Dow Chenin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dow Chenin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1958
Petach Tikwa
Deputowany do Knesetu
Przynależność polityczna Hadasz

Dow Chenin (hebr. דב חנין, ur. 10 stycznia 1958 w Petach Tikwie) – izraelski politolog i prawnik, polityk, członek Knesetu i ugrupowania Hadasz.

Jest członkiem komitetu centralnego Komunistycznej Partii Izraela, jak również aktywistą na rzecz socjoekonomicznej równości i działaczem ekologicznym. Jego ojciec, Dawid Chenin, był jednym z liderów Komunistycznej Partii Izraela.

W 2003 roku Chenin na ochotnika zgłosił się do obrony przed trybunałem wojskowym pięciu izraelskich żołnierzy, którzy odmówili pełnienia służby na Zachodnim Brzegu Jordanu na znak protestu przeciwko łamaniu tam praw człowieka przez wojsko izraelskie.

W czasie wyborów w 2003 roku, Chenin otrzymał o 500 głosów za mało, aby dostać się do Knesetu z listy Hadasz-Ta’al. Wywierano więc presję na Mohammada Barakeha, aby ten zrezygnował z mandatu, a na jego miejsce wszedłby wówczas Chenin, jako jedyny żydowski członek Hadasz w parlamencie. Jednak Barakeh odmówił. Chenin trafił do Knesetu dopiero po wyborach w 2006 roku., zdobywał mandat także w wyborach w 2009 i 2013.

Chenin jest doktorem nauk politycznych, autorem m.in. serii wykładów na temat globalizacji emitowanych w radiu Izraelskich Sił Obronnych. Do początku 2006 roku był przewodniczącym stowarzyszenia Środowisko i Życie (חיים וסביבה), złożonego z około 80 izraelskich organizacji ekologicznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]