SpaceX COTS Demo Flight 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dragon COTS Demo Flight 2)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SpaceX COTS Demo Flight 2
Emblemat SpaceX COTS Demo Flight 2
Dane misji
Indeks COSPAR 2012-027A
Zaangażowani SpaceX, NASA
Oznaczenie kodowe 38348
Pojazd
Statek kosmiczny Dragon
Rakieta nośna Falcon 9 v1.0
Start
Miejsce startu Cape Canaveral Air Force Station SLC-40
Początek misji 22 maja 2012, 7:44:38 UTC
Orbita okołoziemska
Inklinacja orbity 51.6°
Misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Lądowanie na ISS Moduł Harmony
Pobyt na ISS 5 d 16 h 5 min
25.05.2012 16:02 UTC - 31.05.2012 09:49 UTC
Lądowanie
Miejsce lądowania Pacyfik (wodowanie)
Lądowanie 31 maja 2012, 15:42 UTC
Czas trwania misji 9 dni
Commercial Orbital Transportation Services

SpaceX COTS Demo Flight 2, inaczej zwany: Lot Demonstracyjny COTS 2 (ang. COTS Demo Flight 2) – druga misja testowa bezzałogowego statku zaopatrzeniowego Dragon firmy SpaceX na orbitę w ramach programu NASA Systemy Komercyjnego Transportu Orbitalnego (COTS). Lot ten był drugim lotem kapsuły Dragon w ramach tego programu. Według decyzji z lipca 2011 cele lotu C2 zostały poszerzone o cele planowanej wcześniej misji C3[1], stąd nazwa lotu C2+.

Pierwotnie lot miał odbyć się w grudniu 2011 r., jednak na skutek opóźnień związanych z przejściowymi trudnościami w funkcjonowaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z powodu awarii rosyjskich rakiet nośnych, później zaś z usterkami w rakiecie Falcon 9, termin startu był kilkakrotnie przesuwany aż do maja 2012 r. Pierwsza próba startu została przeprowadzona 19 maja 2012 r., jednak na skutek przekroczenia parametrów pracy jednego z silników została ona wstrzymana pół sekundy przed startem. Ostatecznie start odbył się 22 maja 2012 r.

Głównym celem misji było wystrzelenie statku Dragon za pomocą rakiety Falcon 9 i umiejscowienie jej na orbicie umożliwiającej spotkanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną[2]. Następnie, po zbliżeniu się do stacji, Dragon wykonał poza strefą bezpieczeństwa stacji manewry demonstrujące zdolność do bezpiecznej kontroli swojego położenia i przedstawiające swoje możliwości komunikacyjne. Po zrealizowaniu tych celów przystąpiono do wykonywania celów misji C3, tj. manewru stopniowego zbliżania do stacji i cumowania. Gdy Dragon znalazł się w odległości kilku metrów od węzła cumowniczego, został przechwycony za pomocą robotycznego ramienia Canadarm2, a następnie zacumowany do stacji.

Następnego dnia astronauci z ekspedycji przebywającej w tym momencie na stacji przystąpili do operacji otwarcia włazów między statkiem i stacją. Przez kilka dni trwał rozładunek towaru ze statku na pokład stacji, następnie załadunek materiałów na Dragona. 31 maja statek odcumował od stacji, a następnie wykonał deorbitację i wodował w okolicach wybrzeży Kalifornii na Pacyfiku[3].

Dzięki pomyślnemu przebiegowi lotu, następna misja kapsuły Dragon, która odbyła się w październiku 2012, była już rutynowym lotem zaopatrzeniowym do ISS w ramach kontraktu NASA na 12 lotów.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

  • Start rakiety Falcon 9 przeprowadzono 22 maja 2012 r. o godz. 7:44:38 UTC z kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station.
  • 24 maja przeprowadzono serię testów manewrowania na orbicie kapsułą Dragon oraz zbliżania do ISS.
  • 25 maja przeprowadzono testy manewrowania statkiem w bezpośrednim sąsiedztwie stacji w odległości do kilkunastu metrów. Po pomyślnym wykonaniu manewrów przystąpiono do przeprowadzenia cumowania statku Dragon do stacji ISS. Statek został przechwycony manipulatorem Canadarm2, po czym o godz. 16:02 UTC nastąpiło zacumowanie do modułu Harmony.
  • 26 maja załoga ISS otwarła właz do statku Dragon i pierwsi astronauci przeszli na jego pokład.
  • 27-31 maja trwał rozładunek statku Dragon oraz załadowanie go sprzętem przeznaczonym do powrotu na Ziemię.
  • 31 maja Dragon odcumował od ISS, po czym wylądował (wodował) o godz. 15:42 UTC na wschodnim Pacyfiku w pobliżu wybrzeży USA. Następnie kapsuła została podjęta na odpowiednio wyposażoną barkę.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]