Drita Agolli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drita Agolli
Imię i nazwisko Strazimiri
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1927
Maqellare k. Peshkopii, Albania
Data i miejsce śmierci 1 listopada 2017
Tirana
Zawód aktorka
reżyserka
Lata aktywności od 1950
Zespół artystyczny
Teatr Ludowy
Teatr Opery i Baletu
Artist i Merituar

Drita Agolli (ur. 2 czerwca 1927 w Maqellare, zm. 1 listopada 2017 w Tiranie[1]) – albańska reżyserka i aktorka teatralna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Ismaila Strazimiriego[2]. Po ukończeniu trzech klas gimnazjum państwowego w Tiranie, zaangażowała się w działalność w ruchu oporu. W 1944 była delegatką z Dibry na Kongres Kobiet Antyfaszystowskich[3].

Po wyzwoleniu kraju zajmowała się wystrojem wnętrz w budynku parlamentu albańskiego. Zadebiutowała na scenie jako amatorka w 1950 r. rolą Mariel w propagandowej sztuce Głos Ameryki Borisa Ławrieniowa, u boku Mihala Popi i Marii Logoreci. W 1954 wyjechała na studia scenograficzne do Instytutu Sztuk Pięknych w Bukareszcie. Studia w Państwowym Instytucie Sztuk Dramatycznych w Moskwie zakończyła dyplomem reżysera teatralnego w 1960. Była pierwszą Albanką, która ukończyła studia z tego zakresu.

Po powrocie do kraju poświęca się reżyserii dramatu, od 1963 współpracując z Teatrem Ludowym, a także Teatrem Opery i Baletu, sporadycznie występując w reżyserowanych przez siebie sztukach. Wielokrotnie wyjeżdżała do mniejszych ośrodków pomagając przy uruchamiania scen w mniejszych miastach. Od 1965 prowadziła wykłady dla studentów w Wyższej Szkoły Aktorskiej im. Aleksandra Moisiu, a następnie w Katedrze Dramatu Instytutu Sztuk w Tiranie. W 1974 stanęła na czele katedry.

Zajmowała się krytyką pisząc recenzje sztuk teatralnych do czasopism codziennych, w 1997 wydała pamiętniki (I paemri), opisując w nich początki swojej przygody z teatrem[4]. W 1985 została uhonorowana przez władze albańskie tytułem Zasłużonego Artysty (alb. Artist i Merituar), a w 2001 tytułem Mistrza Sztuki (alb. Mjeshtër i Madh).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]