Droga Praw Człowieka w Norymberdze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok ogólny
Brama wejściowa
Lista języków użytych w poszczególnych artykułach

Droga Praw Człowieka (niem. Straße der Menschenrechte) – plenerowa instalacja pomnikowa w centrum Norymbergi, położonej w kraju związkowym Bawaria, w Niemczech.

Geneza i autor[edytuj | edytuj kod]

Autorem jest izraelski artysta-rzeźbiarz Dani Karawan, którego koncepcja zwyciężyła w 1988 roku podczas konkursu na projekt koncepcji artystycznej ulicy biegnącej pomiędzy budynkami Germańskiego Muzeum Narodowego. Droga Praw Człowieka została otwarta 24 października 1993 roku[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Założenie rozciąga się na całej długości deptaku Kartäusergasse. Wejście od strony północnej wiedzie przez symboliczną bramę – wolnostojącą ścianę o szerokości 16 m i wysokości 8 m, wykonaną z białego betonu. Jej kształt odzwierciedla średniowieczną bramę miejską w dawnych murach miejskich, zamykającą południowy koniec uliczki. Wzdłuż 170-metrowej uliczki pomiędzy bramami biegnie, ustawiony w linii prostej, ciąg 27 okrągłych słupów wykonanych z betonu (wys. 8 m, śr. 80 cm), dwóch słupów zakopanych w ziemi z widocznymi jedynie płytami na poziomie chodnika (śr. 80 cm) i jednego drzewa, dębu kolumnowego. Słupy rozmieszczono w równych odstępach, wynoszących po 5,7 m. Na poszczególnych słupach wykuto kolejno inskrypcje 30 artykułów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, każdorazowo w języku niemieckim i w innym, wybranym z 30 języków. Wyjątek stanowi 21 artykuł, którego inskrypcja została wykuta na tablicy wmurowanej w ścianę budynku, znajdującego się za dębem. Drzewo symbolicznie reprezentuje wszystkie pozostałe języki[2].

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

Według Biura Praw Człowieka w Norymberdze, instalacja Drogi Praw Człowieka, jest częścią wysiłków podejmowanych przez miasto Norymberga, aby nie kojarzyło się ono ze zbrodniami ery nazistowskiej i jako „miasto wieców partyjnych”, ale jako „miasto pokoju i praw człowieka”, jak i ostrzeżeniem dla ludzi, że prawa człowieka są wciąż masowo łamane w wielu krajach świata[3]. Biuro Praw Człowieka od 1995 roku przyznaje Międzynarodową Nagrodę Praw Człowieka. Inicjatywa przyznawania Nagrody Praw Człowieka przez miasto Norymberga została podjęta w 1993 i zrodziła się w konsekwencji budowy Drogi Praw Człowieka. 17 września 1995 roku nagroda została przyznana po raz pierwszy i przyznawana jest cyklicznie co dwa lata[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niezwykłe rzeźby Dani Karavana, www.rp.pl [dostęp 2019-02-19] (pol.).
  2. Rainer Aul und Franz Engeser, Bayerischer Rundfunk, Symbol für den Frieden: 20 Jahre Straße der Menschenrechte | BR.de, 25 października 2013 [dostęp 2018-11-18] (niem.).
  3. Nürnberger Menschenrechtszentrum » NMRZ, www.menschenrechte.org [dostęp 2018-11-18] (niem.).
  4. Stadt Nürnberg/ Online-Büro, Internationaler Nürnberger Menschenrechtspreis - Menschenrechtsbüro der Stadt Nürnberg, www.nuernberg.de [dostęp 2018-11-18] (niem.).