Droga międzynarodowa E81 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy drogi w PRL. Zobacz też: artykuł o obecnej trasie europejskiej E81.
E81
Początek drogi Gdańsk
Koniec drogi Hrebenne
Długość 710 km
Województwa gdańskie,
elbląskie,
olsztyńskie,
ciechanowskie,
warszawskie,
siedleckie,
lubelskie,
chełmskie,
zamojskie

Droga międzynarodowa E81 – byłe oznaczenie drogi w latach 1962–1985, prowadzącej z Gdańska przez Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Ostródę, Olsztynek, Glinojeck, Płońsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Warszawę, Garwolin, Ryki, Kurów, Lublin, Piaski, Krasnystaw, Zamość i Tomaszów Lubelski do Hrebennego.

Droga E81 stanowiła bezpośrednie połączenie Trójmiasta ze stolicą oraz Lubelszczyzną. Kończyła się na granicy państwowej w Hrebennem, bez możliwości przekraczania jej (brak przejścia granicznego). Stanowiła część trasy europejskiej E81, której oficjalny przebieg był relacji TczewMalborkGrudziądzWarszawaLublin[1]. Dalszy przebieg nie był ustalony, ponieważ ZSRR nie był sygnatariuszem umowy z 1950 r. regulującej przebieg i standard tras europejskich.

W 1975 roku zatwierdzono nowy system numeracji tras europejskich, który obowiązuje od lat 80. Następcą E81 zostały dwie trasy europejskie:

W 1985 roku w Polsce dokonano reformy sieci drogowej, w wyniku której drogi przynależne do tras europejskich otrzymały nową numerację krajową, używane zamiennie z międzynarodowymi. Trasa E77 otrzymała numer 7, zaś E372 nr 17 – zasadniczo obowiązujące do dziś.

Historyczny przebieg E81[edytuj | edytuj kod]

odcinek Warszawa – Zakręt wspólny z 13 E8
odcinek Kurów – Piaski wspólny z T12

Przebieg w Warszawie[edytuj | edytuj kod]

ul. Pułkowaul. Marymonckaul. J. Słowackiegoul. Stołecznaul. Marchlewskiego
odcinek wspólny z drogą międzynarodową E8
al. Jerozolimskiemost Poniatowskiegoal. Poniatowskiegoul. Waszyngtonaul. Grochowskaul. Płowieckaul. Bronisława Czecha

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Do lat 70. obowiązywało oznaczenie drogi państwowej nr 51. W latach 70. została ona przemianowana na drogę międzynarodową T83; numer ten obowiązywał do 1985 roku.
  2. Oznaczenie obowiązywało od lat 70. do grudnia 1985 roku.
  3. Do lat 70. obowiązywało oznaczenie drogi państwowej nr 28. W latach 70. została ona przemianowana na drogę międzynarodową T12; numer ten obowiązywał do 1985 roku.
  4. Do lat 70. obowiązywało oznaczenie drogi państwowej nr 25. W latach 70. została ona przemianowana na drogę międzynarodową T12; numer ten obowiązywał do 1985 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]