Droga wojewódzka nr 214

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DW214
Długość 170 km
Województwa pomorskie,
kujawsko-pomorskie
Zdjęcie
Droga wojewódzka nr 214 w Borzechowie
Droga wojewódzka nr 214 w Borzechowie

Droga wojewódzka nr 214 (DW214) – droga wojewódzka w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim o długości 170 km, łącząca Łebę z Warlubiem. Droga przebiega przez 5 powiatów: lęborski (gminy: Łeba, Wicko, Nowa Wieś Lęborska, Lębork i Cewice), kartuski (gminy: Sierakowice, Sulęczyno i Stężyca), kościerski (gminy: Kościerzyna i Stara Kiszewa), starogardzki (gminy: Zblewo, Lubichowo, Skórcz i Osiek) i świecki (gmina Warlubie) w województwie kujawsko-pomorskim.

Pierwsza polska autostrada[edytuj | edytuj kod]

Droga ta na odcinku od Warlubia do Głuchego pod Skórczem (o długości 28 km) jest drogą wybudowaną w 20-leciu międzywojennym jako część pierwszej polskiej autostrady GdyniaWarszawa, omijającej obszar Wolnego Miasta Gdańska. Projektowana była przez włoskiego inżyniera Piero Purricellego, specjalistę od dróg szybkiego ruchu we Włoszech. Był to jedyny zrealizowany fragment planowanych polskich, przedwojennych autostrad. Pierwsze 28 km polskiej autostrady wybudowano w latach 1936-1939 na Kociewiu[1]. Istniejący odcinek charakteryzuje brak zabudowy wsi w pobliżu drogi oraz bardzo długie odcinki proste, droga na tym odcinku posiada bardzo szerokie pobocza gruntowe. Niezrealizowany dalszy przebieg tej drogi widoczny jest na zdjęciach satelitarnych jako ślad drogi gruntowej biegnącej po linii prostej do Lubichowa. Budowa drogi do Lubichowa została przerwana najprawdopodobniej w 1939 roku, wraz z wybuchem II wojny światowej.

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj | edytuj kod]

Droga wojewódzka nr 214 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:

Znak Dopuszczalny nacisk Odcinek
DW214 do 10 ton
DW214 do 8 ton
  • Łeba – Białogarda
  • Lębork – Sierakowice
  • Sierakowice – Warlubie

Miejscowości leżące przy drodze wojewódzkiej nr 214[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kociewie skrywa przedwojenną matkę polskich autostrad. trojmiasto.wyborcza.pl, 26 sierpnia 2020. [dostęp 16 września 2020].
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. nr 0, poz. 878)