Dromicejomim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dromicejomim
Dromiceiomimus
Russell, 1972
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd teropody
Infrarząd tetanury
(bez rangi) celurozaury
Nadrodzina ornitomimozaury
Rodzina ornitomimy
Rodzaj dromicejomim

Dromicejomim (Dromiceiomimus) – wymarły gad z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia), należący do rodziny ornitomimów (Ornithomimidae). Jego nazwa oznacza "udający emu".

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

Dromicejomim osiągał długość 3,5 m, 2 m wysokości i wagę około 100 kg.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Żył w późnej kredzie, około 70 milionów lat temu na terenie współczesnej Ameryki Północnej. Jego skamieniałości znaleziono w prowincji Alberta w Kanadzie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Czaszka dromicejomima

Dromicejomim był lekko zbudowanym, ptakopodobnym teropodem o niewielkiej, wydłużonej głowie z dużymi oczami, osadzonej na długiej, giętkiej szyi i zakończonej bezzębnym dziobem. Mózg tych dinozaurów był względnie duży. Dromiceiomimus miał stosunkowo długie – jak na przedstawiciela podrzędu Theropoda – przednie kończyny z trzema chwytnymi palcami. Tylne kończyny były bardzo długie i zbudowane odpowiednio do osiągania dużych prędkości[1] (na podstawie zachowanych śladów naukowcy szacują maksymalną prędkość dromicejomima na 70-80 km/h). Sztywny ogon równoważył krótki, poziomo pochylony tułów.

Filogeneza[edytuj | edytuj kod]

Dromicejomim był teropodem z podrzędu tetanurów (Tetanurae), należącym do nadrodziny ptakopodobnych dinozaurów ornitomimozaurów (Ornithomimosauria) i rodziny ornitomimów, co czyni go jednym z najbliższych krewnych ptaków. Rodzina ta wywodzi się być może od późnojurajskiego teropoda elafrozaura – nie ma na to jednak ostatecznych dowodów. Innymi bliskimi krewnymi dromicejomima są dinozaury z rodzajów Anserimimus, Archaeornithomimus, Gallimimus, Ornithomimus, Sinornithomimus oraz Struthiomimus. Nieco odleglej spokrewniony jest z przedstawicielami rodzin deinocheirów, garudymimów i harpymimów, a jeszcze odleglej m.in. z terizinozaurami, troodonami i tyranozaurami.

Behawior i etologia[edytuj | edytuj kod]

Dromicejomim był prawdopodobnie zwierzęciem towarzyskim, żyjącym stadnie. Bezzębny dziób służył mu do chwytania drobnych zwierząt, takich jak owady, żaby, jaszczurki i małe ssaki. Prawdopodobnie jednak dromicejomim uzupełniał dietę owocami i nasionami. Bardzo duże oczy i dobrze rozwinięta część mózgu odpowiedzialna za wzrok świadczą o tym, że dinozaur ten miał dobry wzrok – dlatego też przypuszcza się, iż prowadził nocny tryb życia.

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

  • Dromiceiomimus brevitertius
  • Dromiceiomimus samueli[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kość goleniowa dłuższa od udowej.
  2. Opisane w 1926 przez Williama Parksa jako Struthiomimus brevitertius i Struthiomimus samueli.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zdeněk V. Špinar, Philip J. Currie: The Great Dinosaurs. A Story of the Giants' Evolution. Praha: Aventinum, 1994, s. 99. ISBN 83-85558-18-7.