Drużynowe Mistrzostwa Świata w Chodzie Sportowym 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

2. Drużynowe Mistrzostwa Świata
w Chodzie Sportowym

Gospodarz Chińska Republika Ludowa Taicang
Otwarcie 5 maja 2018
Zamknięcie 6 maja 2018
Zawodników 386[1]
Reprezentacji 49[1]
1leftarrow.png Rzym 2016 Mińsk 2020 1rightarrow-2.png

2. IAAF Drużynowe Mistrzostwa Świata w Chodzie Sportowym (ang. 2018 IAAF World Race Walking Team Championships) – zawody lekkoatletyczne w chodzie sportowym, które odbyły się w chińskim Taicang w dniach 5–6 maja 2018 roku[2].

Decyzję o powierzeniu chińskiemu miastu organizacji zawodów podjęła Rada IAAF podczas 207. posiedzenia tej organizacji 30 listopada 2016 roku w Monako[3]. Pierwotnym gospodarzem zawodów miało być rosyjskie Czeboksary, jednakże jesienią 2015 roku, w związku ze skandalem dopingowym w Rosji, IAAF zawiesił w prawach członka Wszechrosyjską Federację Lekkiej Atletyki[4]. Na mocy tej decyzji Rosja straciła m.in. prawo do organizacji mistrzostw świata juniorów oraz pierwszych dwóch edycji drużynowego czempionatu w chodzie[4]. Na początku września 2016 roku IAAF rozpoczął procedurę wyboru nowego gospodarza zawodów[3]. Chęć zorganizowania imprezy wyraziło 6 krajowych związków lekkoatletycznych: Ekwador (Guayaquil), Meksyk (Monterrey), Ukraina (Kijów), Japonia (Tokio), Tunezja (Hammamet) oraz Chiny (Taicang)[3], jednak tylko chińskie miasto wystosowało oficjalną kandydaturę[3].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Gold medal world centered-2.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Rezultat
Chód na 10 km
(juniorzy)
Chińska Republika Ludowa Zhang Yao 40:07 WJL PB Chińska Republika Ludowa Wang Zhaozhao 40:12 PB Gwatemala José Eduardo Ortiz 40:17 NJR PB
Chód na 10 km
(drużynowo)
 Chiny
Zhang Yao
Wang Zhaozhao
3 pkt.  Japonia
Shō Sakazaki
Hiroto Jūsho
14 pkt.  Australia
Kyle Swan
Declan Tingay
24 pkt.
Chód na 20 km Japonia Kōki Ikeda 1:21:13 Chińska Republika Ludowa Wang Kaihua 1:21:22 Włochy Massimo Stano 1:21:33
Chód na 20 km
(drużynowo)
 Japonia
Kōki Ikeda
Toshikazu Yamanishi
Isamu Fujisawa
12 pkt.  Włochy
Massimo Stano
Francesco Fortunato
Giorgio Rubino
29 pkt.  Chiny
Wang Kaihua
Jin Xiangqian
Niu Wenchao
42 pkt.
Chód na 50 km Japonia Hirooki Arai 3:44:25 SB Japonia Hayato Katsuki 3:44:31 PB Japonia Satoshi Mauro 3:44:52 SB
Chód na 50 km
(drużynowo)
 Japonia
Hirooki Arai
Hayato Katsuki
Satoshi Mauro
10 pkt.  Ukraina
Marjan Zakalnyćky
Iwan Banzeruk
Wałerij Litaniuk
29 pkt.  Polska
Rafał Augustyn
Rafał Sikora
Adrian Błocki
37 pkt.[a]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Gold medal world centered-2.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Rezultat
Chód na 10 km
(juniorki)
Meksyk Alegna González 45:08 AJR Ekwador Glenda Morejón 45:13 Japonia Nanako Fujii 45:29 PB
Chód na 10 km
(drużynowo)
 Chiny
Li Wenxiu
Ma Li
10 pkt.  Ekwador
Glenda Morejón
Paula Milena Torres
13 pkt.  Turcja
Meryem Bekmez
Ayşe Tekdal
25 pkt.
Chód na 20 km Meksyk María Guadalupe González 1:26:38 SB Chińska Republika Ludowa Qieyang Shenjie 1:27:06 SB Chińska Republika Ludowa Yang Jiayu 1:27:22 SB
Chód na 20 km
(drużynowo)
 Chiny
Qieyang Shenjie
Yang Jiayu
Wang Na
17 pkt.  Włochy
Eleonora Giorgi
Valentina Trapletti
Antonella Palmisano
38 pkt.  Hiszpania
María Pérez García
Laura García-Caro
Raquel González
40 pkt.
Chód na 50 km Chińska Republika Ludowa Liang Rui 4:04:36 WR Chińska Republika Ludowa Yin Hang 4:09:09 SB Australia Claire Tallent 4:09:33 AR
Chód na 50 km
(drużynowo)
 Chiny
Liang Rui
Yin Hang
Ma Faying
8 pkt.  Ekwador
Paola Viviana Pérez
Johana Ordóñez
Magaly Bonilla
21 pkt.  Ukraina
Chrystyna Judkina
Wasyłyna Witowszczyk
Alina Cwilij
40 pkt.

Wyniki reprezentantów Polski[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Z tym samym dorobkiem punktowym bieg zakończyła drużyna chińska, jednakże trzeci zawodnik tego zespołu był niżej sklasyfikowany od trzeciego z reprezentantów Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Athletes by country, iaaf.org [dostęp 2018-05-05] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-05] (ang.).
  2. 2. IAAF DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA W CHODZIE SPORTOWYM, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2018-05-05] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-05] (pol.).
  3. a b c d Taicang to host 2018 World Race Walking Team Championships [w:] iaaf.org [online], IAAF [dostęp 2018-05-05] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-27].
  4. a b Maciej Jałoszyński, Rada IAAF zawiesza członkostwo Rosji!, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2018-05-05] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]