Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 1971

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 1971
1970 1972
Dyscyplina żużel
Organizator PZMot
Szczegóły turnieju
I miejsce Gold medal blank.svg Polonia Bydgoszcz
II miejsce Silver medal blank.svg Stal Gorzów Wielkopolski
III miejsce Bronze medal blank.svg ROW Rybnik

Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 1971 – 24. edycja drużynowych mistrzostw Polski, organizowanych przez Polski Związek Motorowy (PZMot). Zwycięzcą rozgrywek ligowych w 1971 zostali żużlowcy klubu Polonii Bydgoszcz, wywalczając tym samym tytuł drużynowego mistrza Polski.

Charakterystyka rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Do rozgrywek ligowych przystąpiło 16 polskich klubów żużlowych, podzielonych na pierwszą i drugą Ligę, w których występowało po osiem zespołów. Tytułu drużynowego mistrza Polski bronił zespół ROW Rybnik, natomiast beniaminkiem w I Lidze była drużyna Unii Tarnów. Po czternastu kolejkach rozgrywek, w których każdy zespół w I i II Lidze rozgrywał mecz z pozostałymi zespołami danej Ligi, walcząc u siebie oraz na wyjeździe, pierwsze miejsce wywalczyła drużyna klubu Polonii Bydgoszcz, odnosząc 9 zwycięstw, raz remisując oraz ponosząc 4 porażki. Z pierwszej Ligi do drugiej spadł zespół Unii Tarnów, a na jego miejsce awansowała drużyna Zgrzeblarek Zielona Góra, która zwyciężyła w rozgrywkach II Ligi. Ponadto w wyniku baraży 7 drużyny I Ligi i 2 drużyny II Ligi – zespół Włókniarza Częstochowa również awansował do I Ligi. Warto dodać, że w XII rundzie rozgrywek I Ligi (29 sierpnia), w meczu Polonia Bydgoszcz – Sparta Wrocław, w 6 biegu wydarzył się tragiczny wypadek, w wyniku którego zginął Jerzy Bildziukiewicz, a mecz został przerwany[1].

Pierwsza Liga[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 Pkt. Z R P +/−
Gold medal icon.svg Polonia Bydgoszcz X 46:32 43:34 48:30 45:33 27:20 47:29 56:22 19 9 1 4 +43
Silver medal icon.svg Stal Gorzów Wielkopolski 42:35 X 45:33 46:32 47:31 48:30 44:34 51:26 18 9 0 5 +87
Bronze medal icon.svg ROW Rybnik 54:24 43:35 X 47:31 44:34 47:30 53:25 49:28 16 8 0 6 +124
4 Śląsk Świętochłowice 38,5:38,5 40:36 42:36 X 41:37 53:23 43:35 47:30 15 7 1 6 +13
5 Kolejarz Opole 43:35 40:36 24:18 42:36 X 47:30 52:26 56:21 14 7 0 7 +41
6 Sparta Wrocław 54:24 45:32 41:37 42:36 45:33 X 51:27 57:21 14 7 0 7 +29
7 Wybrzeże Gdańsk 37:41 31:47 41:36 40:38 38:36 41:36 X 46:31 10 5 0 9 –123
8 Unia Tarnów 38:40 33:45 21:57 36:42 41:36 40:38 48:30 X 6 3 0 11 –214
Składy drużyn I Ligi oraz średnie biegowe
Polonia Bydgoszcz
1 Henryk Glücklich 2,68
2 Stanisław Kasa 2,30
3 Andrzej Koselski 1,88
4 Marian Zaranek 1,60
5 Rajmund Świtała 1,33
6 Benedykt Kosek 1,25
7 Zbigniew Malinowski 1,17
8 Bogumił Brzeziński 0,60
9 Marian Michaliszyn 0,36
10 Stanisaw Witkowski 0,00
11 Jerzy Bildziukiewicz †
Stal Gorzów Wielkopolski
1 Edward Jancarz 2,65
2 Andrzej Pogorzelski 2,64
3 Jerzy Padewski 2,04
4 Zenon Plech 2,00
5 Ryszard Dziatkowiak 1,89
6 Wojciech Jurasz 1,33
7 Bogusław Nowak 1,30
8 Edmund Migoś 1,25
9 Ryszard Fabiszewski 0,89
10 Mieczysław Woźniak 0,60
11 Roman Jóźwiak 0,45
ROW Rybnik
1 Andrzej Wyglenda 2,55
2 Jerzy Gryt 2,30
3 Antoni Woryna 2,23
4 Antoni Fojcik 2,13
5 Piotr Pyszny 1,50
6 Andrzej Tkocz 1,50
7 Stanisław Tkocz 1,44
8 Antoni Masłowski 1,40
9 Jerzy Wilim 1,08
10 Bronisław Reinhold 0,86
11 Karol Peszke 0,67
12 Jan Koczy 0,20
13 Bolesław Fizia 0,00
Śląsk Świętochłowice
1 Jan Mucha 2,59
2 Paweł Waloszek 2,52
3 Józef Jarmuła 2,30
4 Wiktor Waloszek 2,00
5 Erwin Brabański 1,38
6 Jan Jeziorowski 1,38
7 Stanisław Płaszczyk 1,09
8 Kazimierz Bury 0,83
9 Andrzej Nawrocki 0,63
10 Antoni Wieczorek 0,50
11 Paweł Adam 0,43
Kolejarz Opole
1 Jerzy Szczakiel 2,50
2 Zygfryd Friedek 2,26
3 Bogumił Grudziński 2,00
4 Stanisław Bombik 1,77
5 Stanisław Skowron 1,69
6 Henryk Golec 1,48
7 Jan Kozubski 1,44
8 Joachim Hyla 1,19
9 Konrad Libor 1,05
10 Franciszek Stach 1,00
11 Janusz Gos 0,00
12 Hubert Polok 0,00
Sparta Wrocław
1 Jerzy Trzeszkowski 2,33
2 Krzysztof Kałuża 2,00
3 Piotr Bruzda 1,95
4 Stanisław Nowak 1,84
5 Bohdan Jaroszewicz 1,61
6 Konstanty Pociejkowicz 1,60
7 Zygmunt Słowiński 1,27
8 Jan Chudzikowski 1,06
9 Zygmunt Antos 1,00
10 Zygfryd Kostka 1,00
11 Adolf Słaboń 0,97
Wybrzeże Gdańsk
1 Henryk Żyto 2,15
2 Zbigniew Podlecki 2,04
3 Jan Tkocz 1,66
4 Leszek Marsz 1,34
5 Roman Zieliński 1,26
6 Stanisław Kowalski 1,17
7 Zbigniew Berdys 1,06
8 Jan Gągolewicz 1,05
9 Leszek Papakul 1,00
10 Jan Sulewski 0,75
11 Bolesław Ślaz 0,60
12 Bogdan Berliński 0,57
13 Janusz Maraszek 0,00
14 Zbigniew Dunajski 0,00
15 Krzysztof Siudek 0,00
16 Janusz Włoch 0,00
Unia Tarnów
1 Zygmunt Pytko 2,30
2 Stanisław Chorabik 1,70
3 Czesław Kolman 1,33
4 Marian Wardzała 1,22
5 Stanisław Pacura 1,11
6 Andrzej Tanaś 1,11
7 Zbigniew Flegel 1,03
8 Edmund Madej 0,77
9 Kazimierz Duda 0,75
10 Stanisław Bartnik 0,57
11 Wojciech Baran 0,20

Druga Liga[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 Pkt. Z R P +/−
1 Zgrzeblarki Zielona Góra X 45:33 43:35 44:34 51:27 52:26 58:20 57:21 24 12 0 2 +193
2 Włókniarz Częstochowa 47:31 X 44:31 42:36 54:24 53:25 43:34 55:23 22 11 0 3 +154
3 Unia Leszno 38:39 43:35 X 42:36 49:29 50:28 48:28 59:19 20 10 0 4 +109
4 Stal Toruń 35:43 41:37 37:40 X 37:38 40:37 36:39 42:35 10 5 0 9 –23
5 Gwardia Łódź 28:48 35:43 37:40 35:42 X 47:31 65:0 47:31 10 5 0 9 –49
6 Motor Lublin 45:32 35:42 35:42 41:37 50:27 X 44:34 42:34 10 5 0 9 –79
7 Stal Rzeszów 33:44 36:42 33:43 47:31 47:31 46:32 X 55:22 10 5 0 9 –93
8 Start Gniezno 25:53 27:50 42:34 32:45 37:41 46:32 42:36 X 6 3 0 11 –212
Składy drużyn II Ligi oraz średnie biegowe
Zgrzeblarki Zielona Góra
1 Zbigniew Marcinkowski 2,34
2 Ludwik Jaskulski 2,10
3 Mieczysław Mendyka 2,02
4 Paweł Protasiewicz 2,00
5 Jan Ratajczyk 1,96
6 Kazimierz Tyliński 1,71
7 Zbigniew Filipiak 1,30
8 Romuald Łoś 1,18
Włókniarz Częstochowa
1 Marek Cieślak 2,69
2 Wiktor Jastrzębski 2,43
3 Zygmunt Gołębiowski 2,16
4 Stanisław Rurarz 1,81
5 Andrzej Jurczyński 1,41
6 Jacek Gierzyński 1,33
7 Zygmunt Malinowski 1,31
8 Marek Czerny 1,21
9 Jerzy Bożyk 0,79
10 Andrzej Szostek 0,79
11 Zenon Urbaniec 0,00
Unia Leszno
1 Zdzisław Dobrucki 2,65
2 Zbigniew Jąder 2,48
3 Alojzy Norek 2,30
4 Jerzy Kowalski 2,08
5 Bernard Jąder 2,07
6 Zenon Nowak 1,76
7 Wojciech Kaczmarek 1,10
8 Antoni Heliński 0,94
9 Zenon Skrzypczak 0,80
10 Ryszard Zawadzki 0,60
11 Czesław Piwosz 0,42
12 Zdzisław Waliński 0,00
Stal Toruń
1 Janusz Plewiński 2,58
2 Bogdan Krzyżaniak 2,22
3 Jan Ząbik 1,98
4 Bogdan Szuluk 1,85
5 Józef Bartosiński 0,92
6 Bogdan Kowalski 0,76
7 Roman Kościecha 0,71
8 Ryszard Romanowski 0,65
9 Janusz Lipertowicz 0,27
Gwardia Łódź
1 Paweł Mirowski 2,23
2 Stanisław Gołofit 1,73
3 Janusz Kościelak 1,69
4 Kazimierz Pakulski 1,51
5 Tadeusz Gortat 1,37
6 Włodzimierz Sumiński 1,14
7 Stanisław Lalicki 1,07
8 Edward Kupczyński 1,00
9 Henryk Jatczak 1,00
10 Grzegorz Koło 0,50
11 Karol Świtała 0,50
Motor Lublin
1 Wojciech Kowalski 2,18
2 Andrzej Mazur 2,02
3 Ryszard Bielecki 1,70
4 Andrzej Perczyński 1,69
5 Zbigniew Krawczyk 1,48
6 Marian Gomułka 1,29
7 Witold Zwierzchowski 1,24
8 Zygmunt Matjan 1,24
9 Andrzej Jendrej 1,23
10 Tadeusz Berej 1,18
11 Józef Drużkowski 1,00
12 Henryk Barylski 0,62
Stal Rzeszów
1 Grzegorz Kuźniar 2,63
2 Jerzy Owoc 2,00
3 Marian Krajewski 1,51
4 Adam Ciepiela 1,26
5 Zdzisław Hap 1,25
6 Józef Batko 1,25
7 Zenon Kazior 1,11
8 Eugeniusz Bański 1,00
9 Jan Luśnia 0,86
10 Antoni Baran 0,50
11 Tadeusz Ciupak 0,20
12 Stanisław Wójcik 0,17
13 Jan Wilk 0,00
Start Gniezno
1 Czesław Odrzywolski 1,87
2 Norbert Świtała 1,71
3 Kazimierz Grudziński 1,64
4 Jerzy Kniaź 1,58
5 Wiesław Rutkowski 1,50
6 Marian Pilarczyk 1,15
7 Marian Kwarciński 1,00
8 Gerard Sikora 0,84
9 Leon Majewicz 0,83
10 Waldemar Zawiński 0,65
11 Ryszard Raczyński 0,43
12 Wincenty Stroiński 0,30
13 Józef Piasecki 0,00

Baraże[edytuj | edytuj kod]

Wybrzeże Gdańsk
7 miejsce w I Lidze
75:77 Włókniarz Częstochowa
2 miejsce w II Lidze
Włókniarz Częstochowa 47:28 Wybrzeże Gdańsk
Wybrzeże Gdańsk 47:30 Włókniarz Częstochowa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Remigiusz Jaskot: Tragedia na Polonii. Minęło 40 lat. bydgoszcz.sport.pl, 2011-09-01. [dostęp 2020-07-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]