Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 1975

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 1975
1974 1976
Dyscyplina żużel
Organizator PZMot
Szczegóły turnieju
I miejsce Gold medal blank.svg Stal Gorzów Wielkopolski
II miejsce Silver medal blank.svg Włókniarz Częstochowa
III miejsce Bronze medal blank.svg Unia Leszno

Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 1975 – 28. edycja drużynowych mistrzostw Polski, organizowanych przez Polski Związek Motorowy (PZMot). Zwycięzcą rozgrywek ligowych w 1975 zostali żużlowcy klubu Stali Gorzów Wielkopolski, wywalczając tym samym tytuł drużynowego mistrza Polski.

Charakterystyka rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Do rozgrywek ligowych przystąpiło 16 polskich klubów żużlowych, podzielonych na pierwszą i drugą Ligę, w których występowało po osiem zespołów. Tytułu drużynowego mistrza Polski bronił zespół Włókniarza Częstochowa, natomiast beniaminkami w I Lidze były drużyny Kolejarza Opole i Wybrzeża Gdańsk. Po czternastu kolejkach rozgrywek, w których każdy zespół w I i II Lidze rozgrywał mecz z pozostałymi zespołami danej Ligi, walcząc u siebie oraz na wyjeździe, pierwsze miejsce wywalczyła drużyna klubu Stali Gorzów Wielkopolski, odnosząc 11 zwycięstw oraz ponosząc 3 porażki. Początkowo – zgodnie z regulaminem rozgrywek – przeprowadzono baraże pomiędzy 7 drużyną I Ligi i 2 drużyną II Ligi o miejsce w I Lidze w przyszłym sezonie, ale po decyzji plenum Głównej Komisji Sportu Żużlowego z 1975-12-1414 grudnia 1975 o zwiększeniu ilości drużyn w I Lidze z 8 do 10 – rozstrzygnięcie baraży anulowano, a do I Ligi awansowały zespoły Falubazu Zielona Góra i Stali Toruń, które zajęły dwie czołowe pozycje w II Lidze.

Pierwsza Liga[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 Pkt. Z R P +/−
Gold medal icon.svg Stal Gorzów Wielkopolski X 40:38 55:23 54:23 49:28 49:28 49:29 46:32 22 11 0 3 +145
Silver medal icon.svg Włókniarz Częstochowa 49:28 X 51:27 42:36 55:22 49:29 42,5:34,5 50:28 16 8 0 6 +55
Bronze medal icon.svg Unia Leszno 37:41 53:25 X 57:21 44:34 41,5:36,5 46:32 53:25 14 7 0 7 –5
4 Kolejarz Opole 40:38 43:35 42:36 X 41:36 41:36 44:32 55:23 14 7 0 7 –90
5 Sparta Wrocław 42:36 54:24 50:28 62:16 X 41:37 39:39 59:19 13 6 1 7 +5
6 ROW Rybnik 36:42 40:38 43,5:34,5 51:27 46:32 X 48:30 47:31 12 6 0 8 +1
7 Polonia Bydgoszcz 28:50 33:44 55:22 44:32 56:22 41:37 X 44:32 11 5 1 8 –14
8 Wybrzeże Gdańsk 38:39 49:29 37:41 41:36 52:26 46:29 40:36 X 10 5 0 9 –97
Składy drużyn I Ligi oraz średnie biegowe
Stal Gorzów Wielkopolski
1 Edward Jancarz 2,72
2 Zenon Plech 2,66
3 Jerzy Rembas 2,47
4 Ryszard Fabiszewski 1,81
5 Bogusław Nowak 1,80
6 Mieczysław Woźniak 1,25
7 Jerzy Padewski 1,23
8 Bolesław Rzewiński 1,16
9 Mirosław Ćwikła 0,75
10 Stanisław Chomski 0,40
11 Andrzej Mielczarek 0,33
Włókniarz Częstochowa
1 Zenon Urbaniec 2,56
2 Marek Cieślak 2,46
3 Andrzej Jurczyński 2,16
4 Józef Jarmuła 2,12
5 Czesław Goszczyński 1,81
6 Jerzy Kowalczyk 1,75
7 Mirosław Błaszak 1,66
8 Jacek Gierzyński 1,56
9 Lech Zapart 1,36
10 Włodzimierz Tomaszewski 1,01
11 Daniel Chmielewski 0,75
12 Henryk Barylski 0,50
Unia Leszno
1 Zbigniew Jąder 2,20
2 Jerzy Kowalski 2,18
3 Bernard Jąder 2,18
4 Czesław Piwosz 1,88
5 Mariusz Okoniewski 1,85
6 Kazimierz Adamczak 1,83
7 Zdzisław Dobrucki 1,75
8 Kazimierz Wójcik 1,42
9 Antoni Heliński 0,95
10 Stanisław Turek 0,50
11 Stefan Smoła 0,00
Kolejarz Opole
1 Jerzy Szczakiel 2,27
2 Franciszek Stach 1,87
3 Zygfryd Friedek 1,85
4 Joachim Hyla 1,73
5 Marian Witelus 1,73
6 Konrad Libor 1,73
7 Leonard Raba 1,64
8 Alfred Siekierka 1,31
9 Norbert Ciomber 1,21
10 Ryszard Rogula 1,00
Sparta Wrocław
1 Zygfryd Kostka 2,45
2 Piotr Bruzda 2,31
3 Bolesław Gorczyca 2,15
4 Wojciech Augustynowicz 2,00
5 Jan Chudzikowski 1,97
6 Zygmunt Słowiński 1,94
7 Ryszard Jany 1,88
8 Robert Słaboń 1,62
9 Stanisław Nowak 1,47
10 Krzysztof Kałuża 1,00
11 Jan Michalak 0,00
ROW Rybnik
1 Piotr Pyszny 2,21
2 Andrzej Tkocz 2,16
3 Andrzej Wyglenda 2,15
4 Antoni Fojcik 1,75
5 Jerzy Wilim 1,39
6 Jerzy Gryt 1,27
7 Jan Koczy 1,23
8 Stanisław Kiljan 1,18
9 Grzegorz Szczepanik 1,14
10 Franciszek Szostak 0,50
11 Andrzej Węgrzyk 0,50
12 Jan Nowak 0,50
13 Antoni Woryna 0,50
Polonia Bydgoszcz
1 Henryk Glücklich 2,50
2 Andrzej Koselski 1,90
3 Stanisław Kasa 1,82
4 Marian Zaranek 1,50
5 Lech Bewicz 1,44
6 Marian Michaliszyn 1,41
7 Andrzej Maroszek 1,36
8 Kazimierz Ziarnik 1,25
9 Paweł Bukiej 1,00
10 Wiesław Patynek 0,00
Wybrzeże Gdańsk
1 Henryk Żyto 2,34
2 Leszek Marsz 2,12
3 Andrzej Marynowski 1,89
4 Bogdan Skrobisz 1,72
5 Bolesław Ślaz 1,66
6 Leszek Papakul 1,52
7 Wiktor Waloszek 1,50
8 Roman Zieliński 1,31
9 Stanisław Kowalski 1,22
10 Andrzej Nawrocki 1,12
11 Marek Grycan 1,00
12 Andrzej Zagórski 0,63
13 Jan Gągolewicz 0,60
14 Janusz Maraszek 0,50

Druga Liga[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 Pkt. Z R P +/−
1 Falubaz Zielona Góra X 49:29 43:35 43:34 53:24 61:17 52:26 59:19 21 10 1 3 +138
2 Stal Toruń 39:39 X 43:35 40:37 54:24 43:35 57:21 56:20 21 10 1 3 +110
3 Śląsk Świętochłowice 58:20 45:33 X 41:35 48:30 46:31 45:32 55:23 19 9 1 4 +107
4 Motor Lublin 49:29 48:29 45:28 X 62:16 58:19 58:20 58:20 18 9 0 5 +260
5 Unia Tarnów 42,5:34,5 37:39 39:39 41:37 X 48:29 44:34 45:33 15 7 1 6 –77
6 Start Gniezno 37:39 37:41 38:37 42:35 43:35 X 47:31 52:26 13 6 1 7 –71
7 Stal Rzeszów 30:48 31:47 37:40 23:55 38:40 39:39 X 45:31 5 2 1 11 –195
8 Gwardia Łódź 35:43 30:48 37:41 19:59 38:39 38:40 38:39 X 0 0 0 14 –272
Składy drużyn II Ligi oraz średnie biegowe
Falubaz Zielona Góra
1 Romuald Łoś 2,60
2 Bolesław Proch 2,52
3 Zbigniew Marcinkowski 2,26
4 Stefan Żeromski 2,20
5 Zbigniew Filipiak 2,04
6 Mirosław Łukaszewicz 1,84
7 Jan Grabowski 1,63
8 Paweł Protasiewicz 1,58
9 Jan Ratajczyk 1,48
10 Aleksander Grygor 1,08
11 Jan Jakubowski 0,00
12 Roman Tajchert 0,00
13 Andrzej Huszcza 0,00
Stal Toruń
1 Janusz Plewiński 2,61
2 Kazimierz Araszewicz 2,35
3 Jan Ząbik 2,31
4 Adam Olkiewicz 1,84
5 Jerzy Knyter 1,71
6 Roman Kościecha 1,69
7 Jan Moskowicz 1,62
8 Roman Janczuro 1,56
9 Bogdan Krzyżaniak 1,43
Śląsk Świętochłowice
1 Paweł Waloszek 2,67
2 Jacek Goerlitz 2,50
3 Jerzy Kochman 2,17
4 Jan Mucha 2,16
5 Erwin Brabański 2,01
6 Marian Stroba 1,85
7 Roman Wieczorek 1,81
8 Roman Buchczyk 1,14
9 Zygmunt Dłucik 1,13
10 Eugeniusz Musioł 0,63
11 Eugeniusz Wyciślik 0,54
12 Piotr Kocur 0,50
Motor Lublin
1 Krzysztof Góral 3,00
2 Witold Zwierzchowski 2,54
3 Tadeusz Berej 2,46
4 Zbigniew Studziński 2,34
5 Stanisław Nocek 2,21
6 Zbigniew Krawczyk 2,19
7 Andrzej Mazur 2,13
8 Józef Drużkowski 2,00
9 Marian Psionka 1,88
10 Marian Gomułka 1,50
11 Mirosław Chmura 1,00
12 Stanisław Kowalczyk 0,50
Start Gniezno
1 Eugeniusz Błaszak 2,49
2 Wojciech Kaczmarek 2,32
3 Janusz Jąder 1,83
4 Gerard Sikora 1,62
5 Wojciech Puk 1,47
6 Leon Kujawski 1,30
7 Jan Puk 1,12
8 Marek Rożak 0,90
9 Marek Możdżeń 0,25
10 Witold Chmielewski 0,00
Unia Tarnów
1 Marian Wardzała 2,59
2 Stanisław Bartnik 2,10
3 Stanisław Wojtanowski 1,72
4 Stanisław Chorabik 1,44
5 Edward Gawełczyk 1,00
6 Marek Dobek 1,00
7 Ryszard Chrupek 0,94
8 Józef Łabędź 0,63
9 Józef Skorupa 0,50
Stal Rzeszów
1 Zenon Kazior 2,40
2 Jerzy Kniaź 2,20
3 Grzegorz Kuźniar 2,13
4 Jan Wilk 1,47
5 Eugeniusz Rak 1,17
6 Zygmunt Matjan 1,13
7 Adam Janik 0,96
8 Marian Krajewski 0,88
9 Ryszard Czarnecki 0,50
10 Józef Batycki 0,50
11 Andrzej Gula 0,33
12 Kazimierz Bedzyk 0,25
Gwardia Łódź
1 Czesław Kolman 1,60
2 Zdzisław Żerdziński 1,59
3 Stanisław Gołofit 1,57
4 Zygmunt Banasiak 1,50
5 Stanisław Lalicki 1,48
6 Kazimierz Pakulski 1,48
7 Tadeusz Gortat 1,47
8 Ryszard Witwicki 0,92
9 Henryk Jatczak 0,68
10 Jerzy Nowakowski 0,55
11 Jan Kwiatkowski 0,40

Baraże[edytuj | edytuj kod]

Polonia Bydgoszcz
7 miejsce w I Lidze
82:74 Stal Toruń
2 miejsce w II Lidze
Polonia Bydgoszcz 50:28 Stal Toruń
Stal Toruń 46:32 Polonia Bydgoszcz

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]