Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 1983

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 1983
1982 1984
Dyscyplina żużel
Organizator PZMot
Szczegóły turnieju
I miejsce Gold medal blank.svg Stal Gorzów Wielkopolski
II miejsce Silver medal blank.svg Unia Leszno
III miejsce Bronze medal blank.svg Apator Toruń

Drużynowe Mistrzostwa Polski na Żużlu 1983 – 36. edycja drużynowych mistrzostw Polski, organizowanych przez Polski Związek Motorowy (PZMot). Zwycięzcą rozgrywek ligowych w 1983 zostali żużlowcy klubu Stali Gorzów Wielkopolski, wywalczając tym samym tytuł drużynowego mistrza Polski.

Charakterystyka rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Do rozgrywek ligowych przystąpiło 18 polskich drużyn żużlowych, podzielonych na pierwszą Ligę (10 zespołów) i drugą Ligę (8 zespołów). Tytułu drużynowego mistrza Polski bronił zespół Falubazu Zielona Góra, natomiast beniaminkiem w I Lidze była drużyna Motoru Lublin. Po osiemnastu kolejkach rozgrywek w I Lidze, w których każdy zespół rozgrywał mecz z pozostałymi zespołami tej Ligi, walcząc u siebie oraz na wyjeździe, pierwsze miejsce wywalczyła drużyna klubu Stali Gorzów Wielkopolski, odnosząc 15 zwycięstw oraz ponosząc 3 porażki. Do rozgrywek II Ligi klub Motoru Lublin wystawił po raz pierwszy drugą drużynę jako – Motor II Lublin. Z pierwszej Ligi do drugiej spadł zespół Motoru Lublin, a na jego miejsce awansowała drużyna ROW Rybnik, która zwyciężyła w rozgrywkach II Ligi. Ponadto w wyniku baraży 7 drużyny I Ligi i 2 drużyny II Ligi – zespół Polonii Bydgoszcz pozostał w I Lidze.

Pierwsza Liga[edytuj | edytuj kod]

Msc. Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pkt. Z R P +/−
Gold medal icon.svg Stal Gorzów Wielkopolski X 52:38 54:33 48:41 49:39 49:40 57:32 53:37 64:26 66:24 30 15 0 3 +225
Silver medal icon.svg Unia Leszno 55:35 X 53:37 49:40 68:22 56:34 54:36 57:33 60:30 62:28 28 14 0 4 +242
Bronze medal icon.svg Apator Toruń 46:43 45:43 X 54:36 57:33 54:36 62:28 58:32 50:40 69:21 24 12 0 6 +122
4 Falubaz Zielona Góra 52:38 44:46 56:34 X 58:32 60:30 56:34 54:35 53:37 57:31 20 10 0 8 +114
5 Wybrzeże Gdańsk 42:48 43:47 52:37 62:28 X 49:41 50:40 47:42 58:32 66:24 17 8 1 9 –21
6 Kolejarz Opole 44:45 51:38 47:42 46:41 62:28 X 58:32 45:43 60:30 58:32 16 8 0 10 +34
7 Stal Rzeszów 39:51 49:41 57:33 46:41 47:43 48:42 X 44:45 56:34 53:37 16 8 0 10 –96
8 Start Gniezno 32:57 40:50 29:60 35:54 45:45 46:44 54:36 X 61:28 59:30 14 6 2 10 –91
9 Polonia Bydgoszcz 39:51 35:55 41:49 51:39 53:36 46:43 54:36 43:46 X 56:33 10 5 0 13 –180
10 Motor Lublin 33:57 33:57 42:45 39:51 40:50 49:41 43:46 45:45 47:42 X 5 2 1 15 –349
Składy drużyn I Ligi oraz średnie biegowe[1]
Stal Gorzów Wielkopolski
1 Jerzy Rembas 2,66
2 Edward Jancarz 2,48
3 Bogusław Nowak 2,38
4 Mieczysław Woźniak 1,69
5 Marek Towalski 1,45
6 Stanisław Racięda 1,00
7 Ryszard Franczyszyn 0,93
8 Krzysztof Okupski 0,77
9 Krzysztof Grzelak 0,75
10 Mirosław Daniszewski 0,70
Unia Leszno
1 Roman Jankowski 2,48
2 Mariusz Okoniewski 2,29
3 Czesław Piwosz 2,11
4 Włodzimierz Heliński 2,08
5 Zenon Kasprzak 2,00
6 Bernard Jąder 1,90
7 Marek Bzdęga 1,59
8 Grzegorz Sterna 1,54
9 Piotr Pawlicki 1,53
10 Zbigniew Krakowski 1,00
11 Andrzej Sokołowski 0,33
12 Arkadiusz Zielonko 0,33
Apator Toruń
1 Wojciech Żabiałowicz 2,45
2 Jan Woźnicki 2,04
3 Eugeniusz Miastkowski 1,99
4 Tadeusz Wiśniewski 1,76
5 Jan Ząbik 1,64
6 Krzysztof Kwiatkowski 1,59
7 Stanisław Miedziński 1,58
8 Grzegorz Śniegowski 1,25
9 Marek Makowski 1,04
10 Ryszard Kowalski 0,86
11 Marek Kończykowski 0,71
12 Stefan Tietz 0,33
Falubaz Zielona Góra
1 Andrzej Huszcza 2,49
2 Jan Krzystyniak 2,28
3 Maciej Jaworek 2,17
4 Henryk Olszak 2,00
5 Stefan Żeromski 1,73
6 Jarosław Glinka 1,65
7 Wiesław Pawlak 1,57
8 Alfred Krzystyniak 1,53
9 Grzegorz Malinowski 1,13
10 Piotr Tomaszewski 0,73
11 Marek Glinka 0,44
12 Waldemar Gaweł 0,38
13 Bogdan Błażejczak 0,38
14 Andrzej Dudek 0,31
Wybrzeże Gdańsk
1 Mirosław Berliński 2,55
2 Zenon Plech 2,41
3 Grzegorz Dzikowski 1,50
4 Andrzej Marynowski 1,41
5 Dariusz Stenka 1,12
6 Bogdan Skrobisz 1,11
7 Krzysztof Fedeczko 1,00
8 Piotr Żyto 0,89
9 Grzegorz Szymko 0,17
10 Roman Fedeczko 0,00
11 Marian Kwidziński 0,00
12 Roman Wieczorek 0,00
Kolejarz Opole
1 Leonard Raba 2,55
2 Herbert Karwat 1,93
3 Franciszek Stach 1,90
4 Ryszard Berezowski 1,70
5 Marian Witelus 1,63
6 Wojciech Załuski 1,59
7 Stanisław Pogorzelski 1,53
8 Karol Lis 1,31
9 Roland Wieczorek 0,53
10 Norbert Gala 0,44
11 Bernard Dropała 0,33
12 Marcin Spika 0,00
Stal Rzeszów
1 Ryszard Czarnecki 2,39
2 Grzegorz Kuźniar 2,08
3 Antoni Krzywonos 1,83
4 Janusz Stachyra 1,60
5 Ryszard Romaniak 1,42
6 Adam Janik 1,17
7 Jan Inglot 1,00
8 Paweł Szkobel 0,88
9 Zbigniew Materna 0,33
10 Bogdan Ciupak 0,26
11 Edward Karpiak 0,22
12 Andrzej Pękała 0,17
13 Andrzej Szmuc 0,08
14 Roman Błaszczyk 0,07
15 Roman Gieroń 0,00
Start Gniezno
1 Leon Kujawski 2,10
2 Eugeniusz Błaszak 2,01
3 Piotr Podrzycki 1,82
4 Marek Mierkiewicz 1,79
5 Wojciech Kaczmarek 1,63
6 Kazimierz Wójcik 1,36
7 Tadeusz Brillowski 1,22
8 Jan Puk 1,00
9 Henryk Gała 1,00
10 Wojciech Pankowski 1,00
11 Grzegorz Furtak 0,81
12 Grzegorz Skórski 0,33
13 Roman Twardosz 0,33
14 Andrzej Garstka 0,25
15 Jerzy Szeląg 0,00
Polonia Bydgoszcz
1 Bolesław Proch 2,29
2 Ryszard Fabiszewski 1,90
3 Ryszard Buśkiewicz 1,79
4 Zbigniew Bizoń 1,68
5 Zdzisław Rutecki 1,57
6 Marek Ziarnik 1,48
7 Andrzej Maroszek 1,26
8 Ryszard Gabrych 1,22
9 Adam Wolski 0,89
10 Krzysztof Głowacki 0,84
11 Piotr Strugała 0,83
12 Ryszard Dołomisiewicz 0,79
13 Kazimierz Ziarnik 0,75
14 Janusz Łastkowski 0,33
15 Piotr Glücklich 0,29
Motor Lublin
1 Marek Kępa 1,86
2 Robert Słaboń 1,84
3 Zbigniew Studziński 1,70
4 Krzysztof Nurzyński 1,42
5 Andrzej Dyś 1,00
6 Sławomir Tronina 0,95
7 Andrzej Gąbka 0,75
8 Jerzy Głogowski 0,60
9 Andrzej Kowalczyk 0,52
10 Piotr Mazurek 0,50
11 Piotr Pawłowski 0,39
12 Piotr Styczyński 0,33
13 Dariusz Kamiński 0,33
14 Janusz Łukasik 0,32
15 Andrzej Kosmowski 0,20
16 Waldemar Romanek 0,00

Druga Liga[edytuj | edytuj kod]

Msc. Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 Pkt. Z R P +/−
1 ROW Rybnik X 64:26 56:34 64:25 65:25 68:21 72:17 64:26 24 12 0 2 +391
2 GKM Grudziądz 55:32 X 63:26 51:38 63:27 65:25 61:24 60:30 20 10 0 4 +201
3 Śląsk Świętochłowice 43:46 56:34 X 64:26 60:29 52:38 61:28 62:28 20 10 0 4 +176
4 Ostrovia Ostrów Wielkopolski 46:44 47:43 43:47 X 56:34 61:29 60:29 58:31 18 9 0 5 +55
5 Unia Tarnów 29:61 51:39 48:42 50:36 X 52:36 49:41 63:27 14 7 0 7 –89
6 Włókniarz Częstochowa 28:62 42:47 34:55 42:48 52:38 X 44:46 53:35 8 4 0 10 –163
7 Motor II Lublin 34:54 30:60 27:62 30:60 43:45 33:53 X 69:21 4 2 0 12 –276
8 Sparta Wrocław 21:69 32:58 39:51 40:49 49:41 44:46 56:31 X 4 2 0 12 –295
Składy drużyn II Ligi oraz średnie biegowe[2]
ROW Rybnik
1 Piotr Pyszny 2,67
2 Bronisław Klimowicz 2,66
3 Antoni Skupień 2,65
4 Henryk Bem 2,22
5 Jan Nowak 2,19
6 Piotr Liszka 1,68
7 Bogdan Pyszny 1,63
8 Mirosław Korbel 1,53
9 Mirosław Smołka 1,44
10 Adam Pawliczek 1,23
11 Piotr Steuer 0,11
GKM Grudziądz
1 Andrzej Cichy 2,31
2 Wiesław Ośkiewicz 2,27
3 Wiesław Grabarz 2,20
4 Lech Kędziora 2,14
5 Zdzisław Żerdziński 2,00
6 Grzegorz Podolski 1,93
7 Roman Feld 1,92
8 Jerzy Budzeń 1,09
9 Dariusz Tracz 1,04
10 Dariusz Kowalski 0,82
11 Jerzy Bałtrukowicz 0,60
12 Krystian Endrich 0,00
Śląsk Świętochłowice
1 Paweł Waloszek 2,45
2 Jerzy Kochman 2,19
3 Krzysztof Zarzecki 2,19
4 Krzysztof Błaszczyk 2,00
5 Krzysztof Sikora 2,00
6 Maciej Fabiszak 1,76
7 Krzysztof Banasiak 1,50
8 Krzysztof Bas 1,45
9 Christian Fros 1,33
10 Leszek Matysiak 1,33
11 Antoni Bielica 1,00
12 Andrzej Kułaga 0,55
Ostrovia Ostrów Wielkopolski
1 Franciszek Jaziewicz 2,29
2 Jacek Brucheiser 2,28
3 Ryszard Małecki 2,11
4 Mirosław Ćwikła 1,69
5 Roman Tajchert 1,60
6 Wiesław Sobczak 1,30
7 Andrzej Szczepaniak 1,28
8 Dariusz Brucheiser 1,14
9 Ireneusz Szewczyk 1,00
10 Kazimierz Świdziński 0,11
11 Jacek Skowron 0,00
12 Feliks Gała 0,00
Unia Tarnów
1 Marian Wardzała 2,22
2 Edward Gawełczyk 1,93
3 Józef Górski 1,86
4 Kazimierz Kajmowicz 1,64
5 Rudolf Proszowski 1,60
6 Jerzy Bąk 1,38
7 Bogusław Mitera 1,25
8 Grzegorz Rogowski 1,14
9 Janusz Trytko 0,83
10 Arkadiusz Tanaś 0,82
11 Kazimierz Placek 0,80
12 Jerzy Stós 0,52
13 Maciej Kozioł 0,33
Włókniarz Częstochowa
1 Józef Kafel 2,54
2 Marek Cieślak 2,11
3 Zygmunt Nocuń 2,06
4 Dariusz Bieda 1,95
5 Andrzej Jurczyński 1,45
6 Krzysztof Żelazko 1,37
7 Michał Miturski 1,06
8 Krzysztof Miturski 1,00
9 Dariusz Rachwalik 0,95
10 Kazimierz Bieniek 0,87
11 Sławomir Czyż 0,75
12 Jarosław Puczyński 0,72
13 Adam Motłoch 0,51
14 Leszek Cyganek 0,39
15 Sławomir Urbaniec 0,25
16 Marek Łyko 0,22
Motor II Lublin
1 Andrzej Dyś 2,14
2 Sławomir Tronina 2,06
3 Piotr Pawłowski 1,74
4 Waldemar Romanek 1,41
5 Janusz Łukasik 1,33
6 Jerzy Głogowski 1,30
7 Artur Bernat 0,96
8 Piotr Styczyński 0,85
9 Andrzej Gąbka 0,83
10 Dariusz Fornal 0,73
11 Piotr Mazurek 0,68
12 Andrzej Kosmowski 0,63
13 Dariusz Kamiński 0,59
14 Andrzej Stępień 0,00
15 Krzysztof Sobol 0,00
Sparta Wrocław
1 Marek Podpora 2,40
2 Henryk Jasek 2,18
3 Ryszard Jany 1,43
4 Henryk Piekarski 1,40
5 Krzysztof Kałuża 1,29
6 Wojciech Kończyło 1,26
7 Henryk Zieja 1,19
8 Karol Kułtucki 1,00
9 Marian Bębas 0,88
10 Zbigniew Żuraw 0,69
11 Piotr Strugała 0,67
12 Henryk Fiedor 0,44
13 Krzysztof Zabawa 0,33
14 Bogdan Jąder 0,27
15 Mariusz Florków 0,14

Baraże[edytuj | edytuj kod]

Polonia Bydgoszcz
7 miejsce w I Lidze
116:64 GKM Grudziądz
2 miejsce w II Lidze
GKM Grudziądz 28:62 Polonia Bydgoszcz
Polonia Bydgoszcz 54:36 GKM Grudziądz

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zawodnicy (Średnie) - Riders (Averages). Rok: 1983 (I Liga). W: Historia Sportu Żużlowego [on-line]. historyspeedway.nstrefa.pl. [dostęp 2020-07-14].
  2. Zawodnicy (Średnie) - Riders (Averages). Rok: 1983 (II Liga). W: Historia Sportu Żużlowego [on-line]. historyspeedway.nstrefa.pl. [dostęp 2020-07-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]