Drugi rząd lorda Russella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hrabia Russell, premier, pierwszy lord skarbu, przewodniczący Izby Lordów
William Ewart Gladstone, kanclerz skarbu
Hrabia Grenville, lord przewodniczący Rady
Hrabia Ripon i de Grey, minister wojny, minister ds. Indii
Baron Dufferin i Claneboye, podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Indii, podsekretarz stanu w ministerstwie wojny
William Edward Forster, podsekretarz stanu w ministerstwie ds. kolonii
Książę Somerset, pierwszy lord Admiralicji
Wicehrabia Bury, skarbnik Dworu Królewskiego
Otho FitzGerald, skarbnik Dworu Królewskiego

Drugi rząd pod przewodnictwem Johna Russella, 1. hrabiego Russell, istniał od 29 października 1865 do 26 czerwca 1866. Członków ścisłego gabinetu wyróżniono tłustym drukiem.

Skład rządu[edytuj | edytuj kod]

Urząd Imię i nazwisko Kadencja
Premier John Russell, 1. hrabia Russell 1865–1866
Pierwszy lord skarbu
Przewodniczący Izby Lordów
Kanclerz skarbu William Ewart Gladstone 1865–1866
Parlamentarny sekretarz skarbu Henry Brand 1865–1866
Finansowy sekretarz skarbu Hugh Childers 1865–1866
Młodsi lordowie skarbu Luke White 1865–1866
William Patrick Adam
John Bonham-Carter 1866
John Esmonde
Lord kanclerz Robert Rolfe, 1. baron Cranworth 1865–1866
Lord przewodniczący Rady Granville Leveson-Gower, 2. hrabia Granville 1865–1866
Lord tajnej pieczęci George Campbell 1865–1866
Minister spraw wewnętrznych George Grey 1865–1866
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych Thomas Baring 1865–1866
Edward Knatchbull-Hugessen 1866
Minister spraw zagranicznych George Villiers, 4. hrabia Clarendon 1865–1866
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Austen Henry Layard 1865–1866
Minister wojny George Robinson, 2. hrabia Ripon i 3. hrabia de Grey 1865–1866
Spencer Cavendish, markiz Hartington 1866
Podsekretarz stanu w ministerstwie wojny Spencer Cavendish, markiz Hartington 1865–1866
Frederick Hamilton-Blackwood, 5. baron Dufferin i Claneboye 1866
Minister ds. kolonii Edward Cardwell 1865–1866
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. kolonii Cichester Fortescue 1865
William Edward Forster 1865–1866
Minister ds. Indii Charles Wood 1865–1866
George Robinson, 2. hrabia Ripon i 3. hrabia de Grey 1866
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Indii Frederick Hamilton-Blackwood, 5. baron Dufferin i Claneboye 1865–1866
James Stansfeld 1866
Pierwszy lord Admiralicji Edward Seymour, 12. książę Somerset 1865–1866
Sekretarz przy Admiralicji Lord Clarence Paget 1865–1866
Thomas Baring 1866
Cywilny lord Admiralicji Hugh Childers 1865–1866
Henry Fenwick 1866
lord John Hay
George Shaw-Lefevre
Główny sekretarz Irlandii Robert Peel 1865
Cichester Fortescue 1865–1866
Lord namiestnik Irlandii John Wodehouse, 3. baron Wodehouse 1865–1866
Kanclerz Księstwa Lancaster vacat 1865–1866
George Goschen 1866
Przewodniczący Rady Praw Biednych Charles Pelham Villiers 1865–1866
Parlamentarny sekretarz przy Radzie Praw Biednych George Byng 1865–1866
Poczmistrz generalny Edward Stanley, 2. baron Stanley of Alderley 1865–1866
Przewodniczący Zarządu Handlu Thomas Milner Gibson 1865–1866
Wiceprzewodniczący Zarządu Handlu William Hutt 1865
George Goschen 1865–1866
William Monsell 1866
Wiceprzewodniczący Rady Edukacji Henry Bruce 1865–1866
Paymaster-General William Hutt 1865
George Goschen 1865–1866
William Monsell 1866
Pierwszy komisarz ds. prac publicznych William Cowper 1865–1866
Prokurator generalny Roundell Palmer 1865–1866
Solicitor General Robert Collier 1865–1866
Najwyższy Sędzia Wojskowy Thomas Emerson Headlam 1865–1866
Lord adwokat James Moncreiff 1865–1866
Solicitor General dla Szkocji George Young 1865–1866
Prokurator Generalny dla Irlandii James Anthony Lawson 1865–1866
Solicitor General dla Irlandii Edward Sullivan 1865–1866
Lord steward Edward Eliot, 3. hrabia St Germans 1865–1866
John Ponsonby, 5. hrabia Bessborough 1866
Lord szambelan John Townshend, 3. wicehrabia Sydney 1865–1866
Wiceszambelan Dworu Królewskiego Valentine Browne, wicehrabia Castlerosse 1865–1866
Koniuszy królewski George Brudenell-Bruce, 2. markiz Ailesbury 1865–1866
Skarbnik Dworu Królewskiego William Keppel, wicehrabia Bury 1865–1866
Otho FitzGerald 1866
Kontroler Dworu Królewskiego Granville Proby, lord Proby 1865–1866
Kapitan Gentelmen-at-Arms Thomas Foley, 4. baron Foley 1865–1866
Kapitan Ochotników Gwardii Henry Moreton, 3. hrabia Ducie 1865–1866
Opiekun stajni królewskich John Ponsonby, 5. hrabia Bessborough 1865–1866
Richard Boyle, 9. hrabia Cork 1866
Chief Equerry Alfred Paget 1865–1866
Clerk Marshal
Mistress of the Robes Elizabeth Wellesley, księżna Wellington 1865–1866
Lord-in-waiting James Sinclair, 14. hrabia Caithness 1865–1866
Thomas Stonor, 3. baron Camoys
George Pitt-Rivers, 4. baron Rivers
George Warren, 2. baron de Tabley
Richard Dawson, 1. baron Dartrey
Frederick Methuen, 2. baron Methuen
George Byng, 7. wicehrabia Torrington
James Talbot, 4. baron Talbot of Malahide
George Phipps, 2. markiz Normanby 1866
Dodatkowy lord-in-waiting George Byron, 7. baron Byron 1865–1866