Drwalew (województwo mazowieckie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drwalew
wieś
Ilustracja
Kościół w Drwalewie
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat grójecki
Gmina Chynów
Liczba ludności (2011) 991[1][2]
Strefa numeracyjna 48
Kod pocztowy 05-651[3]
Tablice rejestracyjne WGR
SIMC 0616528[4]
Położenie na mapie gminy Chynów
Mapa lokalizacyjna gminy Chynów
Drwalew
Drwalew
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Drwalew
Drwalew
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Drwalew
Drwalew
Położenie na mapie powiatu grójeckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu grójeckiego
Drwalew
Drwalew
Ziemia51°53′48″N 21°01′20″E/51,896667 21,022222

Drwalewwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Chynów[4][5]. Do 1954 roku istniała gmina Drwalew. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego.

Miejscowość leżąca w Średniowieczu przy drodze łączącej Grójec z Czerskiem, która przebiegała prawym brzegiem Molnicy, przez Żyrów, Drwalew, Staniszewice. Obecnie leży przy drodze krajowej nr 50 - Sochaczew, Góra Kalwaria, Mińsk Mazowiecki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś szlachecka położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie grójeckim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego[6].

W XIX w. wybudowano pałac według projektu Fryderyka Alberta Lessela, dla rodziny Krzywoszewskich.

W roku 1928 Stanisław Klawe, właściciel majątku ziemskiego, założył Wytwórnię Surowic i Preparatów Weterynaryjnych i Ziołowych. Po II wojnie światowej zakład został upaństwowiony i znany jest pod nazwą BIOWET. Należy obecnie do Polfy w Grodzisku Maz.

Od 1929 wieś jest siedzibą Gminy Drwalew. We wsi był młyn motorowy - wł. Stanisława Telackiego, który był też wójtem i prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej powstałej w 1924 r., jednostki zasłużonej w propagowaniu kultury w gminie. W remizie OSP były wystawiane przedstawienia teatrów objazdowych, wyświetlano filmy, a do 1939 r. OSP miała swoją orkiestrę dętą. Majątek ziemski, zwany wtedy Drwalewo i Lasopole, o powierzchni 416 ha należał do 1928 r. do M. Longchamps. W 1928 roku zakupił go Stanisław Adolf Klawe, właściciel Zakładów Chemiczno-Farmaceutycznych d. Magister Klawe w Warszawie. W okresie II wojny światowej majątek został, wraz z zakładami w Warszawie, skonfiskowany przez Niemców. Po wojnie z majątku ziemskiego powstał PGR.

W czasie kampanii wrześniowej stacjonował tu III/6 dywizjon myśliwski[7].

We wsi znajduje się zespół szkół (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum), OSP, ośrodek zdrowia - ufundowany, wraz z nieistniejącą już apteką, przez Stanisława Klawe dla mieszkańców wsi, poczta i fabryka leków weterynaryjnych "Biowet".

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Parafia drwalewska najprawdopodobniej została wydzielona z parafii grójeckiej. Była parafią rodową Przerowów Drwalewskich i Zawiszów z Budziszyna i Zawad. Obejmowała ich wsie rodowe: Drwalew, Budziszyn Mały, Budziszyn Wielki, Kukały. Przywilej erekcyjny parafii pod wezwaniem św. Bartłomieja jest z roku 1384-1395 - wystawiony przez biskupa poznańskiego Dobrogosta Nowodworskiego.

W 1576 r. leżała w granicach powiatu grójeckiego w Ziemi Czerskiej.

W roku 1603 parafia należała do dekanatu wareckiego. Drewniany kościół był pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła. Plebanem był Jan Skulski. Przy parafii była szkoła której rektorem był Andrzej z Ostrołęki, kantorem Walenty z Mniszewa. Kolatorami kościoła byli właściciele Drwalewa, Stanisław i Wojciech Drwalewscy, którzy kościołowi opłacali rocznie dziesięć ówczesnych złotych. Uposażeniem kościoła, prócz folwarku w Drwalewie, były dziesięciny folwarczne ze wsi Kukały, oraz kmiece z Drwalewa i Drwalewic - wsi należącej wówczas do Franciszka Zawiszy, natomiast na uposażenie wikarego były przeznaczone dziesięciny ze wsi Budziszyn, Budziszynek, Zawady i Lipie.

W 1645 r. stary drewniany kościół był zniszczony i biskup Andrzej Szołdrski pozwolił patronowi Andrzejowi Gozdeckiemu (herbu Doliwa) - właścicielowi Budziszyna rozebrać go i postawić nowy.

W latach 1768-1774 wybudowano kościół barokowy wraz z dzwonnicą.

Obecnie parafia pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła należy do dekanatu grójeckiego, archidiecezji warszawskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Portal polskawliczbach.pl
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2019-03-14].
  3. Poczta Polska. Wyszukiwarka kodów pocztowych
  4. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
  5. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  6. Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  7. Jerzy Pawlak: Polskie eskadry w wojnie obronnej 1939. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, 1991, s. 148. ISBN 83-206-0795-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]