Drymocallis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drymocallis
Ilustracja
Pięciornik skalny
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd różowce
Rodzina różowate
Nazwa systematyczna
Drymocallis Fourreau ex Rydberg
N. Amer. Fl. 22: 366. 20 Nov 1908[2]
Typ nomenklatoryczny
D. rubricaulis Fourreau ex Rydberg[2]
Drymocallis arguta

Drymocallisrodzaj bylin z rodziny różowatych. Obejmuje około 30 gatunków występujących na półkuli północnej w Eurazji i w Ameryce Północnej (od północno-zachodniego Meksyku na północ), głównie w strefie klimatu umiarkowanego[3]. W Polsce rośnie jeden gatunek tu zaliczany, wcześniej tradycyjnie włączany do rodzaju pięciornik, stąd zwany pięciornikiem skalnym Drymocallis rupestris (d. Potentilla rupestris)[4]. Diagnoza taksonomiczna gatunków, zwłaszcza północnoamerykańskich wymaga weryfikacji, stąd w wykazie gatunków podane zostały za The Plant List zweryfikowane taksony z Eurazji[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Byliny osiągające od 5 do 100 cm wysokości, rosnące kępiasto lub tworzące rozłogi. Pędy (pojedyncze lub liczne) owłosione rzadko lub gęsto krótkimi włoskami gruczołowatymi[3].
Liście
Skrętoległe, skupione głównie w przyziemnej rozecie liściowej, liście łodygowe nieliczne, zmniejszają się ku górze. U nasady liści trwałe przylistki. Blaszka nieparzystopierzasta osiąga od 1 do 25 cm długości, składa się z 5–13 listków o kształcie jajowatym, eliptycznym do rombowatego, na brzegu pojedynczo lub podwójnie piłkowanych[3].
Kwiaty
Skupione w szczytowym, luźnym lub gęstym kwiatostanie po 2 do około 50 i więcej, z przysadkami podobnymi do liści. Kwiaty osiągają średnicę od 3 do 25 mm, przy czym te najdrobniejsze mają taki rozmiar z powodu wzniesienia płatków ku górze. Działek kielicha jest 5, przy czym wsparte są dodatkowo ościstymi 5 listkami kieliszka. Płatki białe lub żółte, rzadziej różowo nabiegłe. Pręciki są liczne (20–40), krótsze od płatków. Zalążnia górna z licznymi (10–80), nagimi owocolistkami[3].
Owoce
Liczne, nagie, jednonasienne niełupki odpadające pojedynczo, o długości od 0,7 do 1,5 mm[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj wyodrębniony w wyniku stwierdzenia w analizach morfologicznych i molekularnych bliższego pokrewieństwa zaliczanych tu roślin (tradycyjnie ujmowanych jako należące do rodzaju pięciornik (Potentilla) w ramach sekcji sect. Rupestres (lub podrodzaju subg. Closterostyles)) z roślinami z podplemienia Fragariinae[3].

Jeden z rodzajów podplemienia Fragariinae, do którego należą m.in. przywrotnik (Alchemilla), poziomka (Fragaria) i sybaldia (Sibbaldia). Grupa ta jest siostrzana dla rodzaju pięciornik (Potentilla), wraz z którym tworzy plemię Potentilleae z podrodziny Rosoideae w obrębie różowatych (Rosaceae). Rodzina ta z kolei jest kladem bazalnym w obrębie rzędu różowców (Rosales)[1].

Wykaz gatunków (wybrane, zweryfikowane gatunki według The Plant List)[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-07-16].
  2. a b [C Drymocallis]. W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian Institution. [dostęp 2018-07-16].
  3. a b c d e f Barbara Ertter: Drymocallis Fourreau ex Rydberg. W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2018-07-16].
  4. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  5. a b Drymocallis. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-07-16].