Dulwich College

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynki Dulwich College

Dulwich College to prywatna, męska szkoła średnia położona w południowym Londynie. Założona została w 1619 roku przez elżbietańskiego aktora Edwarda Alleyna. Dziś, uczy się w niej około 1500 chłopców w wieku od 2 do 19 lat, (z czego 120 korzysta z internatu), co czyni ją jedną z największych szkół w Wielkiej Brytanii.

Dulwich College ma wysokie osiągnięcia akademickie i często jest wymieniana w dziesiątce najlepszych szkół w Wielkiej Brytanii[1]. Corocznie, na 200 zdających egzaminy A-levels, 120 uczniów ma wszystkie oceny powyżej B. W ostatnich latach, co roku od 30 do 40 absolwentów, kontynuuje naukę na Cambridge oraz Oksfordzie[2]. W skład szkoły wchodzą trzy biblioteki, 17 laboratoriów, teatr, liczne warsztaty artystyczne oraz galeria sztuki Dulwich Picture Gallery, zawierająca kolekcję obrazów, m.in. Rembrandta i Murilla, zebranych w okresie rozbiorów dla Stanisława Augusta Poniatowskiego[3][4].

Szkoła przykłada też dużą wagę do sportu. Posiada 12 boisk do gry w rugby, 10 boisk do piłki nożnej, 10 placów do gry w krykieta i 9 zadaszonych kortów tenisowych, sztuczną bieżnię, basen, siłownię i przystań wioślarską na Tamizie[5].

Absolwentami Dulwich są m.in. malarz Stanhope Alexander Forbes, podróżnik Ernest Shackleton, aktorzy Chiwetel Ejiofor, Rupert Penry-Jones, pisarze Raymond Chandler, Michael Ondaatje, Graham Swift, P.G. Wodehouse, politycy i filozofowie Nigel Farage, George Edward Moore, W.K.C. Guthrie

Ze względu na położenie w centrum Londynu i stare budownictwo, na terenie Dulwich College kręcono wiele filmów. Były to m.in. Harry Potter, Tomb Raider czy Legalna blondynka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]