Duma i uprzedzenie (film 2004)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 2004 roku. Zobacz też: inne artykuły dotyczące tego tytułu.
Bride and Prejudice
Gatunek dramat, romans, musical
Data premiery 6 października 2004 Wielka Brytania

8 października 2004 Stany Zjednoczone 2 września 2005 Polska

Kraj produkcji  Indie

 Stany Zjednoczone

Język hindi, angielski
Czas trwania 111 min
Reżyseria Gurinder Chadha
Scenariusz według powieściJane Austen,
Gurinder Chadha,
Paul Mayeda Berges
Główne role Aishwarya Rai,
Martin Henderson,
Alexis Bledel
Produkcja Gurinder Chadha,
Deepak Nayar
Dystrybucja Miramax Films (USA)
Pathé (non-US)
Budżet 7 000 000 USD

Duma i uprzedzenie (ang. Bride and Prejudice) – angielsko-amerykański miłosny film muzyczny z 2004 roku, wyreżyserowany w języku angielskim, hindi i pendżabskim przez Gurinder Chadha. Scenariusz stworzyli Gurinder Chadha i Paul Mayeda Berges. Jest to bollywoodzka adaptacja powieści Jane Austen Duma i uprzedzenie z 1813 roku. Polska premiera odbyła się 2 września 2005 roku. W roli głównej występuje Aishwarya Rai. Film ten jest połączeniem produkcji Bollywoodzkiej z Hollywoodzką.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła oparta jest na powieści Jane Austen Duma i uprzedzenie. Niektóre imiona postaci pozostają zgodne z oryginałem, a reszta jest nieznacznie zmieniona.

Osadzona w indyjskim stanie Pendżab w mieście Amritsar, historia młodej kobiety Lality Bakshi (Aishwarya Rai), która żyje ze swoim ojcem i pomaga mu w prowadzeniu rodzinnego interesu. Jaya (Namrata Shirodkar), Maya (Meghna Kotari) i Lakhi (Peeya Rai Choudhuri) to trzy siostry Lality. Ich matka jest zdeterminowana, aby wydać swoje córki za poważanych i zamożnych mężczyzn. Na weselu przyjaciela, Lalita poznaje Willa Darcy'ego (Martin Henderson), przystojnego i zamożnego Amerykanina, pracującego w rodzinnym biznesie hotelarskim, który przyjechał do Amritsaru ze swoim wieloletnim przyjacielem Balrajem (Naveen Andrews) i jego siostrą Kiran (Indira Varma).

W większości wydarzenia pokrywają się z tymi w powieści, wplatając bollywoodzkie piosenki i numery taneczne. Darcy odpiera zainteresowanie Lalitą, która postrzega go jako zarozumiałego, aroganckiego i nietolerancyjnego w stosunku do Indii i kultury indyjskiej. Podczas przyjęć i spotkań, bezmyślna paplanina Pani Bakshi, kiczowaty taniec Mayi i nieskrępowane flirtowanie Lakhi zdumiewają Darcy'ego i jego przyjaciół, a Jaya i Lalita zostają upokorzone.

Balraj i Jaya szybko się w sobie zakochują, ale nieporozumienia i ingerencja innych osób przeciągają ich zaloty. Na wycieczce, na plaży w Goa, gdzie przebywają również Darcy, Kiran, Balraj i Jaya, Lalita spotyka i zwraca uwagę na Johnna Wickhama (Daniel Gilles), byłego przyjaciela Darcy'ego, który potwierdza jej niską opinię na temat Darcy'ego. Pan Kholi (Nitin Ganatra), bogaty, głupi, niezdarny, ostentacyjny i zamerykanizowany krewny, oświadcza się Lalicie. Kiedy odmawia, jej najlepsza koleżanka Chandra, zgadza się go poślubić, ku zmieszaniu i konsternacji Lality.

Kiedy najmłodsza siostra Lakhi ucieka z Wickhamem do Londynu, Darcy i Lalita znajdują ich i rozdzielają zanim mężczyzna zrujnuje jej życie, tak jak zrobił to jego siostrze Georgie.

Ostatecznie, podczas powrotu do Indii, gdzie Jaya i Balraj mają swój ślub, Darcy zaskakuje i ostatecznie przekonuje do siebie Lalitę poprzez dołączenie do tradycyjnej, ulicznej grupy bębniarskiej, pokazując tym samym, że uczy się doceniać hinduską kulturę. Film kończy się podwójnym ślubem i sceną, gdzie Jaya i Balraj oraz Lalita i Darcy przemierzają ulice Amritsaru na grzbietach słoni.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktorzy bohater w filmie Duma i uprzedzenie bohater w powieści
Aishwarya Rai Lalita Bakshi Elizabeth Bennet
Martin Henderson William „Will” Darcy Fitzwilliam Darcy
Daniel Gillies Johnny Wickham Pan Wickham
Naveen Andrews Pan Balraj Pan Bingley
Anupam Kher Pan Bakshi, ojciec Pan Bennet
Nadira Babbar Pani Bakshi, matka Pani Bennet
Namrata Shirodkar Jaya Bakshi Jane Bennet
Indira Varma Kiran Balraj Caroline Bingley
Sonali Kulkarni Chandra Lamba Charlotte Lucas
Nitin Ganatra Pan Kholi Pan Collins
Meghna Kothari Maya Bakshi Mary Bennet
Peeya Rai Chowdhary Lakhi Bakshi Lydia Bennet
Alexis Bledel Georgina „Georgie” Darcy Georgiana Darcy
Marsha Mason Catherine Darcy Lady Catherine de Bourgh
Harvey Virdi Pani Lamba Lady Lucas
Georgina Chapman Anne Anne de Bourgh

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]