Wersja ortograficzna: Dwie korony

Dwie korony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwie korony
Gatunek dokument fabularyzowany, film biograficzny, historyczny
Data premiery 13 października 2017
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 92 minuty
Reżyseria Michał Kondrat
Scenariusz Joanna Ficińska
Główne role Adam Woronowicz
Produkcja Kondrat-Media

Dwie korony – polski film biograficzny z gatunku dokument fabularyzowany poświęcony działalności franciszkanina ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Reżyserem filmu był Michał Kondrat, zaś jego polska premiera odbyła się 13 października 2017[1].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Producentem filmu było Kondrat-Media Sp. z o.o., zaś jego koproducentami była Telewizja Polska, Narodowy Instytut Audiowizualny i Fundacja Filmowa im. Św. Maksymiliana Kolbe[2]. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Polsce, Japonii i Włoszech, a w części dokumentalnej udział wzięli zarówno przedstawiciele zakonu franciszkanów, jak i świadkowie życia ojca Maksymiliana Kolbe, w tym osadzony wraz z nim w KL Auschwitz-Birkenau Kazimierz Piechowski[3]. Film miał swoją premierę 22 maja 2017 podczas targów towarzyszących 70. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes i następnie prezentowany był w kinach hiszpańskich i amerykańskich[4]. 26 września miała miejsce premiera filmu w Watykanie[5], zaś 10 października tego samego roku odbył się pokaz filmu w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie, w którym uczestniczyli między innymi szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. W trakcie pokazu odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników jego warszawskiej premiery. Kinowa premiera filmu miała miejsce 13 października 2017[6].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dwie korony (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2017-10-25].
  2. Dziś w Cannes światowa premiera filmu „Dwie Korony” (pol.). gosc.pl. [dostęp 2017-10-25].
  3. Ojciec Maksymilian Kolbe bohaterem filmu „Dwie korony”. Premiera w Cannes (pol.). tvp.info. [dostęp 2017-10-25].
  4. „Dwie korony” - brawa widzów po pokazie filmu w Cannes (pol.). niedziela.pl. [dostęp 2017-10-25].
  5. Dwie Korony - film o Św. Maksymilianie Kolbe - w kinach już od 13 października (pol.). niezalezna.pl. [dostęp 2017-10-25].
  6. Premiera filmu „Dwie korony” o życiu św. Maksymiliana Kolbe (pol.). pap.pl. [dostęp 2017-10-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]