Dyskusja:Śpiew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rejestry głosu zdecydowanie wymagają rozwinięcia głównie z uwagi na kontrowersje - każda z technik inaczej podchodzi do tematu, zwłaszcza do kwestii falsetu. Patrz: http://en.wikipedia.org/wiki/Falsetto http://en.wikipedia.org/wiki/Vocal_register

Kolejny beznadziejny artykuł muzyczny[edytuj kod]

Najbardziej rzucającym się w oczy dramatycznym błędnym uogólnieniem jest twierdzenie, że śpiew jest przedłużeniem mowy (nawet jeśli "pod wieloma względami"). Po pierwsze trzeba od razu wyróżnić śpiew rozumiany jako emisję mowy taką, w której wzmocnieniu i ustaleniu poddaje się parametr wysokości dźwięku (tutaj może sobie być przykładem śpiew przy robieniu sałatki) i śpiew w sensie artystycznym, który z emisją mowy może nie mieć NIC wspólnego. Natomiast to, ile ma wspólnego, zależy również od kultury, w ramach której mówimy o śpeiwie artystycznym. Jest jeszcze śpiew religijny (ale on raczej do tego pierwszego).

Zagadnienie wymaga artykułu z 15 razy dłuższego, bo trzeba tu dokładnie opisać działanie narządów mowy, a następnie przedstawić co się z nimi dzieje choćby podczas śpiewu artystycznego w ramach kultury europejskiej. Trzeba napisać o formancie śpiewaczym (wokalnym), o słuchu absolutnym, o technikach, o sposobie uczenia - no co się dzieje, ludzie! Ta wikipedia jest dla wiedzy, czy dla kilku amatorów, którzy napiszą sobie cokolwiek nie za dobrym językiem i już jest HASŁO w ENCYKLOPEDII?!?

no trochę pododawałem. Ale zgadzam się że artykuł powinien być dłuższy o jakieś 5 kartek a4 :) sam mogę tyle napisać o śpiewaniu, a co dopiero jakiś akademicki pedagog z doświadczeniem. Brakuje zagadnień fizycznych z drgań wzdłużnych poprzecznych, kwestia symetrii strun, długości tych strun w mm i klasyfikacja po glosach, opis podniebienia miekkiego i jego udziału w procesie fonicznym...i tak dalej et cetera :) Furia Wenturia (dyskusja) 05:53, 18 sie 2010 (CEST)
Dlaczego chcesz pisać o słuchu absolutnym, zwróć uwagę na twój sposób dyskusji, nie używaj stwierdzeń typu: "ludzie!!" bo to nie pomoże rozwojowi artykułu...

Zdephinio (dyskusja) 12:13, 31 sty 2011 (CET)