Dyskusja:Żeglarstwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Jaki link interwiki dodać [[en:Sailing]] czy [[en:Yachting]]?Czy oba?
Youandme

da się oba ? Jeśli nie to trzeba by zrobić zobacz także : itd Kpjas

[[en:Sailing]] już został dodany, ale [[en:Yachting]] zawiera podobną treść, a w polskim nie ma chyba takiego rozróżnienia? Chyba co najwyżej pływanie vs żeglowanie. Czy jest jachcenie? Małe dzieci chyba często ja chcą :)
Youandme

Zdecydowanie Sailing. Yachting to pływanie turystyczne i sportowe na jachtach, żeglarstwo to coś więcej (dotyczy większych jednostek, oraz pływania użytkowego). Wbrew pozorom Yachting ma dość krótkie tradycje, niewiele ponad 100 lat, a żeglarstwo jest stare jak świat. Beno 00:51, 26 cze 2003 (CEST)

Nie wiem czy takie krótkie 100 lat to długo !! Mariusz Zaruski jest współtwórcą yachtingu , może ktoś dopisze do żeglarstwa trochę o yachting??--Szumyk 13:05, 16 paź 2004 (CEST)

Jak chcesz pociągnąć temat, to bazą jest "Wspaniały świat żeglarstwa" Włodzimierza Głowackiego. Beno 13:48, 16 paź 2004 (CEST)

Jakiś czas temu dostałem zgodę na wykożystanie materiałów o żeglarstwie ze strony http://klub.chip.pl/chrispl/ ( chrispl@klub.chip.pl) zapomiałem się zapytać, jak jest z legalność tamtych materiałów. A teraz mi trochę wstyd. Czy możemy je wykożystać?? pBT 14:30, 6 wrz 2003 (CEST)


Mamy sławne żąglowce, a co z tymi mniej sławnymi np jak : Fryderyk Chopin http://klub.chip.pl/chrispl/zagle/zaglowce/chopin.htm lub Kapitan Głowacki http://klub.chip.pl/chrispl/zagle/zaglowce/rutkowsk.htm ?? pBT 14:37, 6 wrz 2003 (CEST)

Co do wykorzystywania innych materiałów, to nawet jeśli jest zgoda na kopiowanie, to nie wypada zwalać na żywca. Nasze artykuły encyklopedyczne powinny być naszymi opracowaniami tematów, z uwzględnieniem specyfiki Wikipedii (tylko nie proś mnie o definicję tej specyfiki :-))) ). A co do innych żaglowów, to nie wiem o co pytasz, dla mnie każdy większy żaglowiec jest "sławny". Beno 14:42, 6 wrz 2003 (CEST)

Z naszym dorobkiem śmiało możemy zaproponować współpracę. Do wzięcia widzę "SKALA BEUFORTA" oraz zdjęcia żaglowców, a po uzupełnieniu: "Stopnie żeglarskie". Opisy raczej zostawił bym nasze.Topory 18:03, 6 wrz 2003 (CEST)

Cytuję: Żeglarstwo - niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji - uprawiane na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.

A co z żeglarstwem lodowym? Mam tu gotowe hasło i mi nie pasuje do tej definicji --smyru 03:28, 26 paź 2003 (CET)

Nie widzę problemu. Są dwie rzeczy. Nazwa jednej z tych rzeczy jest jednowyrazowa 'żeglarstwo' i każdemu kojarzy się jednoznacznie, i jest nazwa drugiej rzeczy - dwuwyrazowa. Występowanie nazwy drugiej nie musi wcale implikować rozwijania nazwy pierwszej. Beno 04:58, 26 paź 2003 (CET)

Ja to rozumiem w ten sposób, że żeglarstwo to odmiana transportu oparta na żaglu, gdzie pędnikiem jest siłą wiatru wywierana na tenże. Takie spojrzenie nie implikuje ograniczenia do wody. --smyru 15:34, 26 paź 2003 (CET)

Dobrze to rozumiesz, ale większość ludzi (i encyklopedii) rozumie ten termin tak, jak jest tu ujęty, i nie ma powodu by to zmieniać. Beno 18:13, 26 paź 2003 (CET)

Ale czy rolą encyklopedii nie jest uczenie i poszerzanie wiedzy? Czy też chcemy się ograniczać jedynie do gromadzenia kolokwialnych, potocznych znaczeń i rozumowań na jakiś temat? Moim zdaniem jest to dosyć zasadnicze pytanie. --smyru 00:55, 27 paź 2003 (CET)

Rolą encyklopedii nie jest ani uczenie, ani tym bardziej poszerzanie(!) wiedzy istniejącej, a jedynie jej przedstawianie. Słowo 'żeglarstwo' znaczy coś dość mocno konkretnego i w żadnym wypadku nie jest określeniem potocznym. Terminy żeglarstwa lądowego czy lodowego są polskim wynalazkiem, np. nie ma po angielsku żeglarstwa deskowego tylko surfowanie z wiatrem. Nie rozumiem w ogóle o co Ci chodzi. Wszystkie słowniki, tytuły książek beletrystycznych i w ogóle jakakolwiek mowa o żeglarstwie oznacza to, co jest w artykule. Beno 01:52, 27 paź 2003 (CET)


Nie bardzo rozumiem, o co się kłócicie, bo żeglarstwo lodowe też jest na powierzchni wody, tyle że zestalonej. Ale jeśli to faktycznie nie pasuje do definicji, to wówczas zdecydowanie należy definicję rozszerzyć i nie przejmować się potocznym określeniem.

Żeglarstwo lodowe to po angielsku "iceboating". Zwykłe żeglarstwo jest określane zarówno jako "yachting", "sailing" jak i "boating" (patrz np. [1]: Boating: water travel for pleasure (syn: yachting)), więc określenie "żeglarstwo lodowe" ma jednak coś z żeglarstwem wspólnego i to nie jest tylko polski wynalazek.

Moim zdaniem na stronie żeglarstwo powinien być link do żeglarstwa lodowego, choćby ze względu na to, że może być tam poszukiwany przez polskich czytelników.

Olaf 17:09, 29 paź 2003 (CET)


Zrobiłem żeglarstwo lodowe, wraz z krótką historią, jak zauważył Olaf nie jest to polski wynalazek ;-) Czy kiteboarding zaliczamy do żeglarstwa? Gurthg Shae 12:42, 22 sty 2004 (CET)


Sądzę, że opis hasła nie zawiera genezy żeglarstwa w Polsce. Pomija wątek żeglarstwa polskiego na Dalekim Wschodzie we Władywostoku i Chorabinie, datowany od 1917 roku. Tu warto wspomnieć Witka Bublewskiego, który żyjąc aktywnie 103 lata (!) był świadkiem i legendą żeglarstwa harcerskiego i YCP. W zasadzie nikt nie wykazał tyle inicjatywy dla żeglarstwa, łącznie z gen.M.Zaruskim. Poniżej link do wiarygodnego opracowania historii żeglarstwa harcerskiego, od którego rozpoczęło się żeglarstwo w Polsce. Nie znajduję bardziej wiarygodnego opracowania; jest pisane bez skrótów a z treści jednoznacznie wynika, że dh Witek, którego znałem blisko 30 lat recenzował to opracowanie. Polecam Jego biografię a także dołączone linki, pod którymi znajdziemy opracowania niezwykle staranne i zgodne z faktami. A oto link: http://wodniacy.eu/almanach.item.47/%C5%BBeglarz-ca%C5%82ym-%C5%BCyciem-hm-witold-bublewski.html J.Ś. 2015.07.27