Dyskusja:Aglomeracja kalisko-ostrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Funkcje aglomeracyjne[edytuj kod]

"Największym miastem konurbacji jest Kalisz[3], główny ośrodek Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego koncentrujący funkcje administracyjne, usługowe, mieszkalne, przemysłowe, naukowe, kulturalne i in., graniczą z nim Nowe Skalmierzyce, Opatówek, Stawiszyn. Drugim ośrodkiem jest Ostrów Wielkopolski; pozostałe miasta to Odolanów i Raszków[4]."

Widzę, że Pan z Kalisza pisał? Fragment sugeruje, wbrew nazwie, jakoby Kalisz koncentrował w sobie zdecydowaną większość podanych funkcji, co (delikatnie mówiąc) nie odzwierciedla rzeczywistości. Podane ośrodki graniczące z Kaliszem to też lekka przesada (strefa zurbanizowana Kalisza już łączy się ze strefą Opatówka, ale gdzie tu do Stawiszyna?). Pozdrawiam 79.184.15.55 (dyskusja) 19:38, 10 mar 2008 (CET)

poza tym nie ma czegoś tkiego jak aglomeracja kalisko-ostrowska - jest to ledwie zaczątek zespołu miejskiego, a co tu dopiero mówić o regularnej zabudowie 79.184.47.73 (dyskusja) 19:36, 11 mar 2008 (CET)

"Zespół miejski Kalisza zaczął się kształtować pod koniec lat 70., kiedy po utworzeniu województwa kaliskiego nastąpił gwałtowny rozwój pobliskiego Ostrowa Wlkp. " ewidentnie tendencyjne, bo a: sugeruje, że Ostrów Wielkopolski stanowi część zespołu miejskiego Kalisza, b: sugeruje związek przyczynowo-skutkowy między utworzeniem województwa kaliskiego, a rozwojem Ostrowa, co jest tyleż kontrowersyjne, ile nie do wykazania. Przeciwnie do budżetów wojewóztwa kaliskiego, które wskazują na jawne żerowanie na całym województwie79.184.47.73 (dyskusja) 19:36, 11 mar 2008 (CET)

ponadto przypisy 3 i 4 w znikomym stopniu wspierają informacje, do których mają się odnosić79.184.47.73 (dyskusja) 19:43, 11 mar 2008 (CET)

Ad rem:

  1. Pojęcie "jawnego żerowania" jest nieweryfikowalne, podobnie jak emocjonalne (jak sądzę) odczytywanie pozbawionych emocji zdań artykułu.
  2. K. jest największym (pod względem liczby ludności, róznorodności pełnionych funkcji itd.) ośrodkiem, O. jest drugim co do wielkości ośrodkiem, co wyraźnie napisano.
  3. K. koncentruje to, co opisano.
  4. Opisano gminy, nie obszar zabudowany.
  5. Zgadzam się, że to zaczątek, podobnie zgadzam się, że ak-o jest bardziej tworem urzędników samorządowych niż samorzutnym tworem urbanistycznym. Koncepcja powstała w latach 70. w Kaliszu, realizowana w ostatnich latach przez jednostkę budżetową pod nazwą Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego w Poznaniu. Zatem ewentualne zastrzeżenia proszę kierować do pracowników WBPPwP lub marszałka Woźniaka, prezydentów miast etc, ale nie do mnie. Opisałem jedynie rzeczywistość, tj. kształtowanie się ak-o i podpisanie porozumienia.
  6. Początek i przyczyny kształtowania się opisali Dolata i Maik.
  7. "Pan" jest z Poznania.

Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 00:28, 12 mar 2008 (CET)

Proponuje abys ograniczyl swoj egocentryzm kaliski i spojrzal troche bardziej obiektywnie na Kalisz i Ostrow. Mniej gloryfikowania Kalisza kosztem Ostrowa! Ani Kalisz nie jest taki wspanialy ani Ostrow nie jest taki zly jak to probujesz na kazdym kroku wmawiac swiatu. Sadze, ze to sa dzialania z premedytacja, ale tez gleboko zakorzenione w psychice lokalne kompleksy (jednak da sie to leczyc - trzeba tylko chciec). http://www.wbpp.poznan.pl/opracowania/PLAN/glowna.htm <- polecam sie zapoznac.

  • a ja proponuję żebyś ograniczył swój ostrowski patriotyzm. Dla gospodarki Kalisz ma dużo większe znaczenie niż Ostrów, jest o ponad 30 tysięcy mieszkańców większy. A poza tym Pan R.W. nie próbuje nikomu wmówić (mam przynajmniej taką nadzieję), że Kalisz jest najlepszym miastem na świecie, a Ostrów jest jakimś prowincjonalnym zadupiem. Peżot (dyskusja) 16:38, 25 cze 2008 (CEST)