Dyskusja:Akupresura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Angielski odpowiednik / Equivalent English term[edytuj kod]

This article's link to the English Wikipedia points to the article on "Anma". However, the English Wikipedia also has an article on "Acupressure", and the English Wikipedia article "Acupressure" refers back to this Polish Wikipedia article. Maybe there is a problem with the English Wikipedia articles, but it is possible that this Polish article points to the wrong English equivalent.Thomas.Hedden (dyskusja) 15:26, 26 lis 2012 (CET)

That's right. Already fixed. Thank you Wicki (dyskusja) 18:02, 26 lis 2012 (CET)

Skutki uboczne[edytuj kod]

Do tekstu dodane zostało stwierdzenie następującej treści: "Ostrzeżenie - nadmierne i nieumiejętne stosowanie akupresury, zwłaszcza u osób wrażliwych na nią, może prowadzić do przykrych objawów np. biegunka, kołatanie serca, wymioty."

Ponieważ jednak nie podano wiarygodnych źródeł, nie pokrywa się to z enwiki, szybkim Googlaniem i zdrowym rozsądkiem, przenoszę ten zapis do dyskusji do czasu skorygowania tego problemu. -- (lcamtuf) 23:14, 4 paź 2006 (CEST)

Ad. "zdrowy rozsądek" to : woda jest ewidentnym placebo a nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie twierdził, że wypijanie np. 50 litrów dziennie lub moczenie sie w niej przez 12 godzin dziennie jest obojętne dla zdrowia.

Ad. "źródła" to : kilkutyśącletnie doświadczenia o których można przeczytać np. w książce którą napisali Lutz Bernau i prof. dr med. Adolf - Ernst Meyer, a tłumaczonej przez Christiana Imielnickiego pod tytułem "Bez bólu, bez tabletek. Wielka księga akupresury" wydanej przez wydawnictwo W.A.B w Warszawie w 1993 ISBN 83-85554-20-3
Z życzeniami samych udanych edycji w Wikipedii. Krzych 08:36, 6 paź 2006 (CEST)

Placebo[edytuj kod]

Jeśli można prosić o źródło informacji na której oparto twierdzenie : Współczesne badania medyczne wskazują, że jej skuteczność nie wykracza ponad placebo. Krzych 08:51, 6 paź 2006 (CEST)

  • No więc nie jest to "Wielka księga nnn", tylko na przykład takie oto kontrolowane badania kliniczne: The acupressure device appears to be a safe device (did not cause any harmful side effects). However, it did not promote significantly greater weight or fat loss, or declines in blood pressure than placebo. Albo tutaj: There was no apparent medical benefit from the use of P6 acupressure. . Aczkolwiek ja tu serio nie próbuję promować żadnej tezy, jeśli istnieją równie staranne badania kliniczne dowodzące odwrotnego, warto je przytoczyć i przedyskutować. -- (lcamtuf) 09:39, 6 paź 2006 (CEST)

Obyśmy tak zdrowi byli jako i nasze rozsądki. Krzych 22:08, 7 paź 2006 (CEST)

Co to w ogóle za hasło?[edytuj kod]

1. {{nmed}}

2.

--Rdo (dyskusja) 13:04, 15 cze 2009 (CEST)

Dyskusja z PopArtu[edytuj kod]

Usunąłem pseudobibliografię, wstawioną przez osobę niepiszącą hasła. Gdarin dyskusja 20:17, 21 kwi 2017 (CEST)

Może ktoś z aktywnych użytkowników wikiprojektu mógłby tu dopomóc: @Kpjas, @Mpn, @Rybulo7, @Fallaner, @Czytelnik Janek, ciężko szukać treści nie mając pewności co do źródeł. Stanko (dyskusja) 11:23, 13 maj 2017 (CEST)

będzie ciężko. Dosyć daleko odbiega to od rzeczy, na których się znam Mpn (dyskusja) 12:26, 13 maj 2017 (CEST)
Najprościej byłoby przetłumaczyć ten artykuł z anglojęzycznej wersji - tam jest o wiele lepiej i jest sporo źródeł (z linkami do nich). Ale też się na tym nie znam, bo książki mam medyczne, a nie pseudomedyczne ;/ Czytelnik Janek (dyskusja) 22:13, 13 maj 2017 (CEST)

Krytycyzm[edytuj kod]

Akupresura jest zarzucana krytyką, jako niezgodne z wiedzą medyczną, a ewentualne korzyści to efekt placebo. Coś za często się pojawia to placebo, należy pamiętać, że korzystne efekty występują u osób, które nie były przekonane o skuteczności danej metody i podchodziły do tego obojętnie. Wychodzi na to, że siedem tysięcy lat temu ludzie byli mądrzejsi od nas. AlexTrevex (dyskusja) 18:53, 17 sie 2017 (CEST)

A źródła potwierdzające działanie masz? Mpn (dyskusja) 19:05, 17 sie 2017 (CEST)