Dyskusja:Ametyst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy mógłby ktoś napisać coś na temat tego rzekomego ogrzewania ametystu a przynajmniej skierować na stronę, na której można się czegoś dowiedzieć? Byłym niezmiernie wdzięczny. DJ Max (dyskusja) 18:18, 12 mar 2009 (CET)


Ametyst należy do grupy kamieni szlachetnych a nie ozdobnych. Klasyfikacje Ciurupy, Klievlenko...

Ale co to jest "Klasyfikacje Ciurupy, Klievlenko..."? Jak to cytować? Proszę o podanie dokładnego przypisu: autorzy, tytuł, wydawnictwo, strona, ISBN. Encyklopedia PWN, Encyklopedia chemiczna, Mały słownik chemiczny, czy niedawna publikacja Tumuklu A, Gumus H, Sen S, "Role of trace elements in natural amethysts in colouring", ASIAN JOURNAL OF CHEMISTRY Volume: 20 Issue: 5 Pages: 4138-4140 określają ametyst jako kamień ozdobny lub półszlachetny. Michał Sobkowski dyskusja 09:40, 9 lut 2010 (CET)

Szanowny Panie Michale, dyskutujemy również w wątku "prasiolit". Obecnie dąży się do wyeliminowania pojęcia kamienie półszlachetne. W klasyfikacji ametyst należy do kamieni szlachetnych a nie ozdobnych. Bo półszlachetnych się pozbywamy. Definicję kamieni szlachetnych i ozdobnych podaje chociażby PTGem. Klasyfikacja wg. Bauera 1896, uzupełnione przez Fersmana 1920, ametyst należy do klasy III, do kamieni szlachetnych. Klasyfikacja wg. Ciurupy 1973, ametyst należy do kamieni jubilerskich, podtyp kamienie przeźroczyste, 2 klasa twardości 7-10 wg, Mohsa. Klasyfikacja wg. W.P. Pietrowa 1973, ametyst należy do kamieni szlachetnych przeźroczystych, do hydrotermalnych.

Załączam pozdrowienia Rafał W. r.p.weglorz@wp.pl

M. Sachanbiński, "Kamienie szlachente i ozdobne Śląska", Ossolineum, 1979, ISBN 83-04-00394-6 P. Gunia, " Gemmologia praktyczna dla geologów", Wyd. Uni Wroc., 1996, ISBN 83-229-1443-1

Z powazaniem R.W.

Opis zdjęcia[edytuj kod]

Nie ma koloru ametystowego w nomenklaturze gemmologicznej. Jest barwa; od fioletu po purpurę w tym przypadku. Proszę nie używać takich określeń. Należy napisać, kryształ kwarcu o barwie fioletowej przy szczycie ( na wysokości piramidy ).

Rafał W.