Dyskusja:André Breton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Date de naissance[edytuj kod]

Marguerite Bonnet, Chronologie in « André Breton : œuvres complètes », tome 1, éditions Gallimard, 1988, page XXVIII :
"l'acte de naissance de Breton porte le 19 février 1896, à 22 heures."
-- Arcane17 (dyskusja) 12:55, 24 kwi 2008 (CEST)

Kto jest komunistą?[edytuj kod]

Nie kryję, że revert jakiego dokonał Wikipedysta:NarodowyKonserwatysta bardzo mnie zasmucił. Jego akcja z godz. 14:19 . . (+35)‎ . . (pisarze, poeci, aktorzy tak jak wszyscy pasują do kategorii jeśli mają/mieli określone poglądy, nawet Einstein jest w kategorii o socjalistach) polegała na dodaniu Bretonowi kategorii Francuscy komuniści.

André Breton był członkiem Francuskiej Partii Komunistycznej przez kilka lat. Zamierzał wprowadzić kulturę do ruchu robotniczego, co mu się nie powiodło, bo był zwolennikiem freudyzmu. Więc przestał być "komunistą". Szkoda, że NarodowyKonserwatysta nie pomyślał o takiej kategorii: Freudyści, dużo bardziej pasującej do Bretona. Breton nie był komunistą po odejściu z PCF, a czy był nim przedtem doprawdy nie wiem. Myślę, że jeśli NarodowyKonserwatysta utożsamia się ze swoim nickiem jako drogowskazem, to znaczy że działa po partyzancku. Breton - spośród nielicznych przypisanych mu na plwiki kategorii, ma wszystkie pozostałe prawidłowe, ale i sporo brakujących. Ta akurat mu się nie należy.

Ciekawe, że NarodowyKonserwatysta powołuje się na Einsteina, ja rzuciłam okiem na słynnych w naszym kraju ludzi, przykładowo Bronisław Geremek - był w Związku Walki Młodych, był w PZPR, a za komunistę na plwiki nie robi! Zresztą słusznie. Podobnie jak wielu innych, którzy byli przejściowo w partii typu komunistycznego. Np. Adam Zagajewski, Leszek Kołakowski, Zbigniew Wasserman i wielu jego partyjnych (mówię o PiS) kolegów itd. Jaskrawym przykładem pomyłki byłoby przypisanie św. Pawła do kategorii Poganie, gdybyśmy taką mieli. Podaję ten przykład dla uwypuklenia istoty sprawy.

Tak więc, jako osoba zajmująca się kulturą, a ze szczególnym naciskiem kulturą francuską, uważam, że to jest niesłuszne, przypisywanie Bretonowi kategorii, która do niego nie pasuje i wprowadza czytelników w błąd. Przywracam moją zmianę, mam nadzieję, że wystarczająco dobrze ją uzasadniam.

Ilmatar (dyskusja) 16:18, 17 paź 2012 (CEST)

  • Dyktatura w których do wybicia się było potrzebne członkostwo w partii nie ma żadnego związku z Francją więc porównanie nic nie warte, co ma PiS i reszta na czele z Kołakowskim do działaczy PCF? "Myślę, że jeśli NarodowyKonserwatysta utożsamia się ze swoim nickiem jako drogowskazem", raz jestem posądzany o komunizm potem o nazizm a teraz o konserwatyzm, ludzie zdecyduje się. Geremek i reszta są w kategorii Członkowie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która jest częścią kategorii polscy komuniści.

PS: Na angielskiej wiki jest nawet kategoria o trockistach, sam Breton spotkał się z Lwem Trockim osobiście, do końca życia należał do Wyzwoleńczej Federacji Komunistycznej, w działalność której zaangażował się w latach 60 NarodowyKonserwatysta (dyskusja) 16:43, 17 paź 2012 (CEST)

  • NarodowyKonserwatysto, czemu nie chwytasz o co mi chodzi? O to, żeby nie nazywać komunistą każdego członka partii typu komunistycznego, a tylko takich, którzy czymś się: a) wyróżnili w roli komunisty; b) nie odeszli od doktryny, zmieniając przy okazji poglądy i stosunek do partii komunistycznej w sposób trwały. Co do reszty, szkoda czasu, podałam przykłady trafne lub nie, ale to jest tylko seria przykładów. Ilmatar (dyskusja) 20:08, 17 paź 2012 (CEST)

dwie sprawy[edytuj kod]

Breton poznaje (...) także Trockiego, z którym piszą wspólny manifest (cytat z artykułu) zważywszy, że Trocki był odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości (jak obozy pracy niewolniczej czy nawoływanie do brania zakładników), należał do kierownictwa partii bolszewickiej (która rozpędziła demokratycznie wybraną Konstytuantę, wywołała wojnę domową, eksterminowała członków partii opozycyjnych itp itd) to znajomości tego rodzaju plamią, chyba że wniosek taki nazbyt logiczny. Jak napisał Orwell "wątpliwe, by Trocki zająwszy miejsce Stalina okazał się bardziej znośny" (Leopold Łabędź Bez złudzeń Londyn 1989). I w czym niby komuniści francuscy mieliby być lepsi od innych - w 1939 zgodnie z rozkazami Kominternu propagowali hasło nie będziemy umierać za Gdańsk (vide m.in. Michał Głowiński Marcowe Gadanie).

A teraz z innej beczki. Herbert Wendt (Szukałem Adama rozdział Artyści z epoki lodowej; Wiedza Powszechna 1960) opisuje, że 24 lipca 1952 w jaskini Pech Merle (którą Bessac, miejscowy burmistrz, wydzierżawił i urządził w niej lokal dla turystów) Breton starł ze ściany kawałek prehistorycznego malowidła mówiąc "podróbka". Rozwścieczony burmistrz, w cywilu będący kowalem, wpierw uderzył artystę, później pozwał go do sądu, żądając odszkodowania w wysokości miliona franków. Proces toczony w Cohors stał się tematem dla brukowców. Wyrok sądu ograniczył rekompensatę do 20 tysięcy franków, burmistrz zaś zyskał reklamę i stosowne do niej dochody. Czy wiadomo coś więcej o tej sprawie? Pilot Pirx (dyskusja) 11:06, 28 mar 2015 (CET)