Dyskusja:Bawełna (roślina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Untitled[edytuj kod]

kiedy zbieramy rośliny oleiste, a kiedy włókniste?

Propozycja[edytuj kod]

Istnienie dwóch artykułów na temat bawełny wydaje się być nieporozumieniem. Jest to roślina włóknista i jedynym powodem jej uprawiania jest pozyskanie włókna. Należy więc zintegrować oba artykuły pod wspólnym tytułem "bawełna" usuwając jednocześnie stronę ujednoznaczniającą, która wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Len (kiedyś też miał dwa hasła) ma znacznie więcej zastosowań, ponieważ wszystkie jego części są wykorzystane w przemyśle, teraz zupełnie dobrze opisuje go jeden artykuł. Art. bawełna (włókno) należałoby przenieść do sekcji "zastosowanie" usuwając z niego sekcję "Handlowe nazwy tkanin bawełnianych", bo nie jest to artykuł o tkaninie, tylko o roślinie włóknodajnej, a po drugie w tej sekcji jest sporo nieścisłości. Fraximus 08:34, 4 lis 2007 (CET)

Przy takim podejściu należałoby ujednolicić wszystkie hasła w Kategoria:Surowce roślinne z artykułami o roślinach, z których poszczególne surowce pochodzą. Nie jestem za ujednoliceniem, natomiast faktycznie z artykułu Bawełna (włókno) trzeba przenieść wszystko to co dotyczy bardziej hasła Bawełna (roślina), tu zaś zostawić parametry włókna, historię jego wytwarzania, informacje o produkcji. Kenraiz (dyskusja) 10:38, 4 lis 2007 (CET)
To jest rozwiązanie. Zrobisz to? Fraximus 23:06, 4 lis 2007 (CET)

Zintegrowanie tych art. nie będzie błędem, jednak ze względów praktycznych i merytorycznych (obszerność hasła o włóknie i technologii, nie mającego nic wspólnego z biologią) lepiej, by te art. istniały oddzielnie. Ponieważ przez półtorej roku nikt nie uznał za potrzebne inegrację - usuwam szablon integracji. Selso (dyskusja) 09:41, 19 lut 2008 (CET)