Dyskusja:Bezszczotkowy silnik elektryczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Silnik bezszczotkowy, silnik BLDC (ang. BrushLess Direct-Current motor) – rodzaj silnika elektrycznego zasilanego przez prąd stały, w którym zamiast szczotek zastosowano elektrycznie sterowany komutator, cewki są nieruchome wewnątrz obudowy, a magnesy znajdują się na wirniku.

Od kiedy Silnik bezsczotkowy jest tożsamy z silnikiem bezszczotkowym prądu stałego? Dowodem jest chociażby en:Brushless AC electric motor. Artykuł w obecnej formie zawiera poważny błąd merytoryczny Elektryk4 (dyskusja) 20:09, 18 lut 2011 (CET).

Czy to nie to samo co silnik synchroniczny prądu przemiennego zasilany z przemiennika częstotliwości?

Można by zrobić tak: Najpierw zbudować generator prądu prostokątnego np. prostą przetwornicę samowzbudną dwutranzystorową przeciwsobną o takiej indukcyjności uzwojeń, pojemności międzyzwojowych i napięciu zasilania, że częstotliwość oscylacji napięcia prostokątnego ustali się dajmy na to 1 kHz. Teraz owo napięcie prostokątne (1 kHz) podajmy na bazy głównych tranzystorów kluczujących, przez które zasilimy ze źródła napięcia stałego cewki stojana silnika synchronicznego prądu przemiennego. No i co? Otrzymamy bezszczotkowy silnik prądu stałego o mocy 20 razy wyższej niż jego odpowiednik zasilany ze zwykłej sieci 50 Hz lecz wymagający 20 razy wyższego napięcia zasilania i rozwijający prędkość obrotową 60000 obr/min w przypadku jednej pary biegunów. Nie mniej jednak przy masie i wymiarach porównywalnych do jego 50 Hz odpowiednika będzie miał moc o wiele większą. Więc to co opisałem to też bezszczotkowy silnik prądu stałego? Bo na to by wychodziło. Tak samo ten silniczek wentylatora komputera też można by nazwać dwufazowym silnikiem synchronicznym zasilanym z przemiennika częstotliwości. Cześć. Pozdro. 21. 01. 2018.