Dyskusja:Biała odmiana człowieka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nie jestem pewna co do tak kategorycznego stwierdzenia o braku podziału na rasy. Istotnie gatunek ludzki nie dzieli się na podgatunki, ale na rasy jednak tak. Różnice pomiędzy populacjami są wyraźne, więc jak je nazwać jak nie rasami? Fakt, że ktoś kiedyś bezpodstawnie uważał, że są rasy lepsze czy gorsze nie znaczy, że mamy wogóle mówić, że ras nie ma. Jasra 22:31, 4 cze 2006 (CEST)

Ja wstawiłbym tu szablon "artykuł kontrowersyjny", lub "do weryfikacji". Nie da się zaprzeczyć różnicom anatomicznym (skośne oczy u rasy żółtej, bardziej mięsiste wargi i kręcone włosy u rasy czarnej, że już o kolorze skóry nie wspomnę, itp.). Nie chodzi o wartościowanie, ale dla mnie taka "hiperpoprawność polityczna" jest tak samo POV, jak rasistowskie teorie.

Lajsikonik 22:39, 4 cze 2006 (CEST)

Tutaj jest wszytko opisane: http://en.wikipedia.org/wiki/Race_(classification_of_human_beings)#20th_century
No właśnie, proponuję przeczytać "Since the second half of the 20th century, the association of race with the ideologies and theories of scientific racism has led to the use of the word race itself becoming problematic.[14] Although still used in general contexts, race has often been replaced by less ambiguous and loadedterms: populations, people(s), ethnic groups, or communities, depending on context.[15][16]" Istnienie tego artykułu świadczy tylko o naszej zaściankowości, brak odpowiedników w innych wersjach językowych, ewentualnie z tym trzeba by połączyć: https://en.wikipedia.org/wiki/White_people Krzysztof Gajewski (dyskusja) 15:17, 10 cze 2019 (CEST)
  • I? Czy są rasy czy ich brak? Są. Temu kwestia wyłącznie terminologiczna ale tego rodzaju kwestie mają swoje specyficzne rozwiązania wyłącznie w odpowiednim języku. Posłużę się przykładem - termin "żyd" w j. polskim jest neutralny, lecz w j. rosyjskim te same słowo jest szczególnie obraźliwe i jego użycie w przestrzeni publicznej jest karalne. Bogomolov.PL (dyskusja) 16:45, 10 cze 2019 (CEST)
  • Nie ma żadnych ras ludzkich, to pojęcie należy traktować jak eter, cieplik, siła życiowa itd. Używa się raczej terminów w rodzaju etnia. Przejrzałem wikipedię en, fr, ru, de, it, es na wszystkich to pojęcie opisane jest jako twór historyczny i porzucony. Zwłaszcza użycie w tym kontekście koloru skóry - hasła w tej postaci nie ma bodaj żadna wersja językowa poza pl, jest typ kaukaski w językach zachodnich, rasa europejska - we wschodnich Krzysztof Gajewski (dyskusja) 10:31, 15 cze 2019 (CEST)
  • Unikanie określenia "rasa" jest przejawem chowania głowy w piasek (robienia pozorów braku istotnych różnic w morfologii ludzkiej) lub unikaniem tego terminu jako niby pozostałości po czasach (tak niedawnych) kiedy deklarowano wyższość pewnych ras. Obecnie, kiedy mamy instrumenty analizy genetycznej, mamy wspaniałe potwierdzenia istnieniu wielu ras w tym metysnych (mieszanych) które generalnie dzielą się na ogromny zbiór bardzo różnorodnych ras tubylczych tzw. Czarnej Afryki oraz znacznie mniej licznych oraz mniej genetycznie zróżnicowanych ras poza Czarną Afryką. Bogomolov.PL (dyskusja) 22:56, 25 cze 2019 (CEST)

Nie wiem dlaczego, ale dziwi mnie, że ludzi postrzegają ludzi ze SZWECJI jako np. blondyni, są tacy jak my :)

No a wyobraź sobie, że nas Polaków tez się uważa za takich jasnych blondynków. Koleżanka była w Szwecji i jednak mówi, że to prawda - mają tam bardzo dużo jaśniutkich blondynów.

o masz[edytuj kod]

Czy każdym temat musi być powiązany z rasizmem?? proponuje wprowadzić nową kategorię na Wikipedii, "artykuły w których nie uwzględnione jest odniesienie do rasizmu" żenada

Znowu rasistowski oparty na błędnych założeniach i stereotypach artykuł na dodatek opatrzony zdjęciem pryszczatego mocno tlenionego blondyna bez nosa...żenada, zdjęcie warte artykułu i vice versa Piotralski

Słuchaj panie Piotralski. To, że jestes antropologicznym i genetycznym ignorantem, i jesteś uczulony na punkcie ideologii polit-poprawnej, nie uprawnia cię do pouczania ludzi znacznie mądrzejszych i bardziej oczytanych od ciebie w tematach, o których nie masz pojęcia.

Włosy często bardzo jasne i oczy niebieskie??? Chyba oszaleliście![edytuj kod]

A co z Włochami, Latynosami, Arabami, Hindusami?? no ależ oczywiście oni są poza klasyfikacją rasową! Kto te bzdury napisał??? I że niby większość?! (taa, zważywszy, że Arabowie + Hindusi + Latynosi/oczywiście wyłączając Metysów/ stanowią znakomitą przeważającą część białej populacji). Poza tym jak ktoś już oznaczył podział jest nieaktualny i stanowi jedynie wartość historyczną...

ff[edytuj kod]

w artykule są kardynalne błędy Rasa biała jest podzielona na kilka typów, które wyróżnił Carleton Coon. Mężczyzna na zdjęciu nie jest typowym przedstawicielem rasy białej, gdyż jego twarz jest bardziej okrągła w odróżnieniu od typowych cech typu halsztacko-nordyckiego.

Pojawienie się[edytuj kod]

Są szacunki co do momentu pojawienia się białej odmiany człowieka na około 11-19 tys. lat temu temu na terenie Wielkiej Brytanii i Europy Środkowej (Gazeta Wyborcza, 01.10.2012, "Od kiedy Europejczyk jest biały"). Można poszukać jeszcze innych źródeł i badań, szacunków (okres zlodowacenia ???) i "przymierzać się" do dodania takiej informacji do artykułu. Sagi2007 (dyskusja) 09:42, 25 sty 2014 (CET)

plus ogólniej o pojawieniu się białej odmiany, spotkałem się z szacunkami na około 26 tys. lat temu Sagi2007 (dyskusja) 10:09, 25 sty 2014 (CET)
Ale Gazeta Wyborcza nie jest odpowiednim źródłem w zakresie nauki, I guess. Bogomolov.PL (dyskusja) 13:04, 25 sty 2014 (CET)

Genetyka[edytuj kod]

Sorry for writing in English. I deleted the whole section Genetyka, which was based on three studies: Pakstis et al. doesn't say what was in the article, Yuan et al. and Chen et al. are not peer reviewed. The same text had been introduced by IP or by editors that are now blocked in many languages (e.g. fr:Caucasien (anthropologie) in French, dk:Den_kaukaside_race in Danish, Kroatian, Russian, ...) --Rsk6400 (dyskusja) 10:20, 19 sie 2020 (CEST)

Once again, sorry for writing in English. The same section was again inserted by an IP. IPs also inserted part of the same text during the same night at pt:Raça caucasiana and de:Europäer. --Rsk6400 (dyskusja) 07:55, 18 wrz 2020 (CEST)