Dyskusja:Bitwa pod Gaugamelą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miecze.svg Ten artykuł jest objęty Wikiprojektem Bitwy, którego zadaniem jest budowa użytecznego źródła informacji dotyczącego bitew i potyczek w polskiej edycji Wikipedii. Jeśli chciał(a)byś dołączyć do projektu, zajrzyj na jego stronę, gdzie znajdziesz listę, do której możesz się dopisać. Na temat wikiprojektu dyskutujemy na jego stronie dyskusji.

Zobacz też: Wikipedia:Wikiprojekt

Kwestia podstawowa: dlaczego w haśle powstającym od 2004 roku brakuje wykorzystania tak istotnego źródła w języku polskim, jakim jest wyczerpująca publikacja dr. Edwarda Dąbrowy o tej bitwie wydana w 1988 roku? Dotychczas pracy tej nawet nie wspomniano w przypisach czy bibliografii (gdzie figurują tylko obce publikacje). Anglomania, nieobeznanie w poruszanym temacie czy zwykła dyletancka nieświadomość? Cyborian (dyskusja) 10:44, 27 kwi 2020 (CEST)


Witam, obecnie szeroko w literaturze jest dyskutowany pogląd tego, czy aby na pewno Dariusz III w bitwie pod Gagamelą miał ćwierć miliona żołnierzy. Mówi się obecnie o armii nie większej niż 100 tyś.

Straty ??[edytuj kod]

Zdaniem wielu historykow straty ktore kraza w publicznej swiadomosci moga byc zanizone po stronie Grekow i zawyzone jezeli chodzi o armie Dariusza III , podobna sytuacja wystepuje w bitwach pod Granikos i Issos. Propaganda sluzyla historykom okresu hellenistycznego do okazania potegi armii Aleksandra, wskazania na jej niezniszczalnosc oraz nadludzkie umiejetnosci na polu bitwy w starciu z "barbarzyncami". Nawet straty Persow spod Termopili moga nie odpowiadac rzeczywistosci.

armia dariusza 3[edytuj kod]

jaestem pewien że ta armia była co najmniej 3 razy większa

Estetyka[edytuj kod]

Proszę o spójność między tabelką a tym co jest napisane.

Bibliografia[edytuj kod]

Czemu nie ma ŻADNEJ bibliografii? To jakiś żart?