Dyskusja:Bitwa pod Verdun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miecze.svg Ten artykuł jest objęty Wikiprojektem Bitwy, którego zadaniem jest budowa użytecznego źródła informacji dotyczącego bitew i potyczek w polskiej edycji Wikipedii. Jeśli chciał(a)byś dołączyć do projektu, zajrzyj na jego stronę, gdzie znajdziesz listę, do której możesz się dopisać. Na temat wikiprojektu dyskutujemy na jego stronie dyskusji.

Zobacz też: Wikipedia:Wikiprojekt

Wg. Tablic historycznych, bitwa pod Verdun trwała do 18 XII, a nie 20. Podobnie jest z danymi w sprawie poległych, było ich na pewno więcej niż podane w artykule. Z najnowszych danych to 542 tys. ofiar po stronie francuskiej i 434 tys. po stronie niemieckiej. Nieproporcjonalnie do tych danych mają się informacje o sile wojsk, rozumiem, że dot. one dnia 21 lutego, ale bitwa pod Verdun, to przecież nie jeden dzień. Poza tym, jako dowódcę wojsk niemieckich wymienia się księcia Wilhelma, który stał na czele 5. Armii.


Ze Zgłoś błąd[edytuj kod]

Zdało by się podać siły podczas całej bitwy, nie tylko z jednego dnia. Wiem, że może być z tym problem, lecz teraz starty są większe niż siły. Zgłasza: The Orbwiki107 (dyskusja) 19:36, 3 lip 2011 (CEST)

Zasrzeżenia[edytuj kod]

Artykuł potrzebny, ale napisany kiepsko, można powiedzieć nie po polsku, wymaga niezbędnie poprawy. Staram się jak mogę... Belissarius (dyskusja) 01:25, 21 lut 2012 (CET)

Słynne zawołanie[edytuj kod]

Słynne zawołanie z okresu bitwy pod Verdun " On les aura ! " przetłumaczyłbym raczej zgodnie z kontekstem jako " Położymy ich ! ".--Goleb (dyskusja) 22:23, 17 kwi 2012 (CEST)--Goleb (dyskusja) 22:23, 17 kwi 2012 (CEST)

Liczba ofiar[edytuj kod]

Niezależnie od tego jaka liczba ofiar jest prawdziwa, to w artykule powinna być podana jedna, albo kilka z zastrzeżeniem, e nie wiadomo, natomiast w pierwszych akapitach jest inna liczba ofiar niż w tabelce po prawej.