Dyskusja:Bośniacy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

'Uważam, że artykuł przypomina bardziej felieton niż hasło w encyklopedii. Stan na marzec 2007 r.

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

Właściwe określenie dla tego hasła to Bosznjacy. Bośniacy to wszyscy mieszkańcy Bośni (w tym także Serbowie i Chorwaci).

Zgłosił: Tarabosh Tarabosh (dyskusja) 17:34, 14 mar 2008 (CET)

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

W haśle jest zawarty zasadniczy błąd merytoryczny. Bośniacy to nie jest naród, a jedynie nazwa zbiorcza mieszkańców Bośni. Właściwe określenie, które dotyczy obecnie Muzułmanów to Boszniacy (ew. Bosznjacy). Taki powinien być polski zapis. W każdej pracy slawistycznej na temat współczesnej Bośni jest to zawarte (choćby Aleksandra Stankiewicz czy Maciej Czerwiński)

Zgłosił: Tarabosh (dyskusja) 14:27, 1 lis 2008 (CET)

O opinie poproszono osobe ktora zna sie na temacie lepiej niz ja, mam nadzieje nadejdzie ona wkrotce. Pozdrawiam... Vuvar1 Dyskusja 22:04, 2 lis 2008 (CET)
Jeśli to o mnie chodzi, to niestety absolutnie nie mogę powiedzieć, że się na tym znam. Moje krótkie sprawdzenie w Internecie wykazało jednak, co następuje:
1. Istotnie w pracach slawistycznych pojawia się termin Boszniacy (choćby tu, gdzie autor stwierdza jednak, że jest to termin nowy, rozpowszechniony jedynie wśród specjalistów)
2. PWN mówi w tym znaczeniu raz o Bośniakach [1], drugi raz znowu o Boszniakach [2] oraz stwierdza, że nazwa Bośniacy odnosiła się dawniej do ogółu mieszkańców Bośni i Hercegowiny [3] (brak jest jednak osobnego hasła "Boszniacy").
3. Encyklopedia WIEM podaje nazwę Bośniacy [4] i nie zna nazwy Boszniacy.
4. W opisach kilku publikacjach książkowych natknąłem się na nazwę Bośniacy w znaczeniu takim jak w artykule (np. "Bośniacy i Serbowie" - o mieszkańcach jednej wsi w BiH, nie chodzi więc ani o mieszkańców Bośni ani o mieszkańców BiH, a o naród), choć nie były to publikacje slawistyczne.
Moim skromnym zdaniem - dopóki nazwa się nie rozpowszechni - powinniśmy pozostać przy haśle "Bośniacy" z odpowiednim wyjaśnieniem w treści (czyli trzeba napisać - i to najlepiej zaraz na początku - że w kręgach specjalistycznych używa się nazwy Boszniacy, nierozpowszechnionej w języku ogólnym, a termin Bośniacy odnosi się również do wszystkich mieszkańców Bośni, a dawniej także całej BiH). Ale to jest moja skromna niespecjalistyczna opinia. Równie dobrze można zmienić tytuł na Boszniacy i napisać w treści o terminie Bośniacy. Jak wolicie. --Botev (dyskusja) 10:11, 3 lis 2008 (CET)

Zgadzam się z opinią, że jest to termin stosunkowo nowy w Polsce, choć powstał jeszcze w XX w. Ale termin Boszniacy (pisany czasem: Bosznjacy) zastąpił wcześniejszy termin: Muzułmanie. Jeśli chcemy używać dawnego pojęcia to są to Muzułmanie (z dużej litery). Bośniacy to pojęcie wieloetniczne i wielonarodowe i jest to zasadniczy błąd. To tak jakby używać zamiennie określeń Polacy i Środkowoeuropejczycy. Ostatnio pisała o tym Dorota Gil w artykule: Serbscy Boszniacy (Bošnjaci). Pomiędzy fundamentalizmem i dialogiem międzyreligijnym prawosławnych u muzułmanów w Sandžaku, [5]. Pozdrawiam --Tarabosh (dyskusja) 18:21, 30 lis 2008 (CET)

Dlaczego Bosniacy[edytuj kod]

Jesli wszystko na to wskazuje to znaczy, ze nic nie wskazuje. W kwestii sztucznosci narodu bosniackiego i ich pochodzeniu od Serbow czy Chorwatow sa jednomyslni badacze z Serbii czy Zagrzebia. Zachodnioeuropejskie prace o Bosni nie sa juz tak jednoznaczne. Ostatnio b. ciekawie omawia ten problem wieloznacznosci Mariana Jovevska, ale praca jest jak na razie tylko po bulgarsku.--Tarabosh (dyskusja) 22:42, 30 sty 2009 (CET)

boszniak[edytuj kod]

skoro Boszniacy to naród, a Bośniacy to bośniaccy Serbowie, Chorwaci, Boszniacy to nie można pisać że Bosniacy to naród tylko obywatele BIH. dla nacjonalstów bośniackich wszyscy muzułmanie z krajów byłej Jugosławii to Bośniacy (uważają Goran za Bośniaków), wszyscy mieszkańcy BiH i co jeszcze??? może każdy człowiek na Bałkanach to Bośniak. Bośniaccy Serbowie Bośniakami są tylko z obywatelska, ta jak niemiec mieszkający w Polsce będzie Polakiem jedynie z obywatelswa. wogóle jakim prawem przypisujecie Serbom i Chorwatom inną narodowość. Nie nacjonalistom!

„naród" użyłem w sensie „the people of” – to samo co obywatele.


Jeżeli Bośniacy to nie naród trzeba napisać że to społeczeństwo BiH a nie naród bo ktoś kto będzie to czytał nie będzie się domyślał w jakim sensie użyłeś pojęcie narodu! Hasła wikipedii tworzymy dla innych nie dla siebie i własnych koncepcji! jeżeli tak bardzo chcesz żeby pisało "naród" to dopisz jego sens w tym wypadku, żeby ludzie wiedzieli o co chodzi!!!


Aktualizacja[edytuj kod]

Obecna wersja artykułu powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Wszystkie zawarte wyżej komentarze i uwagi nie odnoszą się już do obecnego tekstu. TheLightBlue (dyskusja) 14:13, 25 paź 2014 (CEST)