Dyskusja:Bronisław Pieracki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Według (mało wiarygodnego) Baliszewskiego zamachu dokonał mąż kochanki, który przed śmiercią się przyznał. Podobno Ukraińcom niczego nie udowodniono. Xx236 17:39, 24 sty 2007 (CET)

  • Czlowieku nie pisz takich bzdetów: istnieje literatura nt. zamachu np. książka prokuratora Żeleńskiego, który prowadził sprawę zabójstwa min. Pierackiego.

Bzdety[edytuj kod]

  • Czy byłbyś tak miły i podpisywał się?
  • Literaturę podaje się w artykule - tytuł, rok wydania itp. Obecny artykuł nie podaje żadnych źródeł.Xx236 12:54, 4 maja 2007 (CEST)

+ Te książki to: W. Żeleński, Zabójstwo Bronisława Pierackiego, W-wa 1995 (wcześniej książka ukazała się w Paryżu, chyba u Giedroycia); starsza i słabsza: J. Rawicz, Pozostało do wyjaśnienia, W-wa 197? Jeden z rozdziałów poświęcony jest sprawie zabójstwa min. Pierackiego. Naprawdę nie ma co powoływać się na red. Baliszewskiego; ten facet jest niewiarygodny, w swoim czasie pisał i udowadniał, żę Rydz-Śmigły żył jeszcze po smierci (XII 1941), bo jeszcze w Powstaniu Warszawskim widzieli go różni ludzie co zeznali szczerze.

Wiceminister spraw wewnętrznych[edytuj kod]

Pułkownik Pieracki był wiceministrem spraw wewnętrznych w rządach: Kazimierza Świtalskiego, V rządzie Bartla, I rządzie Sławka i II rządzie Piłsudskiego. Może warto umieścić o tym informację?

Propozycja zamachu stanu[edytuj kod]

W 1925 roku Pieracki miał żłożyć ówczesnemu ministrowi spraw wojskowych Władysławowi Sikorskiemu propozycję zdestabilizowania sytuacji w stolicy i utorowanie w ten sposób drogi do zamachu stanu. Obecnie przypuszcza się, że mogła to być piłsudczykowska prowokacja. Może warto zamieścić o tym informację

Zrobione. Shalom (dyskusja) 19:12, 21 lut 2015 (CET)

Stopień wojskowy[edytuj kod]

Pieracki został pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady, czy w związku z tym nie powinna zostać poprawiona tabela?