Dyskusja:Brygada Świętokrzyska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Na Brygadzie Świętokrzyskiej ciążą bardzo poważne zarzuty o kolaborację z Niemcami – sprawa Huberta Jury i Organizacji Toma. Współpraca z Niemcami nie ograniczała się bowiem tylko do zwalczania komunistów z Gwardii Ludowej, Armii Ludowej i Polskiej Partii Robotniczej" Bo jakby się ograniczała to byłoby git, prawda?


Przepisywanie z www ONR[edytuj kod]

Przepisywanie z www ONR to kompromitacja dla Wikipedii. Mechanicznie przepisano nawet błędy ortograficzne. Używane synonimy poniżają godność ludzką żołnierzy radzieckich i partyzantów wielu innych formacji, w tym całkowicie neguje się walkę z okupantem przez GL/AL. Kolabaracja (polskie Vichy) oczywista, a ta "zmiana frontu" 6 maja 1945 r. (gdy już upadł Berlin, Praga faktycznie nie broniona, formalnie broniony Wrocław) i "wyzwolenie obozu" to kpiny, szarganie pamięci - wstyd!!! 83.5.244.211

Jaka kpiny i wstyd? Jakie polskie Vichy? Trochę spokoju!

Kto pisze o kolaboracji i daje jako przykład NSZ?? Sam zapis jest niespójny kolaboracja a więc świadome współdziałanie z NIemcami a jako przykłady podane: dwa ataki na oddziały prosowieckie i następnie atak z BCH na oddziały nienmieckie!! Wstyd

Proszę Państwa! O kolaboracji w przypadku Bryg. Świętokrzyskiej można i należy dyskutować, gdyż wysłanie do Polski przeszkolonych, wyposażonych i uzbrojonych przez Niemców grup żołnierzy było jednak współpracą z nimi. Oczywiście należy brać pod uwagę kontekst tych wydarzeń i zamiary polskiego dowództwa. Brygada znajdowała się na niemieckim terytorium i za żadne skarby nie chciała trafić w ręce polskich komunistów i Sowietów. Poza tym jej byli żołnierze wspominają, że dostawali rozkazy od swoich dowódców, aby po dotarciu do Polski zapomnieć o Niemcach i kontaktować się z krajowymi ośrodkami NSZ. Z drugiej strony jest też sprawa Huberta Jury ps. "Tom". Moim zdaniem, można mówić o kolaboracji z Niemcami pod względem formalnym, natomiast była ona faktycznie spowodowana czynnikami zewnętrznymi. Większość faktów pokazuje, że dowództwo Brygady prowadziło z hitlerowcami swego rodzaju grę, aby bezpiecznie przedostać się do Amerykanów lub Brytyjczyków. I to im się udało, niestety pewne koszty trzeba było ponieść. Może były one zbyt duże, a może nie. Buli 09:45, 5 cze 2007 (CEST)


Herbert Jura "Tom" był kolaborantem,współpraca z Gestapo i SD to jasny dowód na kolaboracje i żadna ekwilibrystyka w stylu speców z IPN takich jak Gontarczyk tu nie pomoże. 83.4.16.89

IPN jest instytucją szanowaną i na wysokim poziomie a użytkownikowi IPek może słownik pomoŻe. --DumnyPolak (dyskusja) 02:02, 9 sie 2009 (CEST)

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

Szanowni Państwo odnalazłem zapis o moim dziadku Fajfer Marian Franciszek psełdomin „POGOŃCZYK”. Cytuję zapis na Państwa stronie internetowej „szef służby weterynaryjnej – st. sierż. pchor. NN ps. "Pogończyk". Żołnież brygady Świętokrzyskiej służący pod rozkazami Bohuna. Posiadam dwa zdjęcia dziadka w mundurze NSZ, również mogę przesłać akt urodzenia dziadka. Brał m/in udział w rozmowach z dowódcami niemieckimi w czasie wycofywania się brygady na teren Niemiec. Jeśli Państwo są zainteresowani jestem w stanie podać więcej danych i przesłać zdjęcia. Pozdrawiam Sławomir Jeleński. e-mail pagu@o2.pl

Zgłoszono: Sławomir Jeleński, 19:11, 3 lis 2007 (CET)

Potępienie Brygady Świętokrzyskiej przez generała Okulickiego[edytuj kod]

Uprzedzam że jest to autentyczny rozkaz:

- W walce z Niemcami - mówił Okulicki - Polska dała z siebie maksimum tego, na co było ją stać. Dalsze ofiary i straty nie miały by sensu, ale nie wolno uczynić w ostatniej chwili niczego, co ten dorobek mogło by przekreślić. A więc żadnej współpracy z Niemcami. Społeczeństwo należy od niej powstrzymywać umiejętną propagandą, a w razie potrzeby naciskiem wobec jednostek i grup. Wyłom jaki stanowi NSZ i Brygada Świętokrzyska nie może znaleźć naśladowców w oddziałach AK. Broń do przyszłej walki z bolszewikami trzeba zdobywać od Niemców a nie przez współpracę ale w walce. Armia Krajowa musi się ograniczać do obrony ludności przed niemieckimi represjami. A cofające się oddziały niemieckie, rozbrajać tam gdzie będzie to możliwe bez większych strat. Zdobytą broń głęboko ukryć. Prędzej czy później przyda się znowu.

Proszę też wspomnieć o mordzie w Łysowodach gdzie zamordowano ok 50 partyzantów AL i BCh.

Potępienie przez Okulickiego?[edytuj kod]

Proszę podać numer rozkazu. Do pierwszej Wypowiedzi: GL nie podejmowała żadnych większych akcji przeciwko Niemcom, jeżeli już to robiła to w sposób nieudolny i ściągając na okolicznych cywili gniew i zemstę niemiecką. Głównym zadaniem GL było rozpoznanie "lasu". Dowództwo Brygady podjęło decyzję o zawieszeniu broni z Niemcami, aby ocalić całe setki ludzi walczących w szeregach NSZ.

Przypominam, że na Kresach Wschodnich były przypadki współpracy AK z Niemcami. Rozkaz rozkazem, a życie życiem. Buli (dyskusja) 04:55, 30 sty 2011 (CET)

Nie było takowej współpracy, Niemcy nachodzili akowców, ale zawsze otrzymywali negatywna odpowiedź. AK na Kresach, wspópracowałą z radzieckimi partyzantami.

Są 2 udokumentowane przypadki współpracy AK na Kresach: Józef Świda i Adolf Pilch. A komuniści, owszem, zapraszali AKowców do siebie, tylko że potem mordowali, a resztę wcielali do swoich oddziałów. Źródło: Zygmunt Boradyn, Niemen - rzeka niezgody. Buli (dyskusja) 19:35, 30 sty 2011 (CET)

Organizacje kolaborujące z III Rzeszą podczas II wojny światowej[edytuj kod]

Czy Brygadę można zaliczyć do takowych?--Tokyotown8 (dyskusja) 16:42, 20 mar 2012 (CET) A od kiedy Brygada Świętokrzyska jest organizacją? Buli (dyskusja) 19:50, 20 mar 2012 (CET)

Warto podkreślić, że zmienili front już 5 maja, czyli dzień wcześniej niż własowcy Buniaczenki w pobliskiej Pradze (czyżby ich wpływ? - to by dodatkowa zasługa!), jakkolwiek mieli przeciw sobie grupkę strażników SS (autor cytowanego źródła Piotr Zychowicz pisze "do polskiej niewoli dostało się około 200 żołnierzy wroga i piętnaście strażniczek-sadystek z SS" i nie podaje, ilu zginęło podczas walki, czyli jaka ich liczba była, oraz że "krótka, nierówna walka", większość dała się rozbroić podczas obiadu, w dodatku humanitarnie rozstrzelali bez sądu tylko - wg wskazań więźniarek - kilku najokrutniejszych oprawców i nikt ich za to potem nie oskarżał, jak Amerykanów za rozstrzelanie załogi SS w Dachau analogicznie, ale w dużo większej skali), a nie wielki garnizon. Oczywiście, np. 1 z batalionów ukraińskich Schutzmannschaft, odpowiedzialny za rzezie Żydów i Polaków, po przeniesieniu do Francji przeszedł na stronę Resistance już w 1944, ale to by trzeba zrobić oddzielny "ranking", chronologię kolaborantów, co "zmądrzeli" i kiedy, "w porę". Fakt niepodważany (?) uratowania więźniarek żydowskich, które chciano rozstrzelać (pozostałym to "w tym trybie" nie groziło, więc też uściślić w haśle trzeba tę liczbę), gdy armia USA dotarła tam dopiero 4 dni później. Przydałyby się dodatkowe źródła, a nie 1 i to "taki" autor.

Fantastyczna geografia Czech[edytuj kod]

Holýšov to chyba Holiszów, Blansko to Blansk, cs:Všekary to Vsekary.Xx236 (dyskusja) 10:02, 24 wrz 2012 (CEST) Veschin w pobliżu Pilzna cs:Věšín?Xx236 (dyskusja) 15:04, 24 wrz 2012 (CEST)

gest Morawieckiego jak w Yasukuni[edytuj kod]

Pielgrzymkę na ich groby w Monachium premiera Morawieckiego można by zlinkować z też demonstracyjnymi wizytami premierów Japonii w świątyni Yasukuni. Dokładnie na tym samym cmentarzu https://de.wikipedia.org/wiki/Friedhof_am_Perlacher_Forst#Gräber_bekannter_Persönlichkeiten są też groby zamordowanych młodych, niemieckich antyfaszystów z organizacji Biała Róża i będąc tam jakoś parę kroków obok nie zajrzał.

Dowody na kolaborację?![edytuj kod]

Jawnie kolaborujący? Gdzie są dowody? Jakie książki nie radzieckie to opisują? Ruska propaganda tylko tak ponaginała fakty, żeby zrobić z nich kolaborantów. W latach 90 wolne sądy oczyściły ich z zarzutów. Dlaczego nie można edytować tego wpisu?! Co to za skandal?! 89.8.242.196 (dyskusja) 01:27, 12 sie 2019 (CEST)

Nie było żadnej kolaboracji. Oto stanowisko ROPWiM. Pozdrawiam, Patephon (dyskusja) 00:35, 22 sie 2019 (CEST)