Dyskusja:Brytyjska korona państwowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pisownia[edytuj kod]

Czemu z dużych liter? Według polskiej ortografii to przedmiot, a więc z małej litery, podobnie jak np. laska marszałkowska. Frank G (dyskusja) 21:00, 21 wrz 2010 (CEST)

Nazwa własna. To nie jest jakaś tam korona. Jest to insygnium używane jako symbol państwa brytyjskiego - Zjednoczonego Królestwa. Podobnie jak Korona św. Wacława czy Korona św. Stefana, które są odpowiednio narodowymi relikwiami Czech i Węgier. Kmiecik (dyskusja) 21:11, 21 wrz 2010 (CEST)
Czy jeżeli kubek, stojący na moim stole nie jest "jakimś tam kubkiem" i przestaje być anonimowy, to staje się Kubkiem Franka, pisanym z dużych liter?! Czy królowa brytyjska zakłada Szpilki Jej Wysokości żeby wydawać się większa i Królewskie Pończochy, aby było jej ciepło? Czy prezydent RP używa Pieczęci Prezydenckiej? Wszak to jego atrybut władzy. Chyba coś nadinterpretujesz. To zwykłe przedmioty pełniące pewną rolę i nic poza tym, a pisanie ich z dużych liter to zwykły anglicyzm. Oczywiście poprawnie będziemy pisać "Szczerbiec", bo to nazwa własna, ale już "korona hełmowa Kazimierza Wielkiego" czy "włócznia św. Maurycego". Inne korony i insygnia też z małej, chyba że mają nazwy własne. Jeszcze dla porównania: paliusz i tiara. Frank G (dyskusja) 18:52, 22 wrz 2010 (CEST)