Dyskusja:Bukowina (kraina historyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

coś ta 1 mapa ma dziurę - czyżby w miejscu Mołdawii była pustka? Pudelek 20:24, 3 sty 2007 (CET)

Mapa jest pusta w środku jak i na zewnątrz, po prostu dla jej autora ważne były tylko państwa Ukraina i Rumunia, bo tylko na ich obszarze znajduje się Bukowina

styl[edytuj kod]

Świt Bukowiny wyłania się z mroków wczesnego średniowiecza. – czy na pewno informacji podanych takim językiem oczekuje sie od encyklopedii?...86.98.147.48 (dyskusja) 09:54, 25 mar 2011 (CET)

Zesłanie Jakuba Szeli na Bukowinę[edytuj kod]

(...) dyrektor policji we Lwowie w raporcie z 12 lutego 1848 mógł napisać do Prez. Rządu Krajowego, co następuje: „Na podstawie wys. Zarz. Z d. 1 lutego 1848 Nr 1333 dnia dzisiejszego został odesłany stąd do Czerniowiec Jakób Szela ze swoją żoną i dwojgiem dzieci, których tu dostawiło starostwo tarnowskie w towarzystwie dragona powiatowego wraz z kartą służbową starosty tarnowskiego”.

 (...) Dnia 17 lutego stanął Szela w Kołomyi. Do tej pory towarzyszył mu dragon powiatowy Emeryk Hantski. Starosta kołomyjski przydzielił mu dragona powiatowego Eberlego z dołączeniem karty służbowej starosty tarnowskiego (...)

Tak dopełniło się ostatecznie zesłanie Jakóba Szeli na Bukowinę. Syn najstarszy Stanisław pozostał na gruncie w Smarzowej, młodszy 26 letni Józef i córka nieletnia Katarzyna wyjechali z ojcem do Sołki. Stanisław chodził podobno nieraz piechotą do ojca na Bukowinę. Jakób Szela doczekał się niebawem zniesienia pańszczyzny (...)


Bibliografia: Michał Janik,Zesłanie Jakóba Szeli na Bukowinę, Kraków 193, s.37 – 39.

BACZ