Dyskusja:Cerkiew (budynek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pytanie o słownik[edytuj kod]

...Nazwa cerkiew w języku staropolskim oznaczała po prostu kościół. Nnastępnie wyróżniała kaplice i kościoły drewniane, później nazwę tę zawężono do kościołów prawosławnych...
w tej wersji hasła wstawiłem przypis, odwołujący się do Słownika Entymologicznego Języka Polskiego. Koleżanka przypis ów usunęła argumentując, że ściąga.pl nie może być źródłem dla Wiki. W takim razie spytałem co to jest za słownik, ten istniejący fizycznie, przedstawiony na zdjęciu, w linku ? Gdyż mieszkając poza Polską nie jestem w stanie tego sprawdzić, np. nie mam jak zapytać, okazując księgarzowi ilustrację? Pytanie pozostaje bez odpowiedzi, a w tekście hasła, w miejscu przypisu z ciekawym źródłem, straszy teraz "[potrzebny przypis]", co wydaje się poddawać w wątpliwość także wartość wyjaśnień. --dimitris.k (dimkoa)/dyskusja 04:56, 22 lut 2011 (CET)

dowolność info, bez uściśleń i źródeł[edytuj kod]

Ktoś niedawno zmienił info, że pierwsze cerkwie stawiali budowniczowie sprowadzani z Konstantynopola. Teraz jest, że z Wenecji. Info brzmi kontrowersyjnie, toteż wymaga uściślenia:

- gdzie i kiedy "pierwsze cerkwie" ? Oraz oczywiście jakie źródło ?--Grb16 (dyskusja) 18:37, 21 wrz 2017 (CEST)