Dyskusja:Chińska stacja orbitalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CSO a Tiangong-3[edytuj kod]

Im dłużej czytam enwiki, tym bardziej mi wynika, że zawartość tego artykułu powinna znaleźć się w haśle Tangong 3 bo zgadza się wszystko - opis, grafika itd.

Może po prostu warto zrobić przeniesienie?

godaidajesz 14:46, 10 paź 2013 (CEST)Moim zdaniem zdecydowanie nie. Zamieszanie w angielskiej i innych Wiki wynika z historycznych zaszłości w docieraniu do nas szczątkowych informacji. Według mojej wiedzy sytuacja jest następująca:

  • Początkowo Chiny planowały umieszczenie na orbicie kolejno trzech "laboratoriów" Tiangong: TG-1, 2, i 3. Każdy kolejny miał być bardziej zaawansowany technologicznie i prawdopodobnie większy.
  • Chyba z rok temu okazało się, że Chiny rezygnują w ogóle z TG-3, zatem opóźniono start TG-2.
  • Wielomodułowa chińska stacja orbitalna ma tyle wspólnego z TG-3, że miał on być prototypem głównego modułu stacji (stąd pewno kształt artykułu na enwiki), ale nie miał w niej się znaleźć.

Zatem nazwa TG-3 znikła z kalendarza chińskich startów i raczej nigdy do niego nie wróci. Jaką nazwę własną będzie nosić wielomodułowa stacja jeszcze nie wiadomo, ale raczej na pewno nie TG-3. W związku z tym obecna nazwa artykułu jest poprawna, przynajmniej dopóki stacja nie otrzyma nazwy.

Pozdrawiam, --Jasiu Szt (dyskusja) 17:49, 10 paź 2013 (CEST)

OK, to ma sens, nie doczytałem, że Chińczycy wycofali się z z Tiangonga 3. W takim razie zdejmę go jedynie z szablonu stacji orbitalnych, a reszty nie ruszam już. Dzięki! godaidajesz 09:38, 11 paź 2013 (CEST)
Ale się porobiło, wygląda na to, że jednak miałeś rację! Wg najnowszych i oficjalnych wieści z Chin, przyszła stacja orbitalna będzie nazywać się właśnie... Tiangong! Nie wiadomo tylko z jakim numerem, czy jako TG-3. Natomiast następcy obecnych Tiangongów to będą Tianzhou. Trzeba będzie rzeczywiście zastanowić się, jak zmodyfikować wszystkie strony związane z chińską stacją... --Jasiu Szt (dyskusja) 23:44, 1 lis 2013 (CET)