Dyskusja:Cytadela Warszawska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portal Wojsko[edytuj kod]

kkic (dyskusja) 00:18, 22 kwi 2007 (CEST)

stoki cytadeli?![edytuj kod]

co to znaczy "na stokach" cytadeli? To jakiś sczyt górski czy budowla w końcu? na zdjęciach nie widać żadnego stoku

Cytadela zbudowana jest na na brzegu Skarpy warszawskiej (patrz: Skarpa warszawska), tj. wysokiego brzegu Wisły. Od strony miasta rzeczywiście nie ma różnicy poziomów, ale od strony rzeki skarpa poniżej murów jest wysoka i stroma - stąd określenie "stoki Cytadeli". Na dołączonych do artykułu zdjęciach faktycznie tego nie widać. W sieci można znaleźć zdjęcia na których widać [1][2]

Cmentarz na zdjęciu (ten w miejscu straceń) chyba jest symboliczny: to znaczy po egzekucji chyba nie chowano na miejscu. Warto chyba zaznaczyć, że według stanu na 1915 była jeszcze kurtyna osłaniająca (od Wisły) obecny cmentarz przy Bramie Straceń.

Dopracować[edytuj kod]

Artykuł jest nieskończony. Brak informacji z lat po 2008. W artykule encyklopedycznym nie ma miejsce na opisywanie tego co będzie w przyszłości (tym bardziej, że na dzień dzisiejszy to już przeszłość). Należy więc:

  1. usunąć odniesienia do przyszłości
  2. uzupełnić pewne informacje o tym co zrobiono i kiedy

Ponadto artykuł – jak na tak ważny obiekt – bardzo słabo uźródłowiony; brak także informacji o okresie między październikiem 1939 a lipcem 1944, czyli jak wykorzystywali cytadelę Niemcy. Jest to zupełnie niezrozumiałe wobec istnienia portalu i wikiprojektu Warszawa. Belissarius (dyskusja) 06:59, 4 maj 2014 (CEST)

Niezrozumiałe zdanie[edytuj kod]

Czy ktoś wie, co poeta miał na myśli? (sekcja: Modernizacja cytadeli)

...w 1915 zainstalowano w działobitnia placu broni drogi ukrytej pomiędzy III i IV Bastionem dwa maszty antenowe radiostacji...

--Hektor Absurdus (dyskusja) 04:11, 10 lip 2015 (CEST)