Dyskusja:Czajnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Imbryk to czajnik?[edytuj kod]

W mojej rodzinie oraz wśród znajomych imbryk zawsze był małym, porcelanowym naczyniem do zaparzania herbaty, a czajnik - nawet najmniejszy - nigdy nie był z porcelany i służył wyłącznie do gotowania wody. Teraz dowiaduję się, że tych słów można używać zamiennie a do zaparzania herbaty służy czajniczek. Jak zatem nazwać mały czajnik do gotowania wody? Również czajniczkiem? Równie dobrze można by na określenie psa używać zamiennie określeń pies i kot, a na kota mówić piesek, który miauczy:-) Vikom (dyskusja) 16:20, 10 mar 2010 (CET)

Uwaga słuszna, ale argumentacja bez sensu – jak powiedzieć na mały pasztet? 195.187.108.4 (dyskusja) 18:35, 20 maj 2016 (CEST)
Argumentacja jest bardzo logiczna, jeśli ją się zrozumie. Mały pasztet to pasztecik. Ma taki sam smak i nadal służy do tego samego. Natomiast czajniczek może oznaczać:
  • urządzenie do gotowania wody
  • urządzenie do zaparzania herbaty (według mnie: imbryk)
Są to dwa różne urządzenia. A wracając do psa i kota: Piesek, nawet najmniejszy nigdy nie jest kotem. Dlatego czajnik, nawet najmniejszy nie powinien zmieniać swojej funkcji i nadal służyć do gotowania wody. A jeśli tę funkcję zmienia, to już nie jest ani mały czajnik, ani czajniczek, lecz imbryk. Mamy oddzielne precyzyjne słowo, a nie potrafimy go wykorzystać. Pies, nawet najmniejszy nie miauczy, nie wdrapuje się na drzewa, nie czatuje na myszy. Piesek to tylko mały pies i nikt go nie myli z kotem. Podobnie czajniczek to tylko mały czajnik i nie należy go mylić z imbrykiem. 85.193.237.204 (dyskusja) 04:11, 31 sty 2017 (CET)