Dyskusja:Czarne Stopy (Siksika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dixi, moje zrodla podaja liczebnosc plemienia na 15,441 za grudzien, 2001. jak mozliwa jest tak duza rozbierznosc? Jonasz 15:25, 26 lut 2004 (CET)

W ogóle, w USA, w Kanadzie czy w rezerwatach? Nie upieram się, jeśli masz wiarygodne źródła to zmień. Ja mam tylko dane z 1980 - za Brinannicą. Ważne tylko, by napisać, gdzie ich jest tyle. Moje wypociny to tylko szkic - jestem bardziej sympatykiem tematu niż fachowcem, choć tłumaczyłam książke o Indianach Amerykańskich. Ale tam nie było ścisłych danych statystycznych. Dixi 15:38, 26 lut 2004 (CET)

Wydaje sie, ze wogole. Podaje to link zewnetrzny [1]. Trudno je zwryfikowac.

As of December 1, 2001, Blackfeet tribal enrollment figures showed that there are 15, 441 tribal members with approximately 8,000 living of the reservation. Enrollment is determined by blood quantum, with one-fourth being the minimum requirement.

Jonasz 16:47, 26 lut 2004 (CET)

U.S. Census Bureau podaje dla samego USA: przeszło 37 tys. Wiem z czego to wynika. Dawniej mało który Indianin chciał się przyznawać do swego pochodzenia. Teraz, kiedy uSA (i Kanada chyba też) zaczęły zwracać ziemię lub dawać odszkodowania w spisie powszechnym każdy mówi, że jest Indianinem. Z kolei same władze plemienne mają swoje własne kryteria - więc jak sie weźmie statystyki wg plemion są znacznie mniej "liczne". Chyba będę się trzymała tego Biura - no bo inaczej nic się nie da ustalić. Czy w Kanadzie też jest takie biuro? Dixi 17:20, 26 lut 2004 (CET)

tak. Statistics Canada i Census Canada. Ale i tu napotkamy te same rozbieznosci. Teraz kazdy che byc Indianiem. Kiedys ja tez chcialem. I TY ZOSTANIESZ INDIANINEM. A to nie tak latwo. Jonasz 17:46, 26 lut 2004 (CET)

błędy[edytuj kod]

W tym artykule było bardzo dużo błędów, które trzeba było poprawiać. Następnym razem sprawdzajcie, czy nie popełniliście błędu.

Właśnie, a najpoważniejszy błąd, uczyniony przez Belissariusa to przeniesienie hasła pod Czarna Stopa. To brzmi prawie jak Niewidzialna Ręka, albo - będę ironizował - Znikający Mózg. Przeniesienie hasła Czarne Stopy pod Czarna Stopa jest doskonałym przykładem tego, dlaczego należy wikipedii unikać: z powodu rażących błędów i samowoli jej redaktorów, którzy kierują się głównie własnym wyczuciem, wprowadzając zmiany w oparciu o (głównie) anglojęzyczne artykuły na anglojęzyczniej wikipedii. Tylko proszę mi nie tłumaczyć, że Czarna Stopa jest wierniejszym oddaniem angielskiego Blackfoot, bo to oznacza, że hasło Dakotowie trzeba przenieść pod Siuksowie (widzę zresztą, że ktoś już się zatroszczył o to, by było jak w anglojęzycznych opracowaniach, bo obok Dakotów mamy na wikipedii Siuksów Południowych (przypominam, że w haśle Dakotowie czytamy: W języku polskim przyjętą nazwą dla wszystkich tych grup jest Dakotowie). Już się nie mogę doczekać, kiedy Belissarius przeniesie hasło Wrony (Indianie) pod Wrona (Indianie). Byłoby to logiczne dopełnienie zmian zachodzących na wikipedii. Przepraszam za ironizowanie, ale ręce człowiekowi opadają, kiedy widzi, jak redaktorzy wikipedii wprowadzają takie absurdy, które potem są powtarzane gdzie się tylko da. JW