Dyskusja:Dunaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Literatura uzupełniająca

Sekcja wskazuje pozycje zawierające informacje nieuwzględnione w artykule, które mogą być wykorzystane do jego rozbudowy.

Ze "zgłoś błąd"[edytuj kod]

etymologia: "Wszystkie te nazwy znajdują swe źródło w łacińskim słowie Danubius, oznaczającym rzymskiego boga rzek." nie wiem czy był taki bóg rzymski, ale po pierwsze, sama nazwa jest przedrzymska, i prawdopodobnie przedceltycka, może nawet przedindoeuropejska. nie rozstrzygając - etymologia tu podana kłóci z etymologią podaną w haśle "danu" (skądinad tą znam jako chyba najbardziej rozpowszechnioną). nie zmieniam, może ktoś ma lepszą wiedze albo dostep do zródeł. ew. aktualną można zostawić jako konkurencyjną hipotezę.

Zgłosił: mat królowej 195.42.249.134 (dyskusja) 15:11, 10 wrz 2009 (CEST)

  • Hmm, w etymologia faktycznie niejasna. w XVIII-wiecznym opisie Warszawy przy Dunaju autor na 10 wierszy wyprowadza nazwę od imienia "Adonai" ;-) Picus viridis Odpowiedz zoilowi 13:04, 23 wrz 2009 (CEST)

no w XVIII w od czegoż mógł wyprowadzić? od bogini Danu?)))

mat królowej

Etymologia faktycznie do sprawdzenia. Wiele rzek w Europie zawiera zbitkę d-V-n (Don, Dunaj, Dwina...), co wskazywałoby na język praindoeuropejski. kićor wrzuć jakiś txt! 12:15, 29 wrz 2009 (CEST)

"The Encyclopedia of Indo-European Culture" popiera, znalazłem za pośrednictwem enwiki -- Bulwersator (dyskusja) 01:24, 20 cze 2011 (CEST)

Dunaj w Chorwacji[edytuj kod]

Artykuł powtarza tezę z innych wersyj językowych, np. co ciekawe chorwackiej, ale sprzeczną z mapą — że Chorwacja ma dostęp tylko do jednego brzegu. Proszę zajrzeć tutaj: [1]: granica wcale nie biegnie początkowo korytem, tylko je przekracza z lewa na prawo. Nawet sam trójstyk CRO-HUN-SRB jest 5km poza korytem Granica_chorwacko-węgierska. Poprawiłem tu tylko zdanie wprowadzające w odpowiedniej sekcji — natomiast ten błąd jest też powtórzony w tabelkach. Tylko że to już dużo trudniej poprawić, trzeba by jeszcze raz dokonać wszystkich obliczeń. Może ktoś wie, jak to zrobić, bo ja nie. :) Dobromir Sośnierz (dyskusja) 20:05, 1 sie 2010 (CEST)

po co to info nt. nazw rzeki w innych językach na początku artykułu?;d jak ktoś chce to może sobie kliknąć z boku na dany język i zobaczyćxd poza łacińską nazwą ofc ją można zostawić;d

Z Wikipedia:Warsztat PANDA[edytuj kod]

Brakuje przypisów. Sekcja "Etymologia" wymaga weryfikacji. Sekcja "Dunaj w kulturze" nader krótka. W haśle szablony "fakt", a na stronie dyskusji martwe linki do weryfikacji, zgłoszone przez bota. Powiadomiony Wikiprojekt:Geografia. Gdarin dyskusja 16:45, 18 paź 2012 (CEST)