Dyskusja:Egzorcyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tekst do historii regulcji egzorcyzmów przez Kościół katolicki (z usuniętego artykułu)[edytuj kod]

Kardynał Kościoła katolickiego, Twórca ujednoliconego rytuału egzorcyzmów. W 1523 Alberto Castellani opublikował "Liber sacerdotalis", którą Leon X wprowadził jako obowiązującą w Kościele. Po przerobieniu tego rytuału przez kardynała Santori był on używany do 1602 roku. Santori umieszcza w nim różne kryteria rozpoznania opętania. W 1614 r. papież Paweł V wydał Rytuał Rzymski. Przetrwał on z niewielkimi poprawkami w (1926 i 1952 r.) prawie do końca XX w. 4 czerwca 1990 roku a następnie 12 lutego 1991 roku, Kongregacja Kultu Bożego przesłał przewodniczącym episkopatów tekst nowego rytuału egzorcyzmów - "Rituel ad interim". Wielu biskupów i egzorcystów odnosiło się niezbyt entuzjastycznie do nowego tekstu, gdyż zarzucano mu, że napisano go pod wpływem ograniczających tendencji posoborowych, co miało prowadzić do zmniejszenia jego skuteczności. Tym niemniej po dziesięciu latach pracy Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 1 października 1998 roku nowy obrzęd został zatwierdzony przez Jana Pawła II. Na mocy dekretu Kongregacji z 22 listopada 1998 ukazał się drukiem, a 26 stycznia 1999 roku Prefekt Kongregacji, kard. Jorge Arturo Medina Estevez dokonał jego prezentacji w Biurze Prasowym Stolicy Świętej. popszes 15:22, 28 cze 2006 (CEST)

Nie integrować[edytuj kod]

"Egzorcysta" i "Egzorcyzmy" to dwie jednostki słownikowe, tak samo, jak "Mechanik" i "Mechanika samochodowa", jak "Kapitan" i "Okręt" :) Lepiej rozbudować artykuł "Egzorcysta", co już dziś zacząłem czynić. To zupełnie pole do (p)opisu, nieco odmienne zagadnienia, poboczne problemy. Do tego dwa artykuły połączone w jednym stana sie po prostu zbyt długie. Zatem lepiej pozostawić dwupodział "Egzorcyzmy"-"Egzorcysta", tak jak na innojęzycznych wikipediach.

egzorcyzmy w innych religiach?[edytuj kod]

czy opętanie dotyczy tyko chrześcijan? czy w judaizmie i islamie odprawia się egzorcyzmy? 148.81.185.62 (dyskusja)

POV[edytuj kod]

W obecnej formie to się nadaje do usunięcia, artykuł wygląda jak napisany przez biskupa. W szczególności nie przedstawia żadnych głosów krytycznych, jakby skuteczność egzorcyzmów i to, że rzeczywiście odstraszają one demony była ogólnoświatowym konsensusem. Nie mogę uwierzyć, że ktoś w ogóle rozważał danie temu DA... A wystarczy spojrzeć na angielski artykuł, który jest zdecydowanie bardziej wyważony. m_gol (dyskusja) 00:49, 7 lut 2011 (CET)

Nieprawdziwe informacje[edytuj kod]

"Opętanie przez demona nie jest medycznie uzasadnione, nie występuje w klasyfikacjach takich jak DSM-IV, tudzież ICD-10." Nie wiem, co znaczy zdanie, że opętanie przez demona nie jest "medycznie uzasadnione". Nasuwa mi się kilka możliwości, ale ich dyskusję uważam za zbędną. Tym bardziej, że dalsza część jawnie stoi w sprzeczności z treścią hasła "Opętanie". Opętanie to wg ICD-10 odmiana zaburzenia psychicznego (F44.3 zaburzenia transowe i opętaniowe) 31.6.148.98 (dyskusja) 00:07, 1 sie 2012 (CEST)

Brak sekcji Egzorcyzm Uroczysty[edytuj kod]

Na stronie Egzorcysta jest odnośnik egzorcyzm uroczysty, zaś w tym artykule brak jest działu o tym tytule. Krzysztof Leszczyński (dyskusja) 23:05, 25 lis 2014 (CET)

  • przeważająca częśąć artykułu dotyczy "spraw naukowych" co może lepiej przenieść do hasła opętanie.