Dyskusja:Eugeniusz Smolar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy ktoś mi może odpowiedzieć dlaczego usunięte zostały informacje o współpracy pana Smolara z SB? Przecież to fakty znane. Można zweryfikować w IPN oraz w licznych publikacjach.


- Właśnie zainteresowało mnie dlaczego Twoje wpisy usuwają. Postaram sie zainteresować jak najwięcej osób aby edytowały te ważne fakty.

Dołączam się. Informacje o tym iż Eugeniusz Smolar był konfidentem SB o pseudonimie "Korzec", powinna się znaleźć w Artykule.

Witam. Również się zastanawiamy dlaczego te informacje są usuwane. U nas w Kanadzie te dokumenty ze zbioru IPN BU 01746/4 są doskonale znane. Także z książki "Resortowe Dzieci".

O momencik. Od początku obserwujemy dyskusję i historię zmian przy haśle Eugeniusz Smolar. Wikipedysta dodał informacje o współpracy Smolara z SB i zostało to usunięte. Podał najlepsze źródło historyczne tzw. pierwotne, czyli podał sygnaturę IPN oryginalnego dokumentu dotyczącego sprawy. Najpierw Elfhelm, użył kompromitującego argumentu, iż dokumenty wytworzone przez jakiś tam esbeków się nie liczą. (Mamy skany całej usuniętej dyskusji). Później drugi z adminów napisał, że owszem źródło może być ale musi być gdzieś opublikowane. Więc Wikipedysta podał "Resortowe dzieci. Media" stronę gdzie ów dokument jest opublikowany. Nie opinię autorów o tym, iż Smolar jest resortowym dzieckiem, bądź nie. Podał stronę z opublikowanym dokumentem z sygnaturami IPN. Dokumenty zgromadzone w IPN to właśnie źródła historyczne. Najlepsze jakie można sobie wymarzyć. Bo są to oryginalne dokumenty.

Perełki typu "dokumenty wytworzone przez jakiś tam esbeków" są możliwe tylko w Polskiej edycji Wikipedii.

  • Do znudzenia można powtarzać, że fakt rejestracji przez jakichś tam esbeków (użyłem prawidłowego w języku polskim terminu "jakichś", a nie "jakiś") nie jest informacją encyklopedyczną. Encyklopedyczną może być fakt współpracy potwierdzony opracowaniem historycznym (a nie publicystycznym) lub orzeczeniem sądu, czego w tym wypadku nie ma. Oczywiście podstawy argumentów do osób lubujących się w żenujących zarzutach cenzurowania zapewne nie dotrą. Ale próbować można ;) Elfhelm (dyskusja) 17:27, 24 sie 2016 (CEST)
    • Można, ale czy warto? Znajdź wiarygodne źródła. Po raz który? Mpn (dyskusja) 17:48, 24 sie 2016 (CEST)

Elfhelm Użyłeś "jakiś".

Niech ci będzie. Z tego co pamiętam to w innym fragmencie był błąd. Zresztą tu też jest. "Pozwoli to nie przede wszystkim", nie ale ma to większego znaczenia w sporze.

To nie forum dyskusyjne. TU się dyskutuje na temat artykułu Mpn (dyskusja) 21:05, 24 sie 2016 (CEST)