Dyskusja:Filozofia analityczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

To hasło jest nieencyklopedyczne, eseistyczne, zwłaszcza, że brak źródeł podanych tu klasyfikacji, czego skutkiem są rażące uproszczenia i karygodne błędy merytoryczne. Czyżby autorzy tego hasła nie dostrzegli w okienku napisu "Prosimy podawać źródła"?

1. Leibniz oczywiście nie był jedynym logikiem XVIII w., był też nim choćby Antoni Arnauld czy Pierre Nicole.

2. Skąd skojarzenie sekularyzacji z filozofią analityczną? Jest wielu wierzących i religijnych filozofów analitycznych (Anscombe, Geach, Bocheński, Swinburne, Plantinga), a od duchowości nie odżegnywał się sam Wittgenstein. Zob. np. James Franklin Harris, Analytic Philosophy of Religion, William J. Wainwright, The Oxford Handbook of Philosophy of Religion czy dziesiątki innych pozycji.

3. Kryzys w fizyce a filozofia analityczna? Związek dość luźny, zapośredniczony empiriokrytycyzmem, w ten sposób trzeba by również o scholastyce średniowiecznej wspomnieć. Proszę więc o uzasadnienie i / lub przypis.

4. Powiedzenie, że filozofia analityczna zrodziła się w Polsce i w Anglii dowodzi jedynie skuteczności romantycznej a potem komunistycznej propagandy o wiodącej roli narodu polskiego w historii świata. Ja rozumiem doskonale polskie kompleksy, o Szkole Lwowsko Warszawskiej wspomnieć należy, ale rola Polski (może nie licząc Tarskiego) jest tu doprawdy marginesowa w porównaniu do wpływów angielskich, niemieckich, austriackich.

5. Samo pominięcie Fregego całkowicie dyskwalifikuje to hasło.

Przerażenie mnie ogarnia na myśl, że to hasło miałoby być pierwszą rzeczą, którą ktoś przeczyta na temat pojęcia filozofii analitycznej. Proszę raczej przetłumaczyć wersję angielską.

--Krzysztofgajewski 13:52, 28 paź 2007 (CET)

3 lata później, i trzeba całkowicie się zgodzić, to hasło jest jednym z najgorszych na wiki jakie spotkałem. Dalej ani słowa o Fregem, idiotyczne pomniejszanie wpływów niemieckich i austriackich, odsunięci na bok Russell i Wittgenstein, a historia filozofii analitycznej dla autorów kończy się gdzieś w latach 60. Ani słowa o Rawlsie, Lewisie czy Kripkem.

--> Krzysztofgajewski: zgadzam się, ale najlepiej po prostu to hasło poprawić, zamiast narzekać; w obecnym kształcie wpis przypomina studenckie notatki wklejone z drobnymi poprawkami i przez to jest, jak zauważyłeś, nieencyklopedyczny; -- [piotr święs]