Dyskusja:Finlandia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Usunęłam tytuł hymnu po szwedzku:
1. Oficjalnie przyjętą wersją jest tekst po fińsku. (?)
2. Inne kraje , np. Irlandia, Luksemburg mają też niejedną wersję językową, przyjęliśmy podawanie jednej. 3. Osobiście nie spotkałam się z praktyką podawania tytułów hymnu we wszystkich językach, w jakich jest zapisany (śpiewany). Jadwiga 15:08, 9 cze 2004 (CEST)


Oficjalnie przyjęta wersja tylko po fińsku? Na pewno nie. O ile wiem - i ja jestem Finem - obie wersje mają tę samą ważność. Na oficjalnych okazjach i wiele razy słyszałem i po fińsku, i po szwedzku.

Co do Mikaela Niemi'ego, on jest Szwedem i szwedzkim obywatelem, należy co prawda do tradycyjnej fińskojęzycznej mniejszości Szwecji północnej, ale tamtejsi Finowie tylko wyjątkowo umieją się posługiwać fińskim językiem pisownym, bo ich dialekt nie miał udziału w rozwoju fińskiego języka literackiego. (Istnieje tam analogia ze Sląskiem.) Niemi nie mówi po fińsku, nawet nie w tym dialekcie. Rozumie, ale nie mówi. (I kiedy mówię o dialekcie, nie chodzi mi o język lapoński, tylko o język fiński, jaki się mówi na północy Szwecji. Język lapoński to zupełnie inna sprawa.) "Muzykę pop z Vittuli" napisał po szwedzku, potem tę książkę przełożono na fiński (i na pisowny język Finlandii, i na jego dialekt).

Zresztą, miejsce, gdzie zawarto pokój, nie nazywa się Täyssinä, tylko Täysinä, poprawnie po fińsku. Ale prawda, że ten błąd już na tyle zakorzeniony - też w fińskich podręcznikach historii, że nie warto go usunąć, specjalnie z względem na to, że tam już i tak nie mówi się po finsku.

I co do niemieckiej okupacji, takiej w ogóle nie było przed 1918 rokiem. W 6 grudnia 1917 roku Finlandia ogłosiła niepodległość, a potem, w końcu stycznia 1918 roku, wybuchła wojna domowa między socjalistami i "białymi gwardiami" popieranymi przez partie burżuazyjne. Rola Mannerheima polega na tym, że on wrócił do Finlandii, przystąpił do kierownictwa owych gwardii i wygrał wojnę przeciw czerwonym gwardiom socjalistów, które współpracowały z bolszewikami - istniało oczywiście realne niebezpieczeństwo, że jak socjaliści wygrają, to Finlandia wróci do Rosji jako "republika" sowiecka albo coś podobnego. Jednak trzeba zauważyć, że po wojnie domowej stracono tylu byłych czerwonogwardzistów, że cały naród został głęboko podzielony politycznie. Dla Finów tak zwany cud wojny zimowej nie tylko polega na tym, że udało się nam odbić atak Sowietów, a także na tym, że synowie czerwonogwardzistów mimo wszystko woleli burżuazyjną Republikę Finlandii od jakiegokolwiek ustroju socjalistycznego.

Trzeba dodać jeszcze, że Piłsudski podczas wojny domowej w Finlandii w ogóle nie solidaryzował się z Mannerheimem, którego uważał za zrusyfikowanego szlachcica, a z fińskimi czerwonogwardzistami.

Myślę, że warto zgłosić ten artykuł do kategorii artykuły na medal. --Michał 16:34, 3 gru 2005 (CET)

Co do ekonomii - 66% PKB Finlandii pochodzi z usług (według wiki-en). U nas jest informacja, że to kraj przemysłowo-rolniczy. Shaqspeare 15:07, 16 gru 2005 (CET)
cd ekonomii - to "chyba" wiodąca rola elektroniki - też Nokia -

tak przynajmniej wypowiadają się ci co znaja temat.. KIJ 5 luty 2006

Finlandia na medal[edytuj kod]

Strona ta warta jest nagrodzenia tytułem artykułu na medal. Jako że jestem początkującym wikipedystą i nie umiem zgłosić kandydatury- proszę aby ktos ją zgłosił. P.S. Pracuję nad artykułem Tampere- kto może niech pomoże!!!

Mapa Finlandii[edytuj kod]

Dlaczego tam gdzie powinno być morze Norweskie jest napisane morze Północne?

Protestantyzm[edytuj kod]

"1527 – ludność Finlandii przyjęła protestantyzm." Nie rozumiem.W jednym roku Finowie przyjęli w większości protestantyzm?Mógłby ktoś wytłumaczyć? StrumykNR (dyskusja) 14:46, 6 lut 2010 (CET)

Religia[edytuj kod]

Większość fińskich dzieci jest chrzczona (79,9% w 2009) i bierzmowana (87.6% w 2008)

Po pierwsze: Jak to jest możliwe że więcej osób jest bierzmowanych niż chrzczonych? Po drugie: Czy tu napewno chodzi o bierzmowanie a nie o konfirmacje?


Błędne nazwisko prezydenta[edytuj kod]

Na dzień 6.2.2012 w infoboksie jako prezydent Finlandii figuruje Sauli Niinistö. To nieporozumienie. Prezydentem Finlandii jest nadal Tarja Halonen. S. Niinistö jest nowym prezydentem-elektem, ale urząd obejmie dopiero 1.3.2012.

Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy carskiej.[edytuj kod]

  • A Wielkie Księstwo Finlandii?
  • Car Polszy? Właściwy tytuł to cesarz, albo imperator.
  • O kwestii niepodległości Finowie dyskutowali jeszcze z bolszewikami. --Dotz Holiday (dyskusja) 22:42, 21 maj 2013 (CEST)

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

...o „Fenni”, ludziach północy. Była to pierwsza pisemna wzmianka o Lapończykach... Fenni to nie Lapończycy, nawet nie spokrewnieni. Tacyt pisał najprawdopodobniej o dawnych Ugrofinach, zamieszkujących Rosję i Inflanty. Patrz: en:Fenni. Zgłasza: Krzychu 31.61.140.229 (dyskusja) 11:57, 12 sie 2013 (CEST)


+ Nie jest prawdą, co napisano o traktacie Ribbentrop-Mołotow. W rzeczywistości to "tylko" Estonia i Łotwa miała być sowiecka, a także cała Finlandia, a nie tylko jej część. I oczywiście Polska do Wisły. Ale nie Litwa, która miała zostać niepodległa. 28 IX zmieniono jednak traktat w tym sensie, ze Litwa miała zostać sowiecka, w zamian za to, bolszewicy wspaniałomyślnie rezygnowali z Lubelszczyzny. Ale Finlandia w dalszym ciągu miała być sowiecka. Są to wiadomości na poziomie szkolnym.

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

Z sekcji "demografia": Języki te (fiński i estoński), wraz z węgierskim i baskijskim są najpopularniejszymi językami nie indoeuropejskimi w Europie.. Po pierwsze- co to znaczy najpopularniejszy? Po drugie, jeśli poeta miał na myśłi to, że "najpopularniejszy"="mający największą liczbę użytkowników" (a pewnie o to chodzi), jest to błąd. Pomijając arabski, używany przez miliony imigrantów, w europejskiej części Turcji żyje z 12 mln. ludzi, posługujących się tureckim, w europejskiej części Rosji - z 5 mln Tatarów i ponad 1,5 mln Baszkirów, oraz prawie półtora miliona Czuwaszy. wszyscy oni używają nieindoeuropejskich języków z grupy ałtajskiej, a przedstawicieli każdej z wymienionych przeze mnie nacji żyje w Europie więcej niż wskazanych powyżej Basków czy Estów. Turków i Tatarów jest więcej niż Finów, a liczba żyjących w europejskiej części Turcji Turków jeśli jeszcze nie przekroczyła liczby Węgrów, to pewnie niedługo przekroczy Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 17:10, 16 gru 2015 (CET)