Dyskusja:Fruktoza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Chemicznie są to bezbarwne kryształy o temperaturze topnienia około 100°C, o słodkim smaku i dobrze rozpuszczalne w wodzie."

Czy to nie są raczej właściwości fizyczne?

Biała czy bezbarwna?[edytuj kod]

Fruktoza w temperaturze pokojowej jest biała czy bezbarwna? Wiem, że w rzeczywistości jest biała, ale chemiczna nomenklatura swoje, a rzeczywistość swoje (o ile wiem, z chemicznego punktu widzenia szyba i mleko są tej samej "barwy"). --Oleks2 16:46, 27 wrz 2007 (CEST)

Zgłoś błąd[edytuj kod]

Heksokinaza czy fruktokinaza?[edytuj kod]

"W mięśniach i tkance tłuszczowej fruktoza jest fosforylowana przez heksokinazę i przekształca się w fruktozo-6-fosforan, który następnie wchodzi do glikolizy."

Skąd ten pomysł? Z tego co wiem, heksokinaza fosforylyje heksozy (cukry oparte na strukturze sześciokąta). Fruktoza jest pentozą - cukrem opartym na strukturze pięciokąta - a pięciokątny klocek nie pasuje w sześciokątną dziurkę ;) Fruktoza jest włączana do szlaku glikolizy drogą fosforylacji przez fruktokinazę. Proszę o zweryfikowanie.--SasQ (dyskusja) 16:14, 15 cze 2010 (CEST)

Heksoza to cukier z 6 atomami węgla, bez względu na kształt. Heksozy przymują postać heksofuranoz i heksopiranoz (pięciokąt i sześciokąt w konformacji krzesłowej). Natomiast do glikolizy może być włączana na kilka sposobów. Mpn (dyskusja) 17:55, 13 gru 2010 (CET)

Wpływ fruktozy na organizm[edytuj kod]

W artykule brakuje informacji na temat tego że fruktoza:

  • jest głównie metabolizowana w wątrobie, która reaguje na nią bardzo agresywnie - poświęca większość zasobów na jej przekształcenie kosztem innych procesów
  • powoduje mniejszą obecność insuliny i leptyny a większą greliny we krwi w porównaniu ze spożywaniem glukozy ergo nie powoduje uczucia sytości w takim stopniu jak glukoza przez co może wspierać powstawanie otyłości
  • nie jest już zalecana diabetykom ze względu na to że może powodować pasywację organizmu na insulinę (insulinoodporność) (i inne zaburzenia metabolizmu)
  • podwyższone spożycie jest łączone z częstszym występowaniem dny moczanowej
  • podwyższa poziom trójglicerydów -> zawały serca etc.
  • podwyższa poziom lipoprotein niskiej gęstości -> holesterol -> miażdżyca

Popularnie fruktoza traktowana jest jako pożądany składnik diety a współczesne badania naukowe dowodzą że jest raczej szkodliwa. Warto więc poruszyć ten temat w artykule. Nie jestem biochemikiem a wiedzę zaczerpnąłem z różnych źródeł (między innymi angielska wersja wikipedii) więc w tworzeniu rozdziału o szkodliwości fruktozy będę potrzebował pomocy kogoś z wiedzą z zakresu biochemii w celu weryfikacji.