Dyskusja:Georg Friedrich Händel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przebudowa hasła[edytuj kod]

Ten artykuł bardziej przypomina listę utworów niż artykuł o Handlu. Proszę go porównać z artykułami na temat J.S. Bacha, W.A. Mozarta czy Beethovena! Nikt nie wymienia w głównej liście tak szczegółowo dzieł kompozytora. Można po prostu utworzyć osobny artykuł 'dzieła Handla'. Po co wymieniać wszystkie kanataty, poszczególne "Chandos Anthems" w haśle głównym? Poza tym niepotrzebnie wstawiono listę utworów do słuchania z "Mesjasza", skoro ona już jest w samym artykule o "Mesjaszu" Handla? Proponuję usunąć listę i powiększyć sam artykuł.

 • Ad 1) Jestem za, ale w takim razie czy podejmiesz się stworzenia takowej w swoim brudnopisie (w tym celu musisz zalogować się jako użytkownik), doprowadzenia do właściwej formy i dopiero wtedy przeniesienia w przestrzeń główną Wikipedii? Ad 2) Jestem przeciwny w ogóle liście do słuchania, a już na pewno w takiej formie. Grzegorz z Nyssy (dyskusja) 21:12, 21 kwi 2011 (CEST)
 • Ad 1: raczej nie, bo nie potrafię - dla mnie to "wyższa szkoła jazdy", ale można by ją było zostawić, ale radykalnie zmniejszyć - zostawić wszystkie opery, oratoria, tylko niektóre dzieła religijne, kantaty i koncerty, do których są linki. za tym jestem i to najlepsza propozycja. Niepotrzebna jest na wikipedii lista WSZYSTKICH dzieł Handla. Ad 2: jeśli jesteś przeciwny, można ją skasować.
 • Wybiórcza lista nie ma sensu i nie jest nigdzie praktykowana, wszystkie wikipedie posiadają właśnie listę wszystkich dzieł, bo tylko taka jest naukowo cenna. Lista "wybranych" (niby przez kogo?) dzieł byłaby groteskowym i zarazem nieprzydatnym precedensem, poza tym od gromadzenia tych, które zostały już opisane, jest kategoria, a nie lista w artykule. Dopóki nie mamy pełnej listy, a przygotowanie takiej to dość żmudna robota, musi w takim razie pozostać lista w haśle. Co do listy słuchania: ja jestem takim listom przeciwny, ale wikipedie ją stosują, więc tutaj moje widzimisię nic nie zmienia. Czy mogę po raz n-ty prosić, żebyś się zalogował? Rozmawianie z osobą zmieniającą adres IP jest nie tylko dyskomfortowe, ale na dłuższą metę także bezcelowe. Grzegorz z Nyssy (dyskusja) 21:24, 21 kwi 2011 (CEST)
 • W haśle o Bachu podane są tylko niektóre, najważniejsze dzieła i wcale nie jest to "kuriozalne". Obojętne jest dla mnie to, czy ona jest, ale nie ma potrzeby, by były obecne na niej WSZYSTKIE utwory z "Mesjasza", skoro są w samym haśle "Mesjasz".
 • Podpisywanie nic nie daje i nie załatwia żadnego problemu. Lista utworów Bacha obejmuje wszystkie utwory, więc zupełnie nie rozumiem, o czym mówisz. Jeżeli chodzi o mnie, listę słuchania możesz ciąć, nie wiem, co na to inni. Grzegorz z Nyssy (dyskusja) 21:37, 21 kwi 2011 (CEST)
 • Nie, chodzi mi o główny artykuł o Bachu - tam są tylko niektóre jego dzieła. Oczywiście jest osobne hasło z listą jego utworów, ale wybranie niektórych w haśle głównym wcale nie jest - jak mówisz - "absurdalne". Jeśli nie robię edycji w hasłach, to nie muszę się logować.
 • Źle mnie zrozumiałeś. W artykule niech sobie będą dzieła wybrane, zgoda i popieram; ale najpierw powinna powstać osobno lista pełna, która będzie punktem odniesienia. Grzegorz z Nyssy (dyskusja) 21:47, 21 kwi 2011 (CEST) Od pół roku mam niedokończoną nową, poszerzoną wersję listy utworów Bacha, tak że za Haendla na pewno się nie zabiorę w ciągu najbliższych miesięcy. Co do zredagowania, cóż, ja mam mnóstwo zastrzeżeń, poza tym wyprodukowałeś -dziesiąt zmian, których przeglądanie, zmienianie i akceptowanie to mordercza praca. Wolę zostawić to komuś innemu, bo ja najchętniej zrobiłbym wielki rewert. Grzegorz z Nyssy (dyskusja) 22:06, 21 kwi 2011 (CEST)

Zmiany w haśle[edytuj kod]

Dokonałem gruntownej przebudowy hasła, poniżej podaje to, co zrobiłem:

1.) Usunąłem z głównego artykułu listę dzieł Handla i utworzyłem dla niej nowy artykuł. Inne Wikipedię robią podobnie, niektóre nawet wtedy, kiedy lista obejmuje tylko niektóre dzieła Handla. Nie ma sensu trzymać tak obszernej, szczegółowej listy w głównym artykule o Handlu. Usunąłem również utwory z "Mesjasza" Handla, ponieważ są one zamieszczone w haśle o tym oratorium, pozostawiłem tylko te utwory, których nie ma w żadnym z haseł.

2.) Przystosowałem wcześniejszy, miejscami bardzo literacki język do stylu encyklopedycznego, usunąłem więc wyrażenia typu "olśniewająca", "wiatr w żagle" itd. Jednak pewne określenia (zwłaszcza utworów muzycznych) pozostawiłem ("dramatyczna", "melodyjne"), ponieważ nie sposób pisać o muzyce suchym, radykalnie formalnym językiem.

3.) Znacząco zredagowałem wcześniejszy tekst, starając się jednak usuwać jak najmniej. Usuwałem niektóre zdania wtedy, kiedy były błędy merytoryczne (np. styl galant u Handla) albo duże niejasności. Usuwałem też złe daty. Niektóre z wcześniejszych zdań musiałem skrócić albo znacząco przeredagować, ponieważ były one zbyt długie, i przez to utrudniały lekturę artykułu. Dodałem też szereg linków wewnętrznych oraz ujednoliciłem sposób zapisu utworów muzycznych (kursywa).

4.) Znacząco uzupełniłem biografię kompozytora podając nowe daty, najważniejsze utwory, jakie Handel skomponował oraz istotne wydarzenia z życia kompozytora. W niektórych miejscach musiałem zredukować informacje o innych kompozytorach i mało ważne dygresje, ponieważ miały one niewielki związek z Handlem i jego życiem. Miałem na celu zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy dygresjami a najistotniejszymi faktami z życia Handla.

5.) Dodałem 2 nowe ilustracje oraz kilkadziesiąt przypisów, głównie z Hogwooda i Bukofzera, a w niektórych przypisach wyjaśniałem dodatkowo istotne zagadnienia z głównego tekstu, zazwyczaj własnymi słowami, czasem cytatami. Przeniosłem również ostatni akapit sekcji "Ocena" do sekcji "Życie", bowiem pasował on lepiej do drugiej sekcji. --Handlista (dyskusja) 18:19, 23 lip 2011 (CEST)

 • Powyższe zmiany przejrzałem. Anonimowego użytkownika bardzo proszę o utworzenie konta i edytowanie nieanonimowe, co ułatwi współpracę, w szczególności przeglądanie zmian. Grzegorz z Nyssy (dyskusja) 17:18, 23 lip 2011 (CEST)
 • Ze względu na Pana prośbę zalogowałem się. Wszelkie możliwe uwagi proszę kierować na moją stronę dyskusji. --Handlista (dyskusja) 18:20, 23 lip 2011 (CEST)

Planowana przebudowa[edytuj kod]

Z wpisów w dyskusjach widzę, że hasło ma być przebudowywane. Chciałbym przy tej okazji prosić o przejście podczas pracy na harwardzki system budowania przypisów. W pewnym uproszczeniu polegałoby to na podawaniu przypisów w takiej oto formie:

Haendel urodził się w tym samym roku co Bach<ref>Hogwood 2008, ss.12-13</ref>. 

Chodzi więc o to, by podawać w przypisie jedynie nazwisko (nawet bez imienia!) autora, rok wydania (na wypadek, gdyby korzystało się z różnych jego książek) oraz numer strony. Pełny opis bibliograficzny będzie tylko znajdował się, tak jak obecnie, w sekcji bibliograficznej. Zaletą takiego systemu będzie możliwość częstego wstawiania przypisów bez obawy, że ich nadmiar zbyt rozdmucha ich kolumnę na dole. Przy okazji warto też pamiętać o możliwości wstawienia przypisu wykorzystywanego wielokrotnie: <ref name="Hogwood">Hogwood 2008</ref>; każde kolejne jego wywołanie można już oznaczać samym <ref name="Hogwood" />. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście brak możliwości dodania strony, stąd przydaje się to głównie w przypadku odwołań do artykułów, nie książek. Przy okazji - mam dostęp do Grove'a, gdyby któryś z panów był zainteresowany hasłem o Haendlu stamtąd. Jest to przecież podstawowe źródło informacji muzycznej. Grzegorz z Nyssy (dyskusja) 21:50, 24 lip 2011 (CEST)

 • Zastosowałem się do Pana wskazówek i zmieniłem poprzednią wersję przypisów. Ponadto uzupełniłem bibliografię i dodałem kilka linków zewnętrznych. --Handlista (dyskusja) 22:53, 25 lip 2011 (CEST)
 • Do końca sierpnia chciałbym uzupełnić sekcję "Twórczość", omawiając muzykę oraz główne dzieła Handla (oratoria, opery, muzykę instrumentalną itd.).--Handlista (dyskusja) 23:11, 25 lip 2011 (CEST)
 • Chciałbym również stwierdzić, że według mnie hasło o Handlu na Wikipedii nie powinno być zbyt długie, nie powinno być mini-książką (jak na niemieckiej czy portugalskiej Wikipedii). Artykuł ten w mojej opinii powinien być bardziej zwięzłym wprowadzeniem do muzyki Handla, a nie obszernym opracowaniem (jak w niektórych muzycznych podręcznikach). O ile w hasłach szczegółowych można pisać obszernie o dziełach Handla, to główne hasło nie powinno być zbyt wielkie. Uważam, że hasło o Handlu na angielskiej Wikipedii jest ilościowo najlepsze. --Handlista (dyskusja) 20:23, 26 lip 2011 (CEST)
 • Proponuje aby zrobić nowe przekierowanie "Hendel". Niektóre osoby myślą, że jego nazwisko piszę się tak samo, jak się wymawia. Poza tym to sam kompozytor tak przerobił swoje nazwisko w Italii. --Handlista (dyskusja) 21:18, 26 lip 2011 (CEST)

To dobrze, że użyto przypisów jako odsyłaczy do bibliografii (tzw. przypisy harwardzkie). Mimo to można użyć szablonu "odn", tak żeby przypis był aktywnym linkiem. Zrobiłem tak w jednym przypisie, ale z niewiadomych powodów nie działa mi to na Chrome. --Tarnoob (dyskusja) 17:23, 15 sty 2017 (CET)