Dyskusja:Gra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jaka logika stoi za tym, żeby warcaby i szachy były w jednej kategorii, a go, gomoku i domino w drugiej ?

Ja jakoś specjalnie nie widzę związku domina z go. Taw 05:47, 22 kwi 2004 (CEST)

Czemu to hasło jest w podstawowych zagadnienia matematyki? C4 22:21, 30 maj 2004 (CEST)

Ze względu na teorię gier. Taw 07:33, 31 maj 2004 (CEST)

Dobrze byłoby zrobić wstawkę o teorii gier i pojmowaniu gry w matematyce. Albo osobne hasło "gra (matematyka)" - piłka nożna i wiedźmin nie mają wiele wspólnego z matematyką, prawda? C4 08:08, 31 maj 2004 (CEST)

A byś się zdziwił... w matematyce KAŻDA sytuacja gdzie jest więcej niż jeden decydujący (zakupy u babci Heni na rynku, Wiedźmin, rozmowa z dziewczyną w Parku - jest grą. Optymalność, racjonalność zachowań graczy opisuje teoria gier.
Widzisz, celem matematyki jest opis rzeczywistości... całej rzeczywistości. Przynajmniej według niektórych, ale to już Filozofia matematyki... Pozdrawiam! --aegis maelstrom 09:46, 20 gru 2004 (CET)

Zastanawiam się, gdzie tu dodać gry bitewne (stołowe).

Szkoda, że nie ma tu nic o rodzinach znaczeniowych Wittgensteina - por. Wittgenstein Dociekania filozoficzne paragrafy: 1-37 (Nazywanie i gra językowa) oraz par. 65-80 (Podobieństwa rodzinne)- gdzie jasno jest napisane i uargumentowane, że nie ma i nie może być równościowej definicji nazwy "gra". Pozdrawiam --KILIAN 21:02, 11 lip 2005 (CEST)


Polskie Towarzystwo Badania Gier[edytuj kod]

Chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych grami wikipedystów do odwiedzenia strony Polskiego Towarzystwa Badania Gier - czy raczej naszego forum. PTBG jest niedawno powstałym towarzystwem naukowym, zajmujacym sie wszelkimi grami - od szachow i go poprzez RRG do gier komputerowych. Na forum tocza sie m.in. dyskusje o definicjach, mamy czlonkow z tytulami naukowymi, autorow ksiazek i artykulow o grach, wkrotce bedziemy organizwac nasza pierwsza Konferencje Naukowa (jesli ktos chce wyglosic referat - serdecznie zapraszamy). Najblizsze spotkanie organizacyjne bedzie pod koniec kwietnia w Krakowie podczas konwentu Conquest, a wielu czlonkow PTBG to doswiadczeni gracze (od go po rpg) - wiec jak widzicie, mamy zaplecze zarowno od strony nauki/teorii, jak i praktyki. Mysle, ze wspolpraca miedzy Wikipedia a PTBG bylaby bardzo owocna - Wikipedia to nie miejsce na wlasne badania i tworzenie wlasnych definicji - a przeciez trudno znalezc potrzebne nam definicje w klasycznych encyklopediach. Do tego wlasnie mogloby nam posluzyc PTBG, rownoczesnie legitimizujac Wikipedie, ktora przeciez tak czesto spotyka sie z zarzutem, ze jest tworzona przed 'studentow-amatorow' a nie 'naukowcow-profesjonalistow'. Na koniec, uwaga techniczna: zasady netykiety na naszym forum wymagaja rejestracji pelnym imieniem i nazwiskiem - naukowcy nie chowaja sie za pseudonimami. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 13:41, 19 kwi 2005 (CEST)

Wandalizm?[edytuj kod]

Czy autor edycji (wycofanej) wycinajacej cala sekcje linkow zewnetrznych ma tego jakies uzasadnienie? aegis maelstrom δ 07:10, 9 gru 2005 (CET)

Dopracować[edytuj kod]

Podział gier jest dosyć arbitralny, brak jest źródeł które by na taki podział wskazywały. Już kategoria "gry komputerowe" jest dla mnie lekko bez sensu, bo przecieź zawiera w sobie wszystkie inne, a kategoria "gry flash" to już dla mnie po prostu pociągnięty dalej absurd. --Nux >dyskusja< 10:53, 12 maja 2006 (CEST)

Gry flash[edytuj kod]

Gry flash - przecież to jest bez sensu, to powinno się wliczać w komputerowe.

Gry komputerowe[edytuj kod]

To występuje w samej definicji: "Występują również gry komputerowe, które w dzisiejszych czasach zdominowały to pojęcie. Przykładem tego rodzaju gry może być gra online np. gra-ufo.com"

Natomiast nie ma nawet nawet nie wspomina się słowem o grach komputerowych, a wystarczyłoby coś w stylu

"od pewnego czasu każda gra może występować w postaci gry konsolowej (link) i/lub gry komputerowej (link)"

Ten komentarz można umieścić zasadniczo na końcu "rodzajów gier" - jako coś na kształt podsumowania. Bartłomiej Piotrowski 17:55, 9 cze 2007 (CEST)

do weryfikacji[edytuj kod]

Definicja "Innym znaczeniem słowa gra jest model matematyczny" jest moim zdaniem błędna. To nie jest model w sensie teorii modeli (model (logika)), ani w sensie modelowania jakichś procesów w rzeczywistości (typu model statystyczny). W szczególności gry są stosowane także w abstrakcyjnej teorii mnogości, która z modelowaniem rzeczywistości ma niewiele wspólnego. Olaf @ 12:15, 17 sty 2009 (CET)

Poker[edytuj kod]

Zapraszam wszystkich do zaznajomienia się ze strategią gry w pokera, a dopiero później do pisania "że nie ma skomplikowanych strategii" lub "braku stałej klasy dobrych graczy". Rozumiem, że takie nazwiska jak Phil Ivey czy Chris Ferguson nic twórcy nie mówią.

Poprawiłem, chyba mało kto się tym art. interesuje :( Mithoron (dyskusja) 00:34, 20 maj 2014 (CEST)