Dyskusja:Grzegorz VII (papież)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mam pytanie ! Czy aby św. Stanisław nie zdradził papieża Grzegorza VII na rzecz króla niemieckiego Henryka IV w ich wojnie - w sporze o inwestyturę, po rzuceniu klątwy przez papieża na króla niemieckiego ? Król Polski Bolesław Szczodry - Śmiały był sojusznikiem papieża - Grzegorza VII od którego otrzymał koronę królewską. Wyrok śmierci przez pocięcie na członki wydal Sąd Królewski pod przewodnictwem Arcybiskupa Gnieźnieńskiego Bogumiła (pełniącego wtedy rolę Prymasa Poilski), za zgodą, wiedzą i aprobatą ówczesnego Ojca Świętego - papieża Grzegorza VII. Przyznam, że sprawa ta nurtuje mnie od wielu lat, odkąd przeczytałem kronikę Gala Anonima i Kronikę św. Wincentego Kadłubka i Jana Długosza. Szczątki biskupa zostały rozsypane po polach podkrakowskich (Kadłubek) i Pan Bóg zjednoczył je w jedno ciało (też nieżywe). Nie wiem do dziś kto został pochowany w kościele Na Skałce.

Ewa_Hubert@interia.pl

Jeśli się mylę - uprzejmie proszę o sprostowanie moich wątpliwości (z podaniem autorytetów). Moje wątpliwości zrodziły sie po przeczytaniu co na ten temat (św. Stanisław) jest w internecie (na innej stronie).

Treść.[edytuj kod]

Przepraszam. Czy ktoś mógłby porównac treść tego artykułu z tekstem w encyklopedii PWN-u. Nie wydaje wam sie iż są w pewnym momencie bardzo podobne? Tekst z encyklopedii PWN-u: "rzecznik reformy Kościoła, faktyczny kierownik polityki papieskiej od pontyfikatu Mikołaja II; jako papież realizował program zmierzający do centralizacji Kościoła pod absolutną władzą papieża — przez wzmocnienie karności kośc. oraz emancypację Kościoła spod władzy świeckiej;" Tekst z Wikipedii: "Był rzecznikiem reformy kościoła, faktyczny kierownik polityki papieskiej od pontyfikatu Mikołaja II. Jako papież realizował program zmierzający do centralizacji Kościoła pod absolutną władzą papieża przez wzmocnienie karności kościelnej oraz emancypację Kościoła spod władzy świeckiej."

Rok 1073[edytuj kod]

Wypadałoby też wspomnieć o jego rozkazie zniszczenia zbiorów klasycznych w Rzymie i Konstantynopolu z roku 1073.