Dyskusja:Hamburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ocena[edytuj kod]

bardzo slaba strona, biorac ze na terenie Hamburga zamieszkuje znaczna czesc mieszkancow pochodzenia polskiego ca. 21%

The Beatles[edytuj kod]

The Beatles zaczynali swoją karierę w Hamburgu.

Miasto na wodzie.[edytuj kod]

Ogromna ilość mostów. Dokładnie 2428 mostów (Wenecja: 450).

Cats[edytuj kod]

Niestety ostatnie przedstawienie musicalu "Cats" w Hamburgu (Operetten Haus) mialo miejsce 28.01.2001, obecnie tenze teatr muzyczny gosci od sierpnia 2003 musical "Mamma Mia".

Rodzynki?[edytuj kod]

O co chodzi???: "Rząd Grecji natychmiast ruszył z pomocą wysyłając 500 ton rodzynek koryntek." Jaki to ma związek??

Rodzynki wpisał IPek 213.39.209.3 z Hamburga w edycji z dnia 2004-10-19 21:43:18 razem z pozostałymi faktami z historii. kaszkawal 18:58, 22 lut 2006 (CET)

Miasta partnerskie[edytuj kod]

Malbork nie jest miastem partnerskim Hamburga !

http://fhh.hamburg.de/stadt/Aktuell/senat/welt/partnerstaedte/start.html

Burmistrzowie[edytuj kod]

wycielem...bo dzial byl nie pelny...

Przyweóciłem, bo to nie jest dobry powód aby coś wyciąć. Michał Rosa 05:01, 13 sie 2006 (CEST)

przy tych burmistrzach brakuje dat ...kiedy oni urzedowali....i ta lista jest nie pelna pozatym ;)

Jeśli uważasz, że artykuł w Wikipedii wymaga zmian, poprawek lub rozbudowy – kliknij przycisk Edytuj u góry strony. Każdy może wprowadzać zmiany, nawet nie trzeba w tym celu zakładać konta! Należy tylko pamiętać o podaniu źródeł. W Wikipedii trzymamy się zasady „śmiałego edytowania”, więc nie obawiaj się, że popełnisz błędy. Zajrzyj na stronę dotyczącą tworzenia artykułów lub poeksperymentuj na stronach testowych. . Niepełna informacja jest lepsza niż jej brak. Michał Rosa 05:05, 13 sie 2006 (CEST)

Cmentarz[edytuj kod]

Jak mogl Hamburg konkurowac z Chicago jak ten w Chicago ma ca. 145 hektarow ??

HSV[edytuj kod]

HSV Hamburg to Handball Sport Verein Hamburg...nie Hamburger SV....zewzgledu na umowe z Hamburger SV uzywaja ich loga i barw...takze HAmburger SV nie ma nawet sekcji pilki recznej !

http://de.wikipedia.org/wiki/Diskussion:HSV_Hamburg

http://www.hsvhandball.com/de/verein/verein/

--Sisco

Polacy w Hamburgu[edytuj kod]

Aha ... czyli moja rodzina (będąca jak najbardziej Polakami: tradycja i samookreślenie) nie mieści się w tych 17400 (posiadając dwa obywatelstwa). Zrozumiałbym Twoją korekturę gdyby to była oficjalna strona miasta Hamburga ... ale tak to niezbyt ... czyżbyśmy na Wikipedii musieli przestrzegać oficjalną linię niemiecką ? Bycie Polakiem można w różny sposób interpretować ale zapewne nie wedle niemieckiego ustawodawstwa. Gwoli ścisłości moja rodzina mieszkająca w Hamburgu posiada status dwupaszportowców i dla administracji niemieckiej liczy się tylko jako Niemcy. Pojęcie Polaków które zastosowałem nie nawiązywało w żadnym wypadku do niemieckiej terminologii urzędowej uważającej za Polaków tylko i wyłącznie osoby z obywatelstwem polskim. Termin mój odnosił się do tego polonusowego określenia Polaków.

Alfisti gd 12:36, 2 paź 2006 (CEST)

W sprawie tłumaczenia ... z racji tego iż język angielski jest szerzej rozpowszechniony w Polsce niż jęz. niemiecki użyłem w wolnym tłumaczeniu właśnie formy angielskiej University of Applied Sciences ... to tak na uboczu w sprawie Fachhochschule

No to pozdrówka ... a liczbę hamburskich Polaków wypadałoby zweryfikować ... ostatecznie Polakiem nie jest się tylko wedle niemiecko-urzędowego widzi mi się

Alfisti gd 12:36, 2 paź 2006 (CEST)

Po konsultacji z moją polską rodziną w Hamburgu wracam raz jeszcze do Twoich poprawek cytuję:

jezeli nie ma obywatelstwa polskiego...nie jest polakiem...

Mój wpis nie uwzględniał oficjalnej urzędowej statystyki niemieckiej (na polskiej wikipedii nie musimy się jej trzymać) uwzględniał jednak Polaków zarówno wyłącznie z obywatelstwem polskim jak i tzw. dwupaszpiortowców (jeżeli jesteś z Hamburga to Wiesz że liczba takowych znacznie przekracza liczbę 17400)

A teraz w sprawie tłumaczenia pojęcia Bezirk. Bezpośrednie tłumaczenie na okręg jest zbyt sztywne i pojęciowo niezbyt zrozumiałe dla szarego użytkownika języka polskiego. W języku polskim mamy (w odniesieniu do dzielnic) okręgi wyborcze, statystyczne i sądowe - okręgi dzielnicowe (w sensie administracyjnym) nie występują. Administracyjna struktura dzielnicowa Hamburga staje się dopiero całkowicie zrozumialna właśnie przez użycie terminów: Dzielnica zbiorcza bądź Wielka dzielnica, które właśnie już swoimi nazwami zaznaczają o przynależności do nich mniejszych jednostek administracyjnych.

Na koniec prosiłbym Cię jako autora artykułu o odniesienie się do moich uwag.

Alfisti gd 18:03, 7 paź 2006 (CEST)

)) dobra dobra...oczywiscie ze polakow w hamburgu jest znacznie wiecej...ale tu chodzi o statystyke na podstawie niemiecko-urzędowego widzi mi się... posiadajac 2 obywatelstwa i mieszkajac w np. Hamburgu...jestes przez urzedy traktowany jako niemiec nie jako polak.

Bezirk - (Verwaltungsbezirk) rejon, obwód, okręg - (Stadtbezirk) dzielnica wedlug slownika...niewiem jak inaczej przetlumaczyc to na polski..jezeli znasz lepsza forme...smialo zmieniaj. Ps. w Hamburgu sa to Verwaltungsbezirke.

Fachhochschule - niewiem czy w angielskim jest takie cos jak Fachhochschule, wedlug slownika Fachhochschule to po polsku wyższa szkoła zawodowa chcociaz mi to cos nie pasuje..bo niewiem czy szkole w ktorej studjujesz mozna nazwac zawodowa.

no to pozdrowka :))

--Sisco 10:47, 18 paź 2006 (CEST)

demografia[edytuj kod]

Dużo o demografii nie można powiedzieć. Statystyki które były podane, liczyły jedynie kto mial (tylko) inne obywatelstwo niż niemieckie. Tzn. z tej liczby z "etnicznymi Turkami" jak to było tutaj podane, nie wiadomo ilu liczą własciwie "etniczni Kurdowie" itp. Ile jest obcego pochodzenie ogólnie, to istnieje statystyka i właśnie to wpisałem.--85.233.17.139 (dyskusja) 18:16, 22 paź 2008 (CEST)

Czeska enklawa w Hamburgu[edytuj kod]

W Traktacie Wersalskim w 1919 przyznano Czechoslowacji 30.000 m2 hamburskiego portu. Od 1993 teren ten nalezy do Czech. W 2028 wygasa waznosc tej ustawy. [1] --78.54.144.205 (dyskusja) 17:23, 29 kwi 2010 (CEST)

Elbfilharmonie[edytuj kod]

Nikt nie słyszał? A może dlatego, że nie jest "polska" 2A02:810B:C9C0:DA8:1111:6992:3B75:7D8A (dyskusja) 22:33, 20 mar 2020 (CET)