Wersja ortograficzna: Dyskusja:Hanka Sawicka

Dyskusja:Hanka Sawicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kbsc: wydaje mi sie ze zastosowales zbyt ogólne pojęcie, na dodatek troche niegramatycznie brzmi "działaczka komunistyczna organizatorka i przewodnicząca Związku Walki Młodych" --Moby 15:43, 14 lis 2004 (CET)

Czy nie powinniśmy zmienić tytułu na Sawicka? Prowadziła działalność pod tym nazwiskiem i tak jest powszechnie znana (jak dotąd regułą na wiki było: nazwisko ... właściwie: nazwisko...). Pibwl 22:21, 14 lis 2004 (CET)

  • Hm... tak początkowo zrobiłem, ale zmienił to później Kpjas i już tak zostało (on ma wieksze doswiadczenie niz ja). Jest przekierowanie z Hanka Sawicka i z Sawicka do Hanny Szapiro... --Moby 22:25, 14 lis 2004 (CET)

Warszawa, Mostowa 2[edytuj kod]

adres związany z aresztowaniem.

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

Będem jest opuszczenie dwóch lat z życiorysu H.Szapiro, które spędziła w Rosji i gdzie wydała wiele młodych Polaków w ręce NKWD, ludzie ci zginęli w efekcie jej "działalności".Była po prostu szpiclem NKWD i to należałoby w jej życiorysie zamieścić, bo ktoś gotów pomyśleć, że to postać szlachetna.

  • hasło jest rzeczywiście źle skonstruowane, ale brak wiedzy na temat biografii i działalności tej osoby uniemożliwia mi wprowadzenie rzeczowych uzupełnień i poprawek. Julo 20:53, 7 maja 2006 (CEST)

IV LO im. Hanki Sawickiej w Kielcach[edytuj kod]

Czy ktoś mógłby dodać w tym artykule informację i link do IV LO im. Hanki Sawickiej w Kielcach? Artykuł o tej szkole już istnieje i wydaje mi się, że przydałaby się odpowiednia informacja z linkiem do niego, niestety jako nowicjusz nie mam pojęcia jak to zrobić. --Ateista 11:58, 18 kwi 2007 (CEST)

Niejasność.[edytuj kod]

Podejrzane jest stwierdzenie "którzy byli Żydami",oboje (rodzice) są pochowani w Warszawie na cmentarzu Brudzieńskim.Kwatera 20 K 3 rząd. tediwar 21.4.2007

Poprawiłem błąd ortograficzny i dodałem link. Pamiętaj, podpis robi się przez cztery tyldy.  « Saper // saper@wikipedia »  15:09, 25 kwi 2007 (CEST)

Przypisy[edytuj kod]

W artykule brakuje jasnych, bezposrednich przypisów do źródeł co sprawia, że artykuł może być odbierany jako mało wiarygodny. Zachęcam więc autora artykułu do wrzucenia bezposrednich odnośników do źródeł w tekście. Rzeczywiście pominięto w artykule zaangażowanie H. Sawickiej w stalinowską ideologię komunistycznego podziemia, którego głównym dążeniem było utworzenie polskiej republiki sowieckiej w ramach ZSRR, a nie do odzyskania przez Polskę niepodległości (cytując za notką biograficzną H. Sawickiej na stronie IPNu). Ardente

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

Wikipedia: "W PRL Hanna Szapiro (Sawicka) została wykreowana na „pierwszą przewodniczącą ZWM” i bohaterkę walk o niepodległość. Opisując jej działalność w konspiracji pomijano jej stalinowską ideologię komunistycznego podziemia oraz dążenia do utworzenia polskiej republiki sowieckiej w ramach ZSRR, a nie do odzyskania niepodległości. Uczyniono z niej jedną z propagandowych ikon komunistycznego ruchu młodzieżowego".
IPN: "W PRL Hanna Szapiro (Sawicka) została wykreowana na „pierwszą przewodniczącą ZWM” i bohaterkę walk o niepodległość. Opisując jej działalność w konspiracji pomijano jej stalinowską ideologię komunistycznego podziemia oraz dążenia do utworzenia polskiej republiki sowieckiej w ramach ZSRR, a nie do odzyskania niepodległości. Uczyniono z niej jedną z propagandowych ikon komunistycznego ruchu młodzieżowego".
Ktoś od kogoś zrzynał, i to nie zwracając uwagi na koślawość drugiego zdania. Zgłasza: 31.2.64.219 (dyskusja) 22:06, 5 sty 2014 (CET)

Odznaczenie[edytuj kod]

Wśród odznaczonych pośmiertnie w 1946 działaczy komunistycznych (np. Jan Krasicki, Franciszek Zubrzycki) są Anna i Irena Sawickie[1]. Z racji na zgrupowanie działaczy z tej samej sfery być może chodziło o Hankę Sawicką. Lowdown (dyskusja) 19:44, 21 sty 2018 (CET)

Ulica Hanny Sawickiej w Ostrowcu Świętokrzyskim[edytuj kod]

obecnie jest to ulica Żabia

https://www.google.com/search?&q=ostrowiec+%C5%9Bwi%C4%99tokrzyski+%C5%BCabia+hanki+sawickiej+ulica

  1. M.P. z 1947 r. nr 51, poz. 327.