Dyskusja:Herb województwa łódzkiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

fragment mojego artykułu "Hybryda kujawska herbem województwa łódzkiego" ze strony domowej: http://republika.pl/tomekpietras/warsztat.html artykuł wymaga rozbudowania

Szkoda, że w herbie nie znalazło się nawiązanie także do staropolskiej Sandomierszczyzny, której część - powiat opoczyński - znajduje się obecnie w województwie łódzkim.

W takim wypadku powinien być tu też element płocki, wieluński, kaliski... Takie projekty wielopolowe powstawały w XIX w. dla tutejszych województw i guberni (warszawskiej, mazowieckiej, kaliskiej) i w 1928 r. dla województwa łódzkigo w jego ówczesnym kształcie (zawierał dawne herby łęczycki, sieradzki, wieluński i kaliski). Autor projektu celowo ograniczył się do najważniejszych terytorialnie historycznych elementów składowych obecnego województwa łódzkiego, wyraźnie je różnicując (herb rawski jest w mniej zaszczytnym miejscu niż 2 hybrydy kujawskie - sieradzka i łęczycka) i uniknął klasycznego podziału tarczy, obcego polskiej heraldyce ziemskiej (oprócz ziemi sandomierskiej). Zastosowany barwny pas nawiązuje do staropolskiej tradycji różnicowania barw hybryd kujawskich dla 4 województw kujawskich i środkowopolskich. Chodziło oczywiście o zachowanie czytelnosci tej nowej kreacji heraldycznej. Z kolei barwy (czerona i żółta) i nowoczesna, XX-wieczna stylizacja orłów nawiązują do herbu Łodzi i czasu powstania województwa łódzkiego (1919 r.)

Blazonowanie[edytuj kod]

Nie mam siły poprawiać artykułu, zresztą chyba trudno by mi było zachować npov. Załączam link do ciekawego, imho, artykułu mojego kolegi z "Novej Heroldii", przedstawiającego m.in. poprawne blazonowanie tego herbu: Norbert Wacławczyk:Kuriozum heraldyczne. Jak znajdę chwilę to dodam to jako przypis do artykułu, ale moze ktoś zrobi to wcześniej :) steifer (dyskusja) 22:14, 16 cze 2013 (CEST)

"W tarczy czerwonej pomiędzy dwiema złotymi flanki, orzeł czarny niekoronowany z majuskułową złotą literą R na piersi złożony w pozycji podstawy. W obszarze prawej górnej ćwiertni na linii cięcia prawej flanki, z prawa połulew czerwony z lewa połuorzeł srebrny wspólnie ukoronowani złotą koroną, w obszarze lewej górnej ćwiertni na linii cięcia lewej flanki z prawa połuorzeł czarny z lewa połulew czerwony wspólnie ukoronowani złotą koroną."
Opis IMHO bardzo dobry - a już dużo lepszy od tych kilku zdań z artykułu, nijak odpowiadających rzeczywistości.
SMiki55 (dyskusja) 01:54, 3 sty 2014 (CET)